REMA 1000 senker prisene – Vi skal være billigst

- Siden 1979 har vi hatt som mål å ha de laveste dagligvareprisene. Det målet endrer vi aldri. Til tross for betydelig økte råvare- og innkjøpskostnader velger vi nå å senke prisene tilbake til nivået før 1. februar, slik at du som kunde fortsatt kan være trygg på at du får de laveste prisene på REMA 1000, sier Tom Kristiansen, administrerende direktør i REMA 1000 Norge.
Fra 31. januar til 1. februar satte REMA 1000 prisene i butikk opp med i gjennomsnitt 4,8 prosent, betydelig lavere enn hva ulike pristester viste 1. februar. Kristiansen sier at prisøkningen var en konsekvens av økte innkjøpspriser fra leverandører.
- I tillegg til økte priser fra leverandørene våre, som trådte i kraft 1. februar, har egne kostnader knyttet til særlig strøm, drivstoff, råvarer og andre innsatsfaktorer i egen produksjon steget kraftig gjennom fjoråret. Vi valgte å ikke ta ut én krone av denne kostnadsøkningen i fjor, og det gjorde vi heller ikke 1. februar, sier han.
REMA 1000 Norge har de siste 15 årene hatt en driftsmargin på 3,8 prosent i gjennomsnitt. Gjennomsnittet for alle næringer i Norge var, ifølge tall fra SSB, 10,6 prosent i samme periode.
- Det betyr at når man handler for 100 kroner i en REMA 1000-butikk, vil REMA 1000 Norge normalt sitte igjen med en fortjeneste mellom tre til fire kroner. Resten av 100-lappen går med til å betale avgifter til staten og de andre aktørene, sier Kristansen.
Han er tydelig på at kostnadskuttet som REMA 1000 nå innfører vil koste betydelig.
- Vi har små marginer fra før og konkurransen i norsk dagligvare er hard. Men grunnfilosofien vår er at vi skal ha de laveste prisene eller stenge dørene. Dette vil koste, men den kostnaden tar vi, slik at vi kan holde kundeløftet vårt, avslutter han.
Kontakter
Hege RognlienLeder kommunikasjon REMA 1000
Tel:800 31 015hege.rognlien@rema.noBilder
Om REMA 1000
REMA 1000 AS omfatter virksomheten til REMA 1000 i Norge, Danmark og Sverige, samt REMA Industrier. Virksomheten eies 100 % av Reitangruppen. REMA 1000 er blant Norges største dagligvareaktør og en av landets sterkeste merkevarer. Siden 1979 har REMA 1000 tilbudt kunder over hele landet et godt valgt utvalg av dagligvarer av god kvalitet til de laveste prisene
Følg pressemeldinger fra REMA 1000
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra REMA 1000 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra REMA 1000
REMA 1000 lanserer glutenfri pinsa som del av R Goodly-serien12.9.2025 14:31:14 CEST | Pressemelding
Etter den enorme suksessen med REMA 1000s pinsa-lansering i 2023, kommer nå et etterspurt tilskudd i butikkhyllene: en glutenfri variant av den italienske favoritten.
Dette er Årets REMA 1000-butikk30.8.2025 23:05:55 CEST | Pressemelding
REMA 1000 Grannes med Kjøpmann Daniel Chin er kåret til Årets Butikk 2024.
Jan Vidar Wiseth vant prestisjetung REMA 1000-kåring30.8.2025 18:17:44 CEST | Pressemelding
Kjøpmann Jan Vidar Wiseth ved REMA 1000 Breidablikk er kåret til vinner av Ansvarsprisen.
Nå handler vi havre25.8.2025 08:55:45 CEST | Pressemelding
Samtidig som barn og unge har startet høstsemesteret i barnehage og skole, er det på høy tid å erklære at hverdagen er her. Det reflekteres også i dagligvare, hvor blant annet salg av havregryn og grovbrød har eksplodert de siste ukene.
Reke- og jordbærsalget har eksplodert i sommer12.8.2025 12:06:28 CEST | Pressemelding
Gjennom sommermånedene har salget av reker hos REMA 1000 mer enn doblet seg sammenlignet med i fjor. Norske jordbær er også mer populære i år, med nesten dobbelt så mange solgte kurver.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom