Skadetoppen: Dette skjer med nordmenn på påskeferie

- Mange nordmenn reiser til varmere strøk, og får påskeferien spolert av sykdom, sier reiseskadesjef Petter Lassen i Frende. Forsikringsselskapet hadde totalt 27 prosent flere skadesaker i påsken 2018 enn året før.
Typisk for påsken er luftveisinfeksjoner, halsbetennelse og bronkitt, fulgt av bruddskader og sårskader. På tredjeplass over reiseskader meldt på reiseforsikringen kommer mageinfeksjoner.
- Flyturen, temperaturforskjeller, mindre søvn og annen bakterieflora er faktorer som kan påvirke helsetilstanden. De fleste av sykdommene kan ramme hvem som helst, sier Lassen.
Flere beinbrudd i påsken
- Brudd og sårskader kommer ikke så høyt opp på skadestatistikken ellers i året. Men i påsken ser vi flere ulykkesskader og bruddskader enn resten av året, sier Gry Monica Hellevik, assistansesjef hos Falck Global Assistance. Den norske reisealarmsentralen hjelper tusenvis av nordmenn som blir syke på reise hvert eneste år.
Nesten 100.000 reisesykesaker ble meldt inn til forsikringsselskapene i 2018. I snitt kostet hvert tilfelle 10 500 kroner. Det viser tall fra Finans Norge.
Flest blir syke i Spania
I påskeferien i fjor ble hele 58 prosent av skadene meldt fra feriefavoritten Spania.
- Fire-fem ganger flere nordmenn reiser til Spania enn til neste land på skadetoppen, som er USA og Thailand, forteller assistansesjefen. På de neste plassene finner vi Kypros, Tyrkia og Portugal.
Det kan være trasig nok å få lungebetennelse eller brekke et bein når du endelig har ferie, men stadig oftere blir nordmenn så syke at de må ha hjelp hjem.
- Transporter ledsaget av sykepleier eller lege økte med 15% første halvår i fjor, og antall ambulanseflytransporter økte med 60% i samme periode, sier Gry Monica Hellevik.
Hjemreise med ambulansefly kan koste fra 200.000 til 1 million kroner. Da er ikke sykehusinnleggelse eller øvrige kostnader tatt med.
- Slike kostnader er det få som kan betale selv, sier Petter Lassen i Frende.
Psykisk påkjenning
Nordmenn som blir syke på reise kostet norske forsikringsselskap over en milliard kroner i fjor. Nesten annenhver utbetaling på norske reiseforsikringer var sykdomsutgifter. Men det er ikke bare lommeboka som får svi når vi blir syke på tur.
- Det kan være skremmende å bli syk langt hjemmefra. Helsevesenet i landet du besøker fungerer gjerne på en annen måte, du møter et fremmed språk og en ukjent kultur, sier reiseskadesjefen.
Milliardutbetalinger på forsikringen
Nordmenn meldte totalt inn nesten 335.000 forskjellige reiseskader til forsikringsselskapene i fjor. Disse kostet nesten 2,2 milliarder kroner.
- Avbestilling og tap av reisegods er de største utgiftspostene på reiseforsikringen etter reisesyke, sier Lassen i Frende. 2018-tallene viser at kostnadene til avbestillinger økte med 10 prosent. Avbestillinger kostet 482 millioner kroner i fjor.
- Det er mange årsaker til at dette tallet øker. Dyrere reiser, ikke refunderbare billetter og reiseoperatører med avbestillingsbetingelser som gir mindre refusjon, kan være noen av dem, sier reiseskadesjef Petter Lassen i Frende.
Skadene reisealarmsentralen håndterer er oftest sykdom og ulykker i utlandet. Flertallet av skadene fra Norge, på syvendeplass på skadetoppen, er bagasjeforsinkelser og forsinket avgang eller ankomst. Skader i påskefjellet er det oftest Røde Kors og lokale sykehus som håndterer.
Skadetoppen i påsken 2018
- Spania 58%
- Thailand 13 %
- USA 11 %
- Kypros 6 %
- Tyrkia 3 %
- Portugal 3 %
- Norge 2 %
- Storbritannia 2 %
- Tyskland 2 %
- Vietnam 2 %
Nøkkelord
Kontakter
Petter Lassenskadesjef
Tel:+47 480 48 651petter.lassen@frende.noHeidi Tofterå Slettemoenkommunikasjonssjef
Tel:+47 97 02 97 02heidi.slettemoen@frende.noBilder



Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 330 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
«Benjamin» kommer: Ta grep mot regn og vind nå24.10.2025 09:42:15 CEST | Aktuelt
Det er sendt ut farevarsler om regn, flom- og jordskred over deler av Sør-Norge inn i helga. - Gjør noen kjappe tiltak nå, så kan du slippe store og dyre skader på huset ditt.
1500 branntilløp på komfyren det siste året23.10.2025 08:01:00 CEST | Aktuelt
Det siste året har brannvesenet rykket ut til 1575 branntilløp på komfyren. - To raske og rimelige tiltak reduserer risikoen betydelig.
Nå kommer de frekke dekktyvene21.10.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
Du har vasket og lagt frem vinterdekkene – klare for dekkskift. Men plutselig er de sporløst borte. - Hver høst får vi meldinger om dekk som forsvinner fra oppkjørsler og hager. Tyvene er frekke og raske.
Nå blir det kaldere: - Skift dekk nå17.10.2025 08:24:44 CEST | Aktuelt
Det er sendt ut gule farevarsler i Midt- og Nord-Norge og det er kommet et snødryss flere steder i landet. - Ikke utsett å bytte dekk. Book time eller gjør det selv nå.
Sjekkliste: Slik får du digital beredskap16.10.2025 07:59:00 CEST | Aktuelt
Vet du hva du skal gjøre hvis noen prøver å hacke deg? Eller hvis det allerede har skjedd? - Mange mister store penger på at de ikke har en plan.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
