Skal kartlegge betydningen av Norges frihandelsavtaler
Norge har sammen med de andre EFTA-statene et av verdens mest omfattende nettverk av frihandelsavtaler. Avtalene skal legge til rette for bedre markedsadgang og forutsigbarhet ved eksport av varer, tjenester og investeringer.
– Frihandelsavtalene sikrer norske eksportbedrifter konkurransedyktige vilkår i utlandet. Da er det viktig at næringslivet benytter seg av mulighetene som ligger i avtalene, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
1.mars lanserer Kantar Public en omfattende spørreundersøkelse rettet mot norsk eksportindustri. Dette på bakgrunn av en analyse gjennomført i regi av EFTA som har kartlagt hvordan frihandelsavtalene blir utnyttet av eksportører i EFTA-landene.
Analysene som er publisert på EFTA sine nettsider viser at til tross for at frihandelsavtalene har gitt norsk vareeksport store fordeler i utemarkedene, blir avtalene ikke utnyttet fullt ut. Kantar Public har fått oppdraget med å kartlegge og analysere hvorfor norske eksportbedrifter, inkludert speditører ikke utnytter frihandelsavtalene bedre. Undersøkelsen vil hovedsakelig være nettbasert og spørsmålene som skal bevares er utarbeidet i samarbeid mellom NFD, Tolletaten og Innovasjon Norge.
– Kartleggingen skal forhåpentligvis gi oss en pekepinn på hva vi kan gjøre annerledes for at flere bedrifter skal utnytte de enorme mulighetene som ligger i frihandelsavtalene våre, sier Vestre og legger til:
– Jeg vil derfor oppfordre eksportbedrifter og speditører som bistår ved eksport til å svare på undersøkelsen.
Det tas sikte på å gjennomføre spørreundersøkelsen og presentere resultatene våren 2023. På bakgrunn av den informasjonen som kommer frem vil det vurderes om det skal tas ytterligere grep for å øke utnyttelsesgraden av frihandelsavtalene, for eksempel i form av lettere tilgang til informasjon til eksportbedrifter om opprinnelsesregler og andre krav. Tilbakemeldingene vil også brukes i det løpende arbeidet med å forhandle frem gunstige frihandelsavtaler for norsk næringsliv.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFDPressevakta er betent mellom 8.00 - 15.45 på kvardagar (8.00-15.00 om sumaren).
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noOm Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Nå støtter 60 land det norske initiativet mot fiskerikriminalitet30.3.2023 13:30:00 CEST | Pressemelding
I 2018 tok Norge og åtte andre land initiativ til en global ministererklæring mot fiskerikriminalitet – den såkalte Københavnerklæringen. Forrige uke signerte ni nye land erklæringen, som nå har støtte fra til sammen 60 land.
Næringsministeren mottok utredning om bærekraftig utvikling av norske reisemål30.3.2023 09:32:16 CEST | Pressemelding
Reisemålsutvalget overleverte i dag sin rapport til næringsminister Jan Christan Vestre. Utvalget har vurdert handlingsrommet kommunene har for å kunne styre besøk og finansiere fellesgoder.
Opphør av grensekryssende fiske i Skagerrak fra 202430.3.2023 07:30:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran har besluttet at grensekryssende fiskeriaktivitet vil opphøre fra 1.1.2024. Dette vil sikre at norske myndigheter kan håndheve overtredelser av norsk regelverk, som for eksempel det ulovlige kveitefisket som ble avdekket ved svenskegrensen i Skagerrak i fjor vinter.
Presseinvitasjon: Reisemålsutvalet legg fram utgreiinga si29.3.2023 08:30:00 CEST | Presseinvitasjon
Torsdag 30. mars mottek næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) rapporten og tilrådingane frå Reisemålsutvalet.
Karin Fløistad fortsetter som leder av Konkurranseklagenemnda24.3.2023 11:57:57 CET | Pressemelding
Advokat Karin Fløistad er i dag gjenoppnevnt som leder av Konkurranseklagenemnda. Fløistad har ledet nemnda siden opprettelsen i 2017.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom