Ruteåpning for skotske Loganair

Den nye ruten ble feiret med bergenske skillingsboller, skotskrutet mønster og udyret fra Loch Ness.
Nå kan Vestlendinger reise direkte til grønne og frodige Inverness. For dem som er interessert i whisky er ruten en gavepakke. Og at man med en kort mellomlanding kan fly til Manchester gjør ruten ekstra relevant. Flere av passasjerene i dag hadde funnet ut at den nye ruten var nettopp raskeste veien til Manchester.
Også passasjerene som landet i Bergen, fra Inverness i dag, var begeistret for enkelheten og hvor tilgjengelig Norge nå er.
Ruten til Inverness går tirsdager, torsdager og søndager. Flyet til Manchester har et kort stopp i Inverness, men passasjerene blir sittende i flyet, et Embraer 145 jetfly.
Fem destinasjoner
Flyselskapet tilbyr også en rute til Glasgow, som startet i fjor sommer. Ruten starter 25. mai, og går til 9. september på fredager og søndager.
Lørdagsruten til Orknøyene vil gå mellom 23. juni og 18. august, og det blir to ukentlige avganger til Shetland, onsdager og lørdager, mellom 26. mai og 18. august.
Shetland og Orknøyene er øygrupper utenfor kysten av Nord-Skottland, som har uberørte strender, et bemerkelsesverdig dyreliv, gamle arkeologiske funnsteder, rik historie og et fantastisk kystlandskap.
Inverness har en flott beliggenhet ved elven Ness, i den nordlige enden av Skottlands «Great Glen». Om sommeren kommer mange på jakt etter sjøuhyret Nessie, men området i seg selv er også verdt et besøk, om man velger et cruise på Loch Ness eller et måltid i en av byens utmerkede restauranter.
Glasgow er et mekka for shopping, kultur, passer godt for weekendturer. Byen har masse restauranter, pulserende natteliv, førsteklasses shopping og turistattraksjoner for hele familien.
Manchester er en by full av museer, gallerier og kunstsentre - samt to av verdens mest profesjonelle fotballag.
Om Loganair Loganair, Skottlands flyselskap, betjener 28 destinasjoner i Storbritannia og internasjonale ruter til Dublin og Bergen. Flyselskapet opererer over 1000 fly hver uke med en flåte på 30 fly som spenner mellom 8og 50 seter. Selskapet transporterer rundt 800 000 passasjerer hvert år.
De nye rutene er tilgjengelige for bestilling på www.loganair.co.uk eller 0344 800 2855, med priser som starter fra 1050 NOK. Inkludert i prisen er 20 kg bagasje, service om bord og en varm skotsk velkomst.
Les mer på www.loganair.co.uk
Kontakter
Aslak SverdrupLufthavndirektør Avinor Bergen lufthavn, Flesland
Tel:+47 932 31 791aslak.sverdrup@avinor.noCathrine Fuglesang FramholtKommunikasjonsansvarlig
Bergen Lufthavn Flesland
Bilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Nå starter julerushet på Sola17.12.2025 14:21:26 CET | Pressemelding
158 000 passasjerer skal reise gjennom Stavanger lufthavn de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Avinor må ha kontroll på alle områdene ved Stavanger lufthavn16.12.2025 15:26:45 CET | Pressemelding
Det er innført et nytt system for styring og kontroll av det svært trafikkerte området foran Stavanger lufthavn, Sola. Aktører som har tilgang til området er blant annet buss, taxi, varelevering og crew-transport. Alle aktørene har tilgang til området gjennom en passeringsavtale. Dette er noen taxisentraler uenige i, og enkelte løyvehavere velger derfor å ikke inngå slike avtaler for sine biler. Resultatet er at det er langt færre taxier enn normalt tilgjengelig på lufthavnen.
Nå starter julerushet på Trondheim lufthavn, Værnes16.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Nesten 171 000 passasjerer skal reise gjennom Værnes de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Nå starter juletrafikken på norske flyplasser16.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
2,2 millioner passasjerer skal reise gjennom landets flyplasser de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Avinor lyser ut Norges største parkeringskontrakt12.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Oslo, 12.desember – Avinor lyser nå ut Norges største parkeringskontrakt. Den gjelder drift og kommersiell utvikling av parkeringsanleggene ved Oslo lufthavn for perioden 2027–2031, med en estimert verdi på om lag 3,5 milliarder kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
