Skal sørge for sikker og stabil drift
24.3.2020 18:00:00 CET | Avinor | Pressemelding

Trafikkavviklingen vil fra onsdag morgen klokken 06.00 foregå på vestre rullebane, mens den østre rullebanen vil kunne åpnes på 30 minutters varsel. Flytrafikken vil ikke bli påvirket. Det er viktig å merke seg at østre rullebane ikke er stengt, men ikke i operativ bruk.
- Vi ser et klart behov for å tilpasse den totale driften til trafikknedgangen, og vi har vært opptatt av å tilpasse nedskalering av infrastrukturen slik at den ikke påvirker flyselskapenes produksjon. Når flytrafikken tar seg opp igjen er vi klare til å betjene flytrafikken på begge rullebanene igjen, sier lufthavndirektør Stine Ramstad Westby.
Kun én åpen sikkerhetskontroll
Mandag 23. mars stengte innsjekksområde og bagasjeanlegget i den østre delen av terminalen. Sikkerhetskontrollen i den samme delen ble også stengt.
- All innsjekking skal nå foregå i den nye delen av terminalen, på feltene 1 til 3. Handlingselskapene har koordinert seg, og for de reisende skal dette kunne foregå uten noen problemer. Vi har god kapasitet i hele anlegget så lenge trafikken er så lav som den er nå, forklarer Westby.
På ankomst vil bagasjeutlevering driftes som normalt, dog med færre bagasjekaruseller som en følge av trafikkreduksjonen.
- Vi gjør disse tilpasningene for å komprimere driften, for å sikre fortsatt sikker og stabil drift under endrede rammebetingelser, og for å redusere driftskostnader for alle parter. Vi setter veldig stor pris på det gode samarbeidet vi har med våre fly- og handlingselskaper, og vil gjøre vårt ytterste for å opprettholde dette, sier hun.
Flere av de kommersielle tilbudene på Oslo lufthavn har også stengt, men for de gjenstående reisende er det fortsatt mulig å få kjøpt seg mat og drikke, samt handle i taxfree på avgang og ankomst.
- Vi har en god dialog med våre leietakere og partnere, og i takt med at trafikken har gått ned har også mange butikker, restauranter og kiosker stengt. Det er veldig leit, men helt nødvendig så lenge det ikke er passasjerer på flyplassen, forklarer Westby.
Lufthavnenes direktør takker alle ansatte på lufthavnen for innsatsen.
- Det er en veldig krevende situasjon for alle på Oslo lufthavn og vi jobber hver dag med å løse dette på en best mulig måte for oss alle, avslutter Westby.
Trafikktallene for Oslo lufthavn for uke 12 ligger under saken som vedlegg.
Bilder



Dokumenter
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Noreg som vinterdestinasjon er i vekst – fleire reisande i februar10.3.2026 11:32:00 CET | Pressemelding
3,8 millionar reiste gjennom Avinor sine lufthamner i februar. Dette er ein auke på 5 prosent samanlikna med same månad i fjor. Auken i talet på reisande ein såg i januar held fram i februar.
Air Cairo starter direkteruter fra Oslo til Egypt9.3.2026 14:00:36 CET | Aktuelt
Fra høsten starter Air Cairo ukentlige direkteruter fra Oslo lufthavn til Kairo og Hurghada.
Ekstra fraktfly fra Oslo lufthavn for å sikre eksport til Asia4.3.2026 14:08:39 CET | Pressemelding
Det settes opp to ekstra fraktfly fra Oslo lufthavn 12. og 19. mars. Flyene skal avlaste et marked med redusert kapasitet som følge av uro i Midtøsten og krigen i Ukraina.
Avinor lyser ut taxfree-kontrakter verdt opptil 50 milliarder kroner2.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Avinor lyser nå ut nye taxfree-kontrakter ved 11 norske lufthavner. Kontraktene har en estimert samlet verdi på opptil 50 milliarder kroner, en forventet varighet på 8 år, og anbudsprosessen starter nå, i første kvartal 2026. Nye kontrakter vil tre i kraft fra 2028.
Grunnsteinen lagt for nytt flysikringsbygg i Bodø26.2.2026 16:41:58 CET | Pressemelding
I dag ble grunnsteinen lagt for Avinors nye flysikringsbygg i Bodø. Bygget får en sentral rolle i styringen av lufttrafikken i Nord- og Midt-Norge og er en viktig forutsetning for åpningen av nye Bodø lufthavn i 2029.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
