Sikrer et minimumsnivå for flytilbudet i Norge
Som følge av virusutbruddet har etterspørselen etter personreiser med fly falt betydelig, og det kommersielle grunnlaget for en stor del av norsk personflytrafikk har falt bort.
Derfor har Samferdselsdepartementet i dag, etter forhandlinger med NHO Luftfart, Widerøe, SAS og Norwegian, inngått avtaler med de tre flyselskapene om et grunnleggende tilbud av flytransport mellom regionene og enkelte lokale ruter.
– Velfungerende flyruter er viktig for næringslivet og flere samfunnsfunksjoner, som eksempelvis helse- og pasienttransport. Avtalene vi nå har inngått gir et minimumstilbud for strekninger som det anses som samfunnskritisk å opprettholde, og hvor det midlertidig ikke er grunnlag for kommersiell drift, sier Hareide.
Fordi det er krevende å gi gode prognoser for utviklingen i persontransporten fremover, vil avtalene inngås for en måned av gangen. Det nye minimumstilbudet har oppstart 25. mars.
Avtalene departementet har inngått innebærer følgende minimumstilbud:
Rute |
Min dgl rundturer |
Dager/uke |
Ant. rundturer/uke |
|
Kristiansand – Oslo |
2 |
6 |
12 |
|
Stavanger – Oslo |
5 |
6 |
30 |
|
Haugesund – Oslo |
2 |
6 |
12 |
|
Bergen – Oslo |
5 |
6 |
30 |
|
Ålesund – Oslo |
2 |
6 |
12 |
|
Molde – Oslo |
2 |
6 |
12 |
|
Kristiansund – Oslo |
2 |
6 |
12 |
|
Trondheim – Oslo |
6 |
6 |
36 |
|
Bodø – Oslo |
3 |
6 |
18 |
|
Evenes – Oslo |
2 |
6 |
12 |
|
Bardufoss – Oslo |
2 |
6 |
12 |
|
Tromsø – Oslo |
3 |
6 |
18 |
|
Tromsø – Longyearbyen |
1 |
6 |
6 |
|
Trondheim – Bodø – Tromsø |
2 |
6 |
12 |
|
Trondheim – Bergen – Stavanger |
2 |
6 |
12 |
|
Totalt per uke for 737/Airbus |
41 |
90 |
246 |
|
Rute |
Min dgl rundturer |
Dager/uke |
Ant. rundturer/uke |
|
Oslo – Florø og Bergen – Florø |
2 |
6 |
24 |
|
Oslo – Ørsta/Volda |
2 |
6 |
12 |
|
Kristiansand – Bergen |
2 |
6 |
12 |
|
Tromsø – Vadsø |
2 |
6 |
12 |
|
Tromsø – Hammerfest. |
2 |
6 |
12 |
|
Tromsø – Alta |
2 |
6 |
12 |
|
Tromsø – Kirkenes |
2 |
6 |
12 |
|
Totalt per uke Dash 8 |
14 |
96 |
Det tilbudet som allerede er dekket av eksisterende statsstøttede ruter (FOT) er ikke tatt med her.
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noLenker
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Ny finansieringsordning for Norske tog – resultat av statens tilbud om tilbakekjøp av Norske togs obligasjonsgjeld17.9.2025 15:16:34 CEST | Pressemelding
I pressemelding av 10. september 2025 kunngjorde Samferdselsdepartementet at det samme dag kl. 12.00 fremsatte tilbud om tilbakekjøp av Norske togs eksisterende obligasjonsgjeld. Tilbakekjøpsprosessen er et avsluttende steg i omleggingen av finansieringsmodellen for Norske tog.
En mer trafikksikker russetid i 2026: Ikke lov å bruke sidevendte seter og ståplasser under kjøring15.9.2025 07:18:59 CEST | Pressemelding
Regjeringen strammer inn bruken av sidevendte seter og ståplasser under kjøring. Fra og med 1. januar 2026 er det ikke lov å bruke disse plassene under kjøring.
Høring: Vil gjøre det enklere å få reiseinformasjon11.9.2025 13:53:33 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår å innføre et regelverk som skal gjøre det enklere for folk å få oversikt og riktig informasjon om transporttilbudet.
Ny finansieringsordning for Norske tog – staten tilbyr tilbakekjøp av Norske togs obligasjonsgjeld10.9.2025 13:27:58 CEST | Pressemelding
Gjennom behandlingen av revidert nasjonalbudsjett for 2025sluttet Stortinget seg til regjeringens forslag om å legge om finansieringsmodellen til Norske tog, fra at selskapet tar opp lån i det private lånemarkedet til at staten skal tilby slik lånefinansiering. Omleggingen skjedde 1. juli 2025.
Veiåpning: Rv. 4 mellom Almenningsdelet og Lygnebakken på Hadeland2.7.2025 14:01:12 CEST | Pressemelding
Nå er utbedringen av strekningen mellom Almenningsdelet og Lyngebakken på Hadeland ferdig. Rv. 4 har fått breddeutvidelse og er nå en mer trafikksikker strekning. Veien er den siste av tre delstrekninger på Rv. 4 mellom Roa og Lynga.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom