Kasakhstans Ambassade i Norge

Seks partier stiller til valg i januar

Del
Seks politiske partier skal delta i parlamentsvalget i Kasakhstan 10. januar. Det ksal velges 107 representanter til Majilis – det nedre kammeret i parlamentet – for en periode på fem år.
Majlis-bygningen i Nur-Sultan. Fotokreditt: Majilis pressetjeneste
Majlis-bygningen i Nur-Sultan. Fotokreditt: Majilis pressetjeneste

For tiden har Nur Otan-partiet flertall i Majilis med 84 representanter, Ak Zhol demokatiske parti og det kommunistiske folkepartiet har 7 representanter hver. De te andre partiene som stiller lister denne gang er Auyl People's demokratisk-patrotiske parti, Birlik og det Nasjonal-sosiale demokratiske partiet. Nominasjonsprosessen skjer nå i november.

Partiene som deltar har en plikt til å nominere minst 30 prosent kvinner og en like stor prosentandel av kandidatene må være under 29 år.

Det var i oktober at Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev skrev ut valg til parlamentet. Det forrige valget ble avholdt i mars 2016.

Bilder

Majlis-bygningen i Nur-Sultan. Fotokreditt: Majilis pressetjeneste
Majlis-bygningen i Nur-Sultan. Fotokreditt: Majilis pressetjeneste
Last ned bilde

Om Kasakhstans Ambassade i Norge

Kasakhstans Ambassade i Norge
St. Olavs gate 21 B
0165 Oslo

+4722420640http://mfa.gov.kz/en/oslo

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye