Sikringsarbeid i Teigkamptunnelen på E6 i Gudbrandsdalen

Under en rutineinspeksjon av tunnelkonstruksjonen i Teigkamptunnelen på E6 i Gudbrandsdalen tidligere i sommer, ble det oppdaget bevegelse i berget på et lite område i den nordre enden av tunnelen.
Inspeksjon av tunnelkonstruksjonen hvert femte år
Som en sikkerhetsrutine blir berget og bergsikringen i tunnelene på riks- og europavegnettet inspisert hvert femte år. Det var under en slik inspeksjon at Statens vegvesens geologer oppdaget små sprekker i berget i et område på 30-40 meter i den vel 3,7 kilometer lange tunnelen.
– Sprekkene vi har oppdaget, utgjør ingen fare, men det er viktig at de ikke får utvikle seg. Derfor stabiliserer vi nå fjellet ved å montere flere sikringsbolter, sier seksjonssjef Asbjørn Stensrud i Statens vegvesen.
Sikringsarbeid nattestid
Det er Gjerden Fjellsikring AS som utfører arbeidet i Teigkamptunnelen for Statens vegvesen. Ved hjelp av en borerigg borer de fem meter lange sikringsbolter inn i berget.
Gjerden Fjellsikring jobber om natta når trafikken er lav. Tunnelen blir derfor stengt mellom kl. 20 og 06 i perioden søndag kveld 12. september - fredag morgen 17. september.
Det er omkjøring om lokalvegen for alle kjøretøy, inkludert modulvogntog. Omkjøringen er skiltet.
Nøkkelord
Kontakter
Asbjørn StensrudSeksjonslederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:92647906asbjorn.stensrud@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Parkeringskaos: Innfører strengere regler i Lofoten og på Stegastein4.7.2025 12:20:27 CEST | Pressemelding
Fra midten av juli tester Statens vegvesen ved Nasjonale turistveger om strengere parkeringsregler kan løse flokene med camping og parkering i Lofoten og på Stegastein på Aurlandsfjellet.
Må asfaltere E16 Dysterud–Sandnesmoen også på søndag3.7.2025 13:41:21 CEST | Pressemelding
Asfalteringen på E16 i Sør-Odal er godt i gang, men været har gjort at det også blir asfaltering førstkommende søndag.
Bruk sommeren til å øvelseskjøre3.7.2025 09:06:48 CEST | Pressemelding
Øvelseskjøring gir bedre sjåfører og fører til at flere består teoriprøven og oppkjøring første gang de prøver.
Bru på E6 på Saltfjellet blir lysregulert2.7.2025 15:08:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har avdekket skader på kantdragerne på Viskisbrua på E6 i Saltdal kommune. Derfor blir det lysregulering og nedsatt fart over brua fremover.
Siste delstrekning åpnet på Rv. 4 Hadeland2.7.2025 14:21:51 CEST | Pressemelding
Statssekretær Tom Kalsås klippet 2. juli snoren på Rv. 4 Almenningsdelet – Lygnebakken. Det markerer slutten på tolv år med vegbygging.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom