Skanska bygger Studentboliger på Svalbard

- Vi er glade for at samskipnaden valgte Skanska. Vår erfaring fra gjennomføring av boligprosjektet i Gruvedalen har vært viktig for å vinne denne kontrakten, sier Terje Mjøen administrerende direktør i Husfabrikken.
En slik kontrakt betyr mye for et lokalsamfunn som Steinkjer.
- Husfabrikken er en hjørnesteinsbedrift her i Steinkjer. Det er ansatt 85 arbeidstakere i bedriften, men ringvirkningene er langt større når vi regner med arbeidsplasser hos ulike leverandører til fabrikken, sier Terje
Ordfører i Steinkjer Bjørn Arild Gram gratulerer Husfabrikken;
- Veldig artig at Skanska Husfabrikken nok en gang har vunnet en stor kontrakt! Industrien i Steinkjer er i veldig positiv utvikling, og Husfabrikken har virkelig blitt et flaggskip for næringslivet i kommunen vår. Vi er stolte over den jobben som gjøres på fabrikken, og jeg vil som ordfører gratulere ledelsen og alle ansatte med en kjempekontrakt. Dette lover godt for arbeidsplassene og utviklingen videre!
Prosjektet består av to relativt like blokker som skal bygges på Elvesletta utenfor Longyearbyen. Til sammen skal det produseres 403 moduler, som skal fraktes med båt til Svalbard.
- Vi gjorde noen verdifulle erfaringer i forbindelse med prosjektet i Gruvedalen, som kommer godt med når vi nå skal planlegge logistikken i dette prosjektet. Forrige gang brukte vi i snitt 3,8 dager pr modul fra oppstart produksjon i Husfabrikken til den var på plass på Svalbard.
Norges arktiske studentsamskipnad skal kunne huse 280 studenter når alle enheter i studentboligene er tatt i bruk. Til sammen blir prosjektet på ca 9000 kvm. Det er planlagt oppstart i mars 2020 og beregnet ferdigstillelse er sommeren 2021.
Norges arktiske studentsamskipnad er meget fornøyd med å ha kommet til enighet med Skanska Husfabrikk om bygging av studentboliger i Longyearbyen, sier administrerende direktør Hans Petter Kvaal i Samskipnaden.
- Vi har stor tro på at Skanska er den rette partneren for oss, at de har rett kompetanse og erfaring for å ta et så stort prosjekt i Longyearbyen. Kontrakten på bygging av Elvesletta studentboliger er den største enkeltkontrakten Samskipnaden har inngått.
Med de nye studentboligene i vil alle studentene nå bli boende midt i sentrum av Longyearbyen. Dette vil bidra til ingen studenter bor i rasutsatte områder og at vi får frigitt Sjøskrenten studentboliger til Svalbard Folkehøgskole.
- Vi håper dette prosjektet vil bidra positivt til lokalsamfunnet og gi studentene gode, trygg og moderne boliger. Dette vil også kunne gi UNIS muligheter til å øke rekrutteringen av studenter, sier Hans Petter Kvaal.
Kontakter
Terje Mjøen, Adm. direktør Skanska Husfabrikken: 93 44 47 94
Bilder


Om Skanska Norge
Skanska i Norge
Skanska er et av verdens ledende prosjektutvikler- og entreprenørselskap med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekt i offentlig-privat samarbeid. Basert på selskapets globale miljøkompetanse, sikter Skanska mot å bli førstevalget når det gjelder grønne prosjekt. Konsernet har i dag 57.000 medarbeidere i utvalgte hjemmemarkeder i Europa og USA
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Vassbakk & Stol investerer 250 millioner i nytt hovedkontor – Skanska blir totalentreprenør20.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Vassbakk & Stol investerer 250 millioner kroner i et nytt hovedkontor og verksted på Gismarvik i Tysvær – et viktig steg i selskapets videre utvikling. Skanska er valgt som totalentreprenør for prosjektet, og skal stå for byggingen av det nye anlegget.
Samspillskontrakten for Hommelvikhallen er signert6.10.2025 09:00:02 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Malvik kommune om utvikling og bygging av Hommelvikhallen. Den nye Hommelvikhallen vil bidra til å øke hallkapasiteten for idretten i Hommelvik, samt gi bedre fasiliteter for kroppsøvingsfaget.
Byggestart for Løkeberggrenda – 86 nye hjem i Bærum30.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har besluttet byggestart for boligprosjektet Løkeberggrenda i Bærum. Totalt skal det bygges 58 leiligheter og 28 rekkehus – et boligprosjekt med høy bokvalitet og sentral beliggenhet.
Skanska utvider boligporteføljen i Trondheim – kjøper prosjekter fra Nordr29.9.2025 08:45:00 CEST | Pressemelding
Skanska kjøper en stor del av Nordr sin portefølje i Trondheim for 515 millioner kroner. Avtalen med Nordr innebærer kjøp av boligprosjektene Lillebytunet og Lilleby B4 i Trondheim. I tillegg kjøper Skanska Nordr sin del av Ranheim Senter, som eies i Joint Venture med Coop Midt-Norge SA. Samlet representerer dette en betydelig styrking av Skanskas boligportefølje i Trondheim med opptil 800 nye boliger.
Skanska bygger universitetsbygg for NTNU i Trondheim26.9.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Statsbygg om bygging av prosjektet P1 Økonomi og Innovasjon i den store NTNU campusutbyggingen i Trondheim. Kontrakten har en verdi på ca 750 MNOK og inngår i ordrereserven for Norden for tredje kvartal 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom