Rettsak om uetisk avl opp for Oslo tingrett
4.11.2021 13:23:51 CET | Dyrebeskyttelsen Norge | Pressemelding

Dyrebeskyttelsen Norge har gått til sak mot Norsk Kennel Klub (NKK), Norsk Bulldog klubb, Norsk Cavalierklubb, og seks oppdrettere av hunderasene engelsk bulldog og cavalier king charles spaniel for ulovlig avl av hunder i strid med dyrevelferdsloven. Saken går i Oslo tingrett fra 10. til 16. november.
Lange forberedelser
Dyrebeskyttelsen Norge representeres av advokatfirmaet Glittertind ved advokat Emanuel Feinberg og advokat Dagny Ås Hovind, som har jobbet med saken i nærmere tre år. Advokat Geir Lippestad representerer motpartene.
Norsk Kennel Klub og Dyrebeskyttelsen Norge har ulik forståelse av hva som ligger i dyrevelferdslovens påbud om at dyr skal avles med god funksjon og god helse, og lovens forbud mot å videreføre arveanlegg som påvirker dyrs fysiske eller mentale funksjon negativt. Dyrebeskyttelsen Norge mener at flere raser sliter med mange og alvorlige helseproblemer, og at videre avl på disse er i strid med loven. Denne saken havner i retten fordi partene er uenige om hva som er en akseptabel sykdomsbyrde hos hundene våre, sier Åshild Roaldset, veterinær og daglig leder i Dyrebeskyttelsen Norge.
Dagens avl fører til og viderefører helseplager og lidelse
Dyrebeskyttelsen Norge, et stort antall veterinærer, Rådet for dyreetikk, Veterinærforeningen og flere mener at dagens raseavl fører til alvorlige helseplager og videreføring av sykdomsfremmende gener hos mange individer. Dette skyldes 50 til 100 år med avl på hunder som er i slekt, og avl med fokus på å oppnå et bestemt utseende. Dyrebeskyttelsen Norge mener at helse, funksjon, lynne og vitenskap må veie tyngre enn raserenhet når nye generasjoner av hunder skal avles fram.
Vi har både kunnskapen og teknologien som skal til å avle friske hunder. Det er på tide at vi tar i bruk dagens vitenskap og dagens teknologi til hundenes beste. Det er et svik mot hundene våre at vi ikke gjør vårt beste for å avle dem friske, til gode, lange liv, sier Roaldset,
Videreføring av arveanlegg som gir lidelse er ulovlig
Dagens dyrevelferdslov § 25 slår fast at dyr skal avles med god funksjon og god helse, og at avl ikke skal utføres slik at det påvirker dyrs fysiske og mentale funksjon negativt, reduseres deres evne til å utøve naturlig atferd, eller vekker allmenne etiske reaksjoner. Dyrebeskyttelsen Norge mener at avl på de mest utsatte rasene, slik som engelsk bulldog og cavalier king charles spaniel, nå har gått så langt i feil retning at videre avl på disse er i strid med denne bestemmelsen. Dyrebeskyttelsen Norge mener at både NKK, raseklubbene og oppdrettere alle har et ansvar i hundeavlen.
Saken vil gå for Oslo tingrett fra 10. til 16. november. Det vil være mulig å følge saken i retten elektronisk.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.InformasjonsfilmVideokanal
Nøkkelord
Kontakter
Åshild RoaldsetVeterinær og daglig leder i Dyrebeskyttelsen Norge
Foto: Håkon Sparre
Bilder

Lenker
Om Dyrebeskyttelsen Norge
Dyrebeskyttelsen Norge er en landsdekkende dyrevernorganisasjon med 27 lokalavdelinger spredt fra nord til sør. Med over 9000 medlemmer, er vi en av landets største og eneste landsdekkende dyrevernorganisasjon som gir praktisk hjelp til dyr i nød. Siden 1859 har vi arbeidet for at dyr skal bli behandlet med respekt og medfølelse. Dette gjør oss til en av verdens eldste dyrevernorganisasjoner.
Følg pressemeldinger fra Dyrebeskyttelsen Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dyrebeskyttelsen Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dyrebeskyttelsen Norge
Over 74 900 stemmer mot privat fyrverkeri overlevert24.3.2026 11:28:33 CET | Pressemelding
Dyrebeskyttelsen Norge har i dag overlevert mer enn 74 900 underskrifter til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen med krav om et nasjonalt forbud mot privat fyrverkeri. Landsforeningen for PTSD, Gjensidige, Tryg Forsikring, Blindeforbundet og 63 andre organisasjoner stiller seg bak dette oppropet.
Overlevering av over 74 500 underskrifter mot privat fyrverkeri19.3.2026 18:05:42 CET | Presseinvitasjon
Dyrebeskyttelsen Norge inviterer til overlevering av over 74 500 underskrifter med krav om et nasjonalt forbud mot privat fyrverkeri.
Geitene på Kvist: Dyrevelferd må stå i sentrum – ber om ro og faktabasert debatt18.3.2026 17:11:31 CET | Pressemelding
Debatten rundt de forvillede geitene på Kvist har de siste ukene vært preget av sterke følelser, stort engasjement og en betydelig spredning av feilinformasjon i sosiale medier. Vi har forståelse for at mange ønsker å bevare flest mulig av dyrene. Samtidig er det avgjørende at diskusjonen tar utgangspunkt i kunnskap om dyrevelferd – ikke rykter. Tekst: Åshild Roaldset daglig leder og veterinær i Dyrebeskyttelsen Norge.
Dyrebeskyttelsen Norge bruker millioner på forebygging24.2.2026 11:47:11 CET | Pressemelding
Kastrering av hunnkatter er det viktigste tiltaket for å forebygge hjemløshet blant katter. Nå blir over 700 hunnkatter landet rundt kastrert gjennom et samarbeid med mer enn 140 veterinærklinikker i forbindelse med Verdens kastreringsdag.
Dyrebeskyttelsen Norge mener at TV 2 og kjendiser mishandler dyr i programmet Ligaen10.2.2026 13:55:15 CET | Pressemelding
Dyrebeskyttelsen Norge har bare sett traileren til det nye underholdningsprogrammet Ligaen på TV 2, og kun ut fra den alene kommer vi til å politianmelde produksjonen for brudd på dyrevelferdsloven.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
