Sjefforsker: Fornøyd med regjeringens havvindsatsing

– Dette er strålende nyheter, sier John Olav Tande. Utbygging i Nordsjøen går hånd i hånd med forskning, og de prosjektene som settes i gang vil eskalere teknologiutviklingen.
Et av NorthWinds hovedmål er å redusere kostnadene for havvind sammen med de over 50 industri- og forskningspartnerne i senteret. Dette kan oppnås med en kombinasjon av utbygging, forskning og innovasjon.
– Utbyggingen må gjøres i stort nok volum så industrien og leverandørkjeder kan utvikles. Det er det som gjør dagens nyhet gledelig, sier Tande.
Ifølge Dagens næringsliv skal EU-toppledere møtes i Danmark for å diskutere havvind i Nordsjøen neste uke for å bli enige om "en felles visjon for utbygging av havvind i Nordsjøen". Men Norge er ikke invitert.
– Jeg skal til Danmark i dag for å møte Danmarks Tekniske Universitet med NTNU. Sammen har vi et strategisk samarbeid om havvind. Det er helt avgjørende for Norge å koble sin satsing på havvind mot de andre Nordsjølandene, sier Tande.
Tidligere i år har SINTEF, sammen med forskningsinstitusjoner i Nederland, Tyskland og Danmark, laget en beskrivelse av forskningsutfordringene som må løses for at EU skal nå sine mål om 300 GW installert havvind kapasitet innen 2050.
– Norge eksporterer allerede teknologi og tjenester for 10 milliarder NOK årlig. Med utbyggingen som skal skje i Europa fremover kan denne norske eksportindustrien tidobles om vi tar de riktige grepene.
Nøkkelord
Kontakter
John Olav Giæver TandeSjefforsker
Tel:913 68 188John.O.Tande@sintef.noAnne Steenstrup-DuchKommunikasjonssjefSINTEF Energi
Tel:900 96 295Anne.Steenstrup-Duch@sintef.noBilder
Om SINTEF
Om FME NorthWind
NorthWind er et forskningssenter for miljøvennlig energi (FME), og jobber med vindenergiforskning.Senterets mål er å redusere kostnadene for vindenergi, legge til rette for bærekraftig utvikling, skape arbeidsplasser og øke eksport av teknologi og tjenester. NorthWind er finansiert av Forskningsrådet og over 50 prosjektpartnere. Arbeidet startet i 2021 og vil pågå til 2029.
Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største uavhengige forskningsinstitutter, og utfører hvert år flere tusen oppdrag – for små og store kunder. Vi er et bredt, flerfaglig forskningsinstitutt med internasjonalt ledende spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. Vi utfører forskning som FoU-partner for næringsliv og forvaltning og er blant de største instituttene for oppdragsforskning i Europa.
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
SINTEF ansetter ny administrerende direktør for SINTEF TTO18.12.2025 12:43:40 CET | Pressemelding
Fredrik Winther er ansatt som ny administrerende direktør. Han begynner i stillingen 1. april og bringer med seg bred erfaring innenfor innovasjonsledelse, ventureinvesteringer og selskapsutvikling.
SINTEF skal forske på grønne mobilitetsløsninger i Oslo kommune18.12.2025 08:33:57 CET | Pressemelding
Oslo kommune skal kutte 95 prosent av alle direkte utslipp innen 2030. Forskningsprosjektet GRØNNBY skal bidra til at dette blir mer enn kun en målsetning.
SINTEF leder samarbeid for storskala ombruk av byggevarer18.12.2025 08:29:19 CET | Pressemelding
Et nytt Grønn Plattform-prosjekt ledet av SINTEF samler over 25 aktører fra hele verdikjeden for å utvikle sirkulære og skalerbare løsninger for ombruk av byggevarer. Målet er å tette sentrale kunnskapshull og gjøre ombruk til en integrert og konkurransedyktig del av framtidens byggeprosjekter.
Forskerens beste tips for kald drikke til jul og nyttår17.12.2025 14:24:11 CET | Pressemelding
Gjestene står på døra – men drikken er lunken? SINTEF-forsker Kristian Solheim Thinn deler, i tradisjon tro, de mest effektive måtene å kjøle ned favorittdrikken på.
Nytt rammeverk gjør det enklere å planlegge nullutslippsområder17.12.2025 13:31:01 CET | Pressemelding
Planmyndigheter og eiendomsutviklere får nå et nyttig verktøy for klimagassberegninger ved bygging og ombygging av områder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


