Skal kutte utslipp i anleggsbransjen
13.4.2023 09:30:06 CEST | Enova | Pressemelding

-Bygge- og anleggsbransjen bidrar indirekte og direkte til utslipp av klimagasser. Ved å tilbyinvesteringsstøtte til utslippsfrie anleggsmaskiner og mobile ladestasjoner, vil vi bidra til å endre markedet i retning av et bredere tilbud og at flere aktører på sikt vil drive utslippsfritt, sier markedsdirektør Astrid Lilliestråle i Enova.
Et høyere tempo i omstillingen
Enova har siden 2017 støttet over 460 utslippsfrie anleggsmaskiner med 460 millioner kroner som del av støtteprogrammet «Energi og klimatiltak i landtransport». Det første nye støtteprogrammet skal bidra til et enda høyere tempo i denne omstillingen gjennom å stimulere til kjøp av utslippsfrie anleggsmaskiner.
-Samtidig er det det en forutsetning for videre markedsutvikling at det etableres gode løsninger for effektiv drift av disse elektriske anleggsmaskinene, blant annet med mobile ladestasjoner, sier Lilliestråle.
En annerledes infrastruktur for energi
Det andre støtteprogrammet retter seg derfor mot mobile lastestasjoner. Når man bruker elektriske anleggsmaskiner trenger man en helt annen infrastruktur for energi enn for tradisjonelle dieseldrevne maskiner. Elektriske kjøretøy trenger å lade med høy effekt og mangel på dette kan føre til lavere driftstid enn for fossile maskiner.
-Vi ønsker å legge til rette for at markedsaktørene velger utslippsfritt fordi det er det enkleste og klokeste valget. Med mobile ladestasjoner lett tilgjengelig kan maskinene lades i lunsjen og være i drift resten av dagen, sier Lilliestråle.
Programmene løper i to år
Begge programmene vil være utformet som konkurranser der prosjektene som gir best resultat per støttekrone rangeres høyest. Søkerne kan søke om støtte til følgende investeringer:
Utslippsfrie anleggsmaskiner: For utslippsfrie anleggsmaskiner kan det søkes om investeringsstøtte på inntil 40% av merkostnadene, begrenset oppad til 5 millioner kroner.
Les mer om støtteprogrammet her.
Mobile ladestasjoner for elektriske anleggsmaskiner: For mobilt batteri med integrert eller separat lader kan det søkes om inntil 40 % av kostnadene, oppad begrenset til 2 millioner kroner. Det kreves minimum 70 kWh batterikapasitet og 100 kW ladeeffekt.
Les mer om støtteprogrammet her.
Nøkkelord
Kontakter
Carl-Erik KullmannMarkedsrådgiverEnova SF
Tel:97529823carl-erik.kullmann@enova.noKristin Morvik TorødMarkedsrådgiverEnova SF
Tel:+47 908 07 014kristin.torod@enova.noBilder



Om Enova
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har omkring 120 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
Har søkt om 9 milliarder til flytende havvind-prosjekter18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Fem selskaper har søkt Enova om til sammen 9 milliarder kroner for å lage demonstrasjonsanlegg innen flytende havvind de fem nærmeste årene.
Rune Holmen blir konstituert leder for Enova29.1.2026 15:00:31 CET | Pressemelding
-Enova skal drive fram varige markedsendringer som bidrar til både energi- og klimaomstilling, og sørge for at løsningene på sikt blir foretrukket uten støtte. Min jobb nå blir å sikre retning og forutsigbarhet i det viktige energi- og klimaoppdraget vi har fått fra Regjeringen, sier Holmen.
Nakstad går av som administrerende direktør i Enova12.1.2026 12:22:37 CET | Pressemelding
Nils Kristian Nakstad (63) og styret i Enova er enige om at han i løpet av første kvartal 2026 går av som administrerende direktør i Enova, etter 18 år i statsforetaket.
Kronikk: Hvor ble det av snøen?8.1.2026 13:55:53 CET | Kronikk
Ei uke før jul: – Skulle det ikke vært snø nå, mamma?
Slik blir Norge en sjøfartsnasjon også i fremtiden17.12.2025 09:05:49 CET | Pressemelding
Tre fyllestasjoner for ammoniakk skal bygges på Vestlandet. Anleggene blir blant de første i sitt slag i Europa hvor det er mulig å fylle fremtidens utslippsfrie drivstoff for skip. Og nå kommer det også flere fartøyer til.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
