Skal vedlikeholde Elvebredden bru på E16
Brua ligger i Kongsvinger sentrum, like ved Glomma, og går under Kongsvinger hengebru på fylkesveg 196.
Dette skal vi gjøre
– Vi skal skifte fugeelementer og støpe nye fugeterskler. Dette er skader som ikke har hatt betydning for bruas bæreevne. Den er – og har vært – fullstendig trygg å kjøre på, sier byggeleder Rolf Storsveen i Statens vegvesen.
Arbeidet starter førstkommende mandag, 21. november, klokka 21.00. Brua vil bli nattestengt fra klokka 21.00 - 07.00 i om lag to uker, fra mandag til fredag. Vi skal ikke jobbe i helgene og på dagtid.
Omkjøring like ved
Omkjøringen blir like ved brua, på fylkesveg 196 Glommengata. Også den går like ved Glomma, og parallelt med Elvebredden bru, så det blir ingen lang omkjøringsveg. Omkjøringen blir skiltet, presiserer Storsveen.
På dagtid vil ett av to felt på brua være åpent. Envegskjøring på dagtid vil lette på trafikken gjennom Glommengata.
Sterkt trafikkert bru
Den 196 meter lange Elvebredden bru ble bygget i 1991. Den blir gjennomsnittlig trafikkert av 10.800 kjøretøy i døgnet. Det er dette som kalles årsdøgntrafikk (ÅDT). Av dette er 15 prosent, eller 1620, lange kjøretøy.
Statens vegvesen har forståelse for at vegarbeid på en så sterkt trafikkert strekning som dette kan være krevende for trafikantene. Men da er det viktig å minne om at vi gjør det nettopp for dem, for at vegen skal være trygg også i morgen og i fremtiden.
– Vi har forsøkt å minimere ulempene for trafikantene ved å legge arbeidet til den tiden på døgnet det er minst trafikk, sier Storsveen.
Nøkkelord
Kontakter
Rolf StorsveenByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:97051980rolf.storsveen@vegvesen.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:+4795245839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noBilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Den midlertidige E6 i Levanger er åpen8.11.2025 16:52:10 CET | Pressemelding
Den midlertidige vegen forbi rasstedet i Levanger er åpen. Det betyr at det nå er slutt på lange omkjøringer i Trøndelag.
Anleggsarbeidet fortsetter på E18 i Bærum, og vil gi lange køer også denne helgen6.11.2025 15:08:49 CET | Pressemelding
Statens vegvesen fortsetter arbeidet på E18 ved Fornebu. Denne helgen blir det også innsnevringer på E18 mellom Høvik og Lysaker.
Den midlertidige E6 i Levanger åpner lørdag5.11.2025 14:08:20 CET | Pressemelding
Til helgen er det slutt på lange omkjøringer. Den midlertidige vegen forbi rasstedet åpner lørdag 8. november, én uke før annonsert dato.
Har sikra dei fire mest skredutsette fjellovergangane i Sør-Noreg4.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Dei mest skredutsette fjellovergangane i Sør-Noreg har fått nye skredtårn på plass før vinteren, for å hindre ukontrollerte snøskred mot open veg.
Markerte oppstart på E39 Veibustkrysset3.11.2025 16:26:45 CET | Pressemelding
Statssekretær Tom Kalsås og Sula-ordførar Turid Humlen tok mandag første spadestikk for utbetring av E39 Veibustkrysset.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
