Skanska og Statens vegvesen signerte ny stor kontrakt på E18 Vestkorridoren
3.5.2022 15:07:54 CEST | Skanska Norge | Pressemelding

- Vi er glade for at vi nå har nådd denne milepælen. Vi er godt fornøyde med kvaliteten på tilbudet vi har fått fra Skanska, og vi ser fram til å starte byggingen av dette viktige samferdselsprosjektet, sa Ingrid Dahl Hovland under signeringen.
- Dette er et viktig prosjekt for både hovedstaden vår og for regionen rundt. Det er et stort ansvar å starte på et så stort og viktig prosjekt og vi ser fram til å fortsette på denne utbyggingen sammen med Statens Vegvesen, sa Ståle Rød, konsernsjef i Skanska Norge.
Entreprisen er en del av E18 Vestkorridoren, som er et av Norges største utbyggingsprosjekter. Det skal bygges et nytt hovedvegsystem mellom Lysaker i Bærum og Drengsrud i Asker. Parsellen Strand-Ramstadsletta er en totalentreprise i delprosjekt E18 Lysaker – Ramstadsletta og omfatter bygging av 2 km 6 felts ny E18. Kontrakten er fordelt på 0,7 km motorveg i dagen, 1,3 km av Høviktunnelen samt endringer av lokalveggsystemet i Høvikområdet. I kontrakten inngår også bygging av Ramstadsletta bru over E18, støttemurer langs E18, samt elektroinstallasjoner og trafikkteknisk utstyr.
Kontrakten er på ca. 2,9 milliarder kroner og Skanska vant prosjektet i konkurranse med to andre prekvalifiserte entreprenører. Etter forhandlinger var det Skanska som hadde det beste forholdet mellom pris og kvalitet.
Anleggsarbeidene på entreprisen starter i løpet av sommeren 2022 og skal etter planen stå ferdige innen 2029. Skanska har med seg Norconsult som prosjekterende.
Kontakter
Anders Geirsta, konserndirektør Skanska Norge Anlegg: 934 44 605
Audun Lågøyr, kommunikasjonsdirektør Skanska Norge: 934 525 31
Bilder

Om Skanska Norge
Skanska er et av verdens største entreprenør- og prosjektutviklinskonsern med virksomhet i Norden, Europa og USA. Skanska Norge har ca 3700 ansatte og rundt 200 pågående prosjekter over hele landet. Selskapet har virksomhet innen fire forretningsområder; bygg, anlegg, eiendomsutvikling og spesialister.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska har signert kontrakt med Osterøy kommune om Osterøytunet Omsorg+18.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Osterøy kommune om samspillsfasen for Osterøytunet Omsorg+. Prosjektet skal styrke kommunens helse- og omsorgstilbud, og skal nå videreutvikles før en eventuell beslutning om gjennomføring.
Statens vegvesen og arbeidsfellesskapet Skanska og Vassbakk & Stol har signert kontrakt om oppgradering av E16 Lærdalstunnelen11.9.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og arbeidsfellesskapet Skanska og Vassbakk & Stol har signert kontrakt om oppgradering av E16 Lærdalstunnelen i Vestland – verdens lengste vegtunnel på 24,5 kilometer. Kontrakten har en verdi på om lag 1,6 milliarder kroner, og prosjektet skal bidra til økt sikkerhet og mer robust drift i en av Norges viktigste transportårer mellom øst og vest.
Skanska bygger nytt kulturhistorisk museum på Odderøya2.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska er godt i gang med byggingen av VIGA kulturhistorisk museum på Odderøya i Kristiansand.
Skanska har signert kontrakt for teknisk sentral ved Nye Rikshospitalet1.9.2026 10:30:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Helse Sør-Øst RHF ved Sykehusbygg for bygging av den nye tekniske sentralen F2 ved Nye Rikshospitalet i Oslo. Kontrakten har en verdi på 392 millioner kroner.
Skanska bygger nytt signalbygg i Stavanger1.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har inngått kontrakt med Mitt Hillevåg AS om bygging av boligprosjektet Sytten i Stavanger – et nytt signalbygg med 53 leiligheter ved Hillevågsvannet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
