Skanska bygger kunstmuseum og teater i Trondheim

Det er Reitan-familien som står bak prosjektet og visjonen deres er å etablere et nytt kulturkvartal til glede for Trondheims innbyggere. Den gamle ærverdige postgården skal rehabiliteres og bygges om til et moderne kunstmuseum og på nabotomten skal bygges et nytt teaterhus med alle nødvendige fasiliteter og ca 650 sitteplasser.
- Byfornyelse og rehabilitering et satsningsområde for oss i Skanska og i dette prosjektet får vi virkelig brukt vår brede kompetanse, både i tidligfase og gjennomføring, til å realisere et prosjekt som vil bidra til å gjøre kulturlivet i Trondheim enda rikere, forteller Tor Arne Midtskogen, konserndirektør for Skanskas byggvirksomhet i Norge.
Skanska vant konkurransen om utviklingen av prosjektet høsten 2020 og signerte kontrakt om forprosjekt på nyåret 2021. Det siste året har prosjektet gjennomført en svært vellykket samspillsfase hvor Skanska, byggherre, arkitekt og rådgivere har utviklet prosjektet som nå er klart for å bli realisert.
- Dette er et spennende prosjekt som vi nå gleder oss til å realisere for en av våre viktigste kunder. Samarbeidet i utviklingsfasen har vært meget godt og nå gleder vi oss til å begynne byggingen, forteller Trond Krogstadmo, regiondirektør for Skanska Bygg Midt/ Nord.
Prosjektet gjennomføres i totalentreprise og byggearbeidene vil starte i august 2022 med en planlagt ferdigstilling i juni 2024.
Kontakter
Trond Krogstadmo, regiondirektør Skanska Norge Bygg Midt/ Nord, tel 915 15 093
Audun Lågøyr, kommunikasjonsdirektør Skanska Norge: 934 525 31
Bilder


Om Skanska Norge
Skanska er et av verdens største entreprenør- og prosjektutviklinskonsern med virksomhet i Norden, Europa og USA. Skanska Norge har ca 3700 ansatte og rundt 200 pågående prosjekter over hele landet. Selskapet har virksomhet innen fire forretningsområder; bygg, anlegg, eiendomsutvikling og spesialister.
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska inngår kontrakt med Hydro om bygging av Illvatn pumpekraftverk25.11.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Hydro om bygging av Illvatn pumpekraftverk i Luster kommune. Kontrakten har en verdi på 950 millioner kroner og inngår i ordrereserven for Norden for fjerde kvartal 2025.
Solide tall fra Skanska11.11.2025 13:30:47 CET | Pressemelding
Skanska har lagt bak seg et kvartal med gode økonomiske resultater. Selskapet hadde en ordreinngang på 4,8 milliarder kroner i kvartalet og har nå en ordrereserve på 34,5 milliarder kroner. Omsetningen i kvartalet endte på 5,7 milliarder kroner, som er 0,8 milliarder kroner høyere enn tilsvarende kvartal i 2024.
Skanska bygger nye Geilo barne- og ungdomsskole10.11.2025 13:14:18 CET | Pressemelding
Etter en vellykket samspillsfase har Skanska signert kontrakt med Hol kommune om bygging av prosjektet Geilo barne- og ungdomsskole. Kontrakten har en verdi på 254 MNOK.
Ny kontrakt til Skanska i neste fase av Northern Lights5.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Aker Solutions for utføring av grunn– og byggearbeider til et nytt prosessanlegg i den andre fasen av transport og –lagringsprosjektet Northern Lights i Øygarden kommune. Kontrakten har en verdi på om lag 290 millioner kroner og inngår i ordrereserven for Norden i fjerde kvartal 2025.
Ny sjef for Skanska Husfabrikken4.11.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Henning Hamland er ansatt som ny Administrerende Direktør for Skanska Husfabrikken. Han kommer fra stillingen som Vice President Production Technology i Aker Solutions på Verdal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
