Skanska bygger nye Madlamark skole i Stavanger

Madlamark skole er en to- parallells barneskole, trinn 1-7 (B14 – skole), og er designet som en «fløy»-skole i to etasjer, med et totalt areal inkludert idrettshall på omlag 9.600 m2. En av fløyene inneholder STOLT- avdeling (Særskilt Tilrettelagt Opplærings Tilbud). Fløyene knyttes sammen av et hjerterom som også har adkomst inn til idrettshallen.
Skolen skal bygges iht passivhusstandarden, leveres med energibrønner og solceller på tak, og vil bli miljøsertifisert i henhold til BREEAM-NOR med karakter Very Good
Alle sammen – SAMMEN!
Skanska har sammen med sine samarbeidspartnere utviklet skolen i en «design built» konkurranse som ble vunnet juli 2019. Fra høsten 2019 og frem til januar 2020 har en i samspill med byggherre, brukere, driftspersonell og samarbeidspartnere optimalisert skolen.
Mottoet for prosjektet er «Alle sammen – SAMMEN». Med dette som fokus har prosjektet lykkes med å designe en skole som er «åpen» og inkluderende.
- I Madlamark-prosjektet har vi fått benyttet vårt mangfold i nært samarbeid med partnere og kunde til å utvikle en inkluderende og fin skole som vi er stolte av. Gjennom konkurransen og samspillet har vi fått påfyll av læring og viktig kompetanse, påpeker Regiondirektør i Skanska, Jone Klingsheim
Byggearbeidene startet i mai 2020 og vil pågå parallelt med skole i full drift. Elevene vil i byggeperioden være lokalisert i noen av skolens eksisterende bygg samt i nytt midlertidige modulbygg som er etablert på skoletomten. Utførelse av bygge- og anleggsarbeider parallelt med skole i full drift på «samme tomt» fordrer et særdeles høyt fokus mht. HMS, logistikk og kommunikasjon mellom entreprenør, skole og byggherre.
- Ved å bygge skoler som tilrettelegger for læring og inkludering lever vi opp til vår visjon om å bygge for et bedre samfunn. Vi ser frem til å videreføre det gode samarbeidet med oppdragsgiver og samarbeidspartnere som er engasjert i prosjektet, avslutter Jone
Undervisningsdelen vil stå ferdig i Q4.2021. Idrettshallen samt utomhusanlegg ferdigstilles Q4 2022.
Bilder
Om Skanska Norge
Skanska er et av verdens ledende entreprenørkonsern med ekspertise innen bygg og anlegg, utvikling av kommersielle lokaler, boliger og prosjekter i offentlig-privat samarbeid. Norge er ett av ni hjemmemarkeder der Skanska har virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Klart for byggetrinn 2 på Grand Fiære i Molde9.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Grand Fiære Utvikling AS om byggingen av byggetrinn 2 i boligprosjektet Grand Fiære i Molde. Kontrakten har en verdi på 218 millioner kroner.
Byggestart for nytt boligprosjekt i Trondheim22.12.2025 08:35:00 CET | Pressemelding
Skanska starter nå byggingen av boligprosjektet Lillebytunet i Trondheim. Prosjektet er det første som realiseres fra boligporteføljen Skanska kjøpte av Nordr i september, og markerer samtidig starten på siste fase av transformasjonen av et sentralt område i byen.
Entra og Skanska samarbeider om sentrumsprosjekt22.12.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Skanska og Entra har inngått en avtale om å videreutvikle og rehabilitere eiendommen i Christian Krohgs gate 2 i Oslo i et Joint Venture. Målet er å skape et moderne kontorbygg på om lag 21 200 kvadratmeter, med høye miljøambisjoner og respekt for den historiske bebyggelsen.
Skanska inngår kontrakt med Hydro om bygging av Illvatn pumpekraftverk25.11.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Hydro om bygging av Illvatn pumpekraftverk i Luster kommune. Kontrakten har en verdi på 950 millioner kroner og inngår i ordrereserven for Norden for fjerde kvartal 2025.
Solide tall fra Skanska11.11.2025 13:30:47 CET | Pressemelding
Skanska har lagt bak seg et kvartal med gode økonomiske resultater. Selskapet hadde en ordreinngang på 4,8 milliarder kroner i kvartalet og har nå en ordrereserve på 34,5 milliarder kroner. Omsetningen i kvartalet endte på 5,7 milliarder kroner, som er 0,8 milliarder kroner høyere enn tilsvarende kvartal i 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


