Rekordstor interesse for tilskuddsordning som sikrer kulturaktiviteter for barn og unge

Tilskuddsordningen «Inkludering i kulturliv» ble lansert høsten 2020 for å sikre at flere barn og unge får mulighet til å delta i organiserte kulturaktiviteter.
Ordningen er en del av regjeringens arbeid med å gi flere barn og unge økt tilgang til fritidsaktiviteter i det frivillige kulturlivet. Kulturdepartementet har gitt Kulturtanken i oppdrag å forvalte ordningen.
Ordningen har i år en ramme på 13 millioner kroner. Da søknadsfristen gikk ut 1. mars, var det kommet inn 175 søknader, og det er søkt om totalt 37,47 millioner kroner.
- I år opplever vi rekordstor interesse for denne tilskuddsordningen. Det har kommet inn søknader fra Agder i sør til Finnmark i nord, fra nasjonale organisasjoner til små foreninger. Og det er et stort spenn i type prosjekter det søkes tilskudd til, sier Kulturtankens direktør Øystein Strand.
- Å bidra til at flere barn og unge deltar i kunst- og kulturaktiviteter uavhengig av bakgrunn eller bosted, er noe av det viktigste vi gjør. Deltagelse i felles aktiviteter bidrar å føle tilhørighet, bygge identitet og styrke sosiale fellesskap, legger han til.
Saksbehandlingen forventes å være ferdig i løpet av april. Kulturtankens ungdomsråd har en veiledende rolle i søknadsbehandlingsprosessen.
I 2022 kom det 161 søknader. 67 prosjekter fikk til sammen 12,6 millioner kroner i støtte. I år er tilskuddsordningen økt til totalt 13 millioner kroner.
Det overordnede målet med tilskuddsordningen er å gi barn og unge mulighet til å delta i felles kulturaktiviteter på tvers av blant annet kjønn, etnisitet, funksjonsevne, sosial- og økonomisk bakgrunn og bosted.
Fakta om tilskuddsordningen
- Skal sikre at flere barn og unge får muligheten til å delta i organiserte kunst- og kulturaktiviteter.
- Søkere må være registrert i Frivillighetsregisteret og må samarbeide med andre aktører om tiltaket.
- I 2022kom det inn 161 søknader til en samlet sum av 31 millioner kroner. Totalt 67 prosjekter fikk støtte til en samlet sum av 12,6 millioner kroner.
- I 2023 kom det inn 175 søknader til en samlet sum av 37,47 millioner kroner. Årets ramme er på 13 millioner kroner.
Nøkkelord
Kontakter
Agnieszka J. BrynKommunikasjonsjef
Tel:922 15 646ajb@kulturtanken.noBilder

Lenker
Om Kulturtanken
Følg pressemeldinger fra Kulturtanken
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturtanken på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturtanken
13 millioner til inkludering i kulturliv22.5.2023 06:00:00 CEST | Pressemelding
75 prosjekter mottar til sammen nær 13 millioner kroner fra tilskuddsordningen Inkludering i kulturliv.
DKS-LAB går inn i sitt tredje år15.2.2023 09:10:55 CET | Pressemelding
15. februar 2023 åpner utlysingene til faglige utviklingsplattformer på 15 kunstinstitusjoner over hele landet.
Ny rettighetsavtale mellom TONO og Kulturtanken14.2.2023 12:28:58 CET | Pressemelding
Kulturtanken har inngått avtalen på vegne av fylkeskommuner og kommuner i hele DKS-ordningen. Avtalen definerer rettigheter og vilkår for bruk av musikk som TONO forvalter i Den kulturelle skolesekken (DKS).
Ny pilotavtale om vederlag for bruk av visuell kunst i DKS17.1.2023 06:00:00 CET | Pressemelding
BONO og Kulturtanken inngår en avtale om rettigheter og vilkår for bruk av visuelle verk som benyttes i kunstformidling i Den kulturelle skolesekken (DKS) .
13 millioner skal fordeles til frivillige kulturaktører5.1.2023 06:00:00 CET | Pressemelding
Opptatt av mangfold og inkludering i kulturlivet? Husk å søke innen 1. mars!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom