Sentral rolle for Medietilsynet i oppfølgingen av strategi mot nettovergrep
17.8.2021 11:41:26 CEST | Medietilsynet | Pressemelding
Strategien «Forebygging og bekjempelse av internettrelaterte overgrep mot barn» skal gjelde for perioden 2021-2025, og inneholder 30 ulike tiltak. Hele sju departement, med Justis- og beredskapsdepartementet (JD) i spissen, har bidratt i arbeidet med strategien.
Over halvparten av niåringene bruker sosiale medier
Ni av ti 9-18-åringer er på sosiale medier, viser Medietilsynets undersøkelse Barn og medier 2020. Over halvparten av niåringene og tilnærmet alle 13-åringer bruker ett eller flere sosiale medier.
– De fleste barn og unge har positive opplevelser i sosiale medier, men dessverre er dette også en arena der noen blir utsatt for ubehagelige opplevelser og overgrep. Et eksempel er overgrepene som politiet i Agder slo alarm om før sommeren. Den nye strategien skal bidra til å forebygge nettrelaterte overgrep, sier Velsand.
Medietilsynet er opptatt av å involvere barn og ungdom i arbeidet
Medietilsynet er opptatt av å trekke barn og unge aktivt inn i arbeidet med å forebygge og bekjempe overgrep over internett. Etableringen av et ungdomspanel er ett av flere tiltak som skal sikre at barn og unges stemme blir hørt når tiltak utformes.
Medietilsynet skal samarbeide med ulike direktorater, frivillige organisasjoner og private virksomheter om å følge opp strategien mot internettrelaterte overgrep.
Nasjonal strategi for trygg digital oppvekst legges fram i høst
Medietilsynet har samlet inn data om barn og unges mediehverdag gjennom jevnlige undersøkelser både blant barn, ungdom og foreldre gjennom mange år.
– Barn og medier-undersøkelsen gir oss en unik innsikt i de unges medievaner over tid, og gjør det enklere å fange opp utfordringer og sette inn relevante tiltak. Fra 2020-undersøkelsen vet vi for eksempel at nesten halvparten av 13-18-åringene er blitt spurt via sosiale medier om å dele nakenbilder av seg selv. Medietilsynet har utarbeidet en veileder til foreldre om hvordan de kan snakke med barna sine om dette, sier Velsand.
Strategien mot internettrelaterte overgrep inngår i regjeringens bredere arbeid for trygg digital oppvekst, som barne- og familieministeren koordinerer. Strategien skal knyttes opp til en samlet nasjonal strategi for trygg digital oppvekst, som Medietilsynet har laget utkast til på oppdrag fra Barne- og familiedepartementet. Denne strategien blir lagt fram i løpet av høsten.
Et utvalg av de 30 tiltakene fra strategien
- Legge til rette for at barn og unge er trygge på internett gjennom oppdatert og tilgjengelig informasjon om internettrelaterte overgrep.
- Barn og unges behov skal være utgangspunkt for innsatsen gjennom bruk av ungdomspanel og vurdering av barns rettigheter.
- Sikre at foreldre kan få oppdatert og tilgjengelig informasjon om risiko for overgrep på internett.
- Sikre løpende oppmerksomhet om risiko knyttet til bruk av digitale plattformer og verktøy som brukes i barnehage og skole.
- Samordne innsatsen mot internettrelaterte overgrep på tvers av departementene og direktorater.
- Et fagråd bidrar i innsatsen for å forebygge mot internettrelaterte overgrep.
- Legge til rette for at oppdatert kunnskap om internettrelaterte overgrep er inkludert i hjelpetilbud og tjenester.
- Sikre et sterkere samarbeid mellom internettselskaper og myndighetene for bedre bekjempelse av internettrelaterte overgrep.
- Videreutvikle samarbeidet med frivillige organisasjoner.
- Utvikle bevissthet og forebyggende innsats mot overgrep i organisasjoner, idrettslag og andre kulturaktiviteter for barn.
- Etablere et uavhengig forskerråd for å bidra til koordinert kunnskapsinnhenting og forskning på feltet.
Nøkkelord
Kontakter
Nina BjerkeKommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 419 34 154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder
Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Ny handlingsplan mot spilleproblemer: Medietilsynet styrker innsatsen mot problematisk dataspilling27.3.2026 17:43:20 CET | Pressemelding
Råd til foreldre og yrkesgrupper som jobber med barn og unge om hvordan problematisk dataspilling kan forebygges, er blant Medietilsynets tiltak i regjeringens nye handlingsplan mot spilleproblemer.
Færre sanksjonar frå Medietilsynet i 2025 enn i 202427.3.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
Medietilsynet gav to åtvaringar og eitt gebyr i 2025. Dermed blei det gitt færre sanksjonar enn dei tre siste åra, og langt færre enn året før, da det blei gitt seks åtvaringar og tre gebyr for brott på lovverket.
Nær 46 millionar i mediestøtte til samisk språk og kultur19.3.2026 10:23:51 CET | Pressemelding
Medietilsynet opnar nå for søknader om mediestøtte frå samiske nyheits- og aktualitetsmedium. I år skal det fordelast nesten 46 millionar kroner etter ny forskrift for støtteordninga.
Lagabui 46 miljovnna mediadoarjagis sámi gillii ja kultuvrii19.3.2026 10:23:08 CET | Pressemelding
Norgga Mediabearráigeahčču rahpá dál mediadoarjaga ohcamušaid sámi ođas- ja áigeguovdilis mediain. Dán jagi juogaduvvo measta 46 miljovnna ruvnno ođđa njuolggadusaid mielde doarjagiid birra sámi ođas- ja áigeguovdilis mediaide.
Medietilsynet: Design i sosiale medier legger til rette for overdreven bruk blant unge26.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Funksjoner og design i sosiale medier og andre digitale tjenester bidrar til hyppig og kontinuerlig bruk, en opplevelse av avhengighet og søvnmangel blant de unge, viser en ny rapport fra Medietilsynet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
