Sjekk om du kan lade elbilen på leiehytta i påsken
12.4.2022 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

Det aller beste er om det er installert en ladeboks på hytta du har leid eller lånt til påskehøytiden. Da er det ingenting å bekymre seg for.
Du kan også lade i en vanlig stikkontakt, men da er det viktig å sjekke med hytteeier først og ta noen forholdsregler. Hvis stikkontakten er installert for elbillading skal den maksimalt ha en 10 ampere sikring og jordfeilvernet må være Type B. Hvis det ikke er satt opp kontakt beregnet på lading kan du unntaksvis bruke en annen kontakt som er montert ute, og den bør ha egen sikring. Du kan ofte justere ned ladestyrken i bilen, still den så lavt som mulig. Stikkontaktene som er inne i hytta må du ikke bruke til lading av bilen.
- For regelmessig lading er det viktig å vite at stikkontakten du bruker er godkjent til å lade elbil med. En elbil trekker mye strøm over lang tid, og det innebærer risiko for varmgang i det elektriske anlegget, sier Sødal. - Om du ikke allerede har sjekket lademulighetene da du booket hytta, bør du ta en telefon til utleier og forhøre deg, fortsetter han.
Kursfortegnelsen i sikringskapet skal også fortelle deg om det finnes kontakter som er satt opp for lading av bil.
Kan ikke lade på hytta
Hvis det viser seg at du ikke kan lade på hytta du er på, er det lurt å sørge for mest mulig strøm på batteriet før du kommer frem.
- Legg inn et ladestopp rett før du kommer frem. Batteriet lader raskest når det er varmt og nesten tomt. Da har du raskt "full tank" før neste kjøretur, sier Nils Sødal.
Sett deg inn i hva som finnes av muligheter i nærområdet. Mange hyttegrender ligger ikke langt unna et handelssted, og flere kjøpesentre og butikker tilbyr lading. Stadig flere hoteller har lading tilgjengelig mot betaling, også for besøkende som ikke er gjester.
Lading underveis
Om du trenger å lade underveis avhenger av hvor lang turen er, hvor kupert terrenget er og hva du har av lademuligheter dit du skal. Langs de mest trafikkerte hovedferdselssårene er det i dag grei tilgang til hurtigladere der du får ladet bilen så mye du trenger på rundt 30 minutter, men i påsken kan det bli trangt om ladeplassen.
- Elbilsalget slår rekorder og på ett år har det kommet 130 000 nye elbiler på veiene. Det har blitt trangere om plassen på ladestedene fordi utbyggingen går for sakte, sier Nils Sødal. - Det kan være lurt å tenke litt alternativt om når du kjører på påsketuren, så du ikke risikerer å stå i lange ladekøer, fortsetter han.
Ved bruk av NAFs Ruteplanlegger eller apper som Elton, PlugShare, Fortum Charge and Drive, Bilkraft eller Mer, kan du finne ut hvor hurtigladestasjonene ligger langs din rute, samt om ladestasjonen er i drift eller opptatt.
- Det er lurt å sjekke om ladestasjonen faktisk fungerer før du ankommer. Det er temmelig frustrerende å komme til ladestasjonen med lite strøm på batteriet, for så å oppdage at du ikke får strøm på tanken, sier Sødal.
Husk at du må ikke alltid lade batteriet helt til topps. Det kan hende 15 minutter med lading er mer enn nok for å komme frem til destinasjonen. Og lad aldri mer enn 80 prosent. De siste 20 prosentene går sakte og er ofte dyre.
NAFs 5 ladetips for ferien
- Sjekk med hus- eller hytteeier før du lader, for å sikre at elanlegget tåler belastningen.
- Juster ned ladestyrken i bilen, hvis du må lade med vanlig stikkontakt (schuko)
- Hvis du skal hurtiglade er det mest økonomisk og effektivt å lade når batteriet er varmt og nesten tomt.
- Ikke lad til over 80% på hurtiglader.
- Lad når du stopper, ikke stopp for å lade.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Ett år med Norgespris: - Elbilistene har spart en tusenlapp i ladeutgifter1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En gjennomsnittlig elbilist på Østlandet har spart en tusenlapp om hen valgte Norgespris på strømmen da den kom. - Norgespris gir vesentlig lavere utgifter både på elbilladingen og resten av strømforbruket i boligen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Mange er villige til å bryte fartsgrensen: - Tall som bør bekymre30.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fire av ti norske bilister mener det er greit å kjøre inntil ti kilometer for fort. - Dette er et tegn på at mange bilister mener fartsgrensene er satt for lavt, sier Jan Harry Svendsen i NAF.
Høstferie: - Skal du til fjells, skift til vinterdekk25.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Bremselengden er fire ganger lengre med sommerdekk om du blir overrasket av snø på høstferien, advarer NAF. – Skal du på høstferie på fjellet er det lurt å legge om til vinterdekk. Holder du deg i lavlandet, la sommerdekkene være på, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Drivstoffprishopp gir økt interesse for brukte elbiler24.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Økende drivstoffpriser gir økt interesse for brukte elbiler. – Utvalget av elbiler på bruktmarkedet er godt. Flere av de leverer også god rekkevidde og rask lading, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Klart flertall for nytt avgiftskutt på drivstoff i ny undersøkelse21.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Et klart flertall blant folk vil ha avgiftskuttet tilbake etter at prisene igjen har passert 30 kroner. – Folk så at avgiftskuttet fikk prisene ned. Nå er avgiftene tilbake, og det merkes samtidig som prisene på drivstoff øker. Dette er signaler politikerne må lytte til, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
