Secret Garden & Cathrine Iversen slipper julealbum
2.11.2020 14:40:00 CET | Universal Music Norge | Pressemelding

For første gang har Secret Garden laget et julealbum. Innspillingen er et samarbeid med Cathrine Iversen, som er solist på alle sangene. Julesangene er nyskrevet av Rolf Løvland med unntak av en 500 år gamle, «I Know A Rose Tree».
Samarbeidet med Cathrine Iversen startet i 2010. Hun har vært en av Secret Gardens faste vokalister både i studio og på konserter. Løvland sier: «Spiren til dette albumet ble sådd i 2013 da jeg ble spurt om å skrive en ny sang til Cathrines julekonsert i Fredrikstad. Siden den gang har det blitt flere nye julesanger. I fjor bestemte vi oss for å samle det vi har laget til et eget album.
Tidspunktet passet oss bra siden Fionnuala har hatt et år med kreftbehandling i Irland og vi har måtte si nei til alle konserter og turnéer i denne perioden. At Corona-epidemien traff midt under studioinnspillingen ble en ny utfordring. Vi kunne ikke reise noe sted under «lock-down» og det at Cathrine er barnesykepleier ved Sykehuset Østfold Kalnes gjorde ikke situasjonen lettere. Fionnuala måtte spille inn sin del i hjemmet sitt i Dublin."
Albumet består av både norske og engelske tekster. Da Universal fikk nyss om innspillingen ble det bestemt at albumet skal utgis globalt. «Det føles ganske uvirkelig», sier Iversen. «Dette begynte som et lokalt juleprosjekt i Fredrikstad uten tanke på utgivelse. Nå skal det lanseres over hele verden!»
«Vi har blitt spurt om å lage et julealbum flere ganger», sier Løvland. «Men det er samarbeidet med Cathrine Iversen som endelig har gjort dette mulig. For meg har den største utfordringen vært det å skrive nye sanger til en gammel høytid. Er det plass til noe nytt i en tid hvor vi vender oss mot tradisjonene? Men da jeg tenkte på at alle de kjente og kjære julesangene også har vært nye en gang fant jeg et slags mot til å lage dette albumet».
Resultatet har blitt «Sacred Night» som utgis den 13 november. Første låt, tittelsporet på albumet "Sacred Night" kommer allerede torsdag 5.november.
Nøkkelord
Kontakter
Yumi MurakamiLabel Manager Int. | Classical and Jazz
Tel:+47 450 34 700yumi.murakami@umusic.comBilder
Lenker
Om Universal Music Norge
Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Astrid S, Post Malone, Ariana Grande, The 1975, Onkl P, Shawn Mendes, The Beatles, Odd Nordstoga, Drake, Imagine Dragons, Seeb, The Rolling Stones m.fl.
Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge
Etter rekordår og listetopper: Tobias Sten deler sårbar låt til Eli13.3.2026 08:50:00 CET | Pressemelding
Etter et rekordår deler Tobias Sten sin mest personlige låt til nå. I dag, 13. mars, slipper den 22 år gamle countrystjernen fra Stord årets andre singel, «Tilgi meg», skrevet i savn og frustrasjon midt i et liv på veien.
Nytt album og stor turné: Seinabo Sey ønsker oss Välkommen hem13.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
I dag slipper Seinabo Sey sitt mest personlige og poetiske album til nå. Med Välkommen hem tar en av Sveriges sterkeste stemmer et helhetlig grep om sitt kunstnerskap – og i høst venter en omfattende konserthusturné med premiere i København 1. oktober og finale i Skellefteå 5. desember.
Joakim Kleven debuterer som popartist med singelen «FREAK»6.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Joakim Kleven tar steget inn i musikken og debuterer i dag som artist med singelen «FREAK», en energisk, sexy og kompromissløs poplåt skapt for dansegulvet. Kleven er kjent som en av Norges største, mannlige influensere, samt som regissør, fotograf og TV-personlighet. Han har markert seg som en tydelig og viktig stemme i offentligheten, og har bygget en solid plattform og et stort publikum gjennom flere år. Nå kanaliserer han sin kreative drivkraft inn i popmusikken. «FREAK» er skrevet av Kleven selv og kombinerer drivende produksjon med selvsikker attitude og et refreng som setter seg umiddelbart. Låten er en leken og fryktløs feiring av frihet, begjær og det å eie sin egen identitet. “Dette markerer starten på noe helt nytt i karrieren min. Det er noe jeg alltid har drømt om, men kanskje aldri helt turt å håpe på. Nå kjennes det riktig å gå all in” sier Kleven. Som erfaren regissør står han også bak musikkvideoen til «FREAK». Resultatet er en visuelt sterk og heit produksjon med tyde
Countrystjerna Karen Moe slipper Bærre en drøm5.3.2026 08:55:00 CET | Pressemelding
Den 6. mars slipper Karen Moe sin nye singel «Bærre en drøm». Dette er hennes femte utgivelse på Universal Music og en låt som viser en ny side av den 21 år gamle countryartisten fra Verdal.
Unge Særing slipper singelen «Batman» 6. Mars2.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
17 år gamle Unge Særing fra Halden slipper låten «Batman», en energisk hiphop/pop-utgivelse om å gå fra å være redd til å ta kontroll. Bak driv og tempo ligger en personlig fortelling om oppvekst, maktskifte og det å bruke utenforskap som styrke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

