Rekordstor interesse for ny juss-utdannelse

– Interessen for det nye studiet i rettsvitenskap er helt fantastisk. Vi har uten tvil truffet en nerve i markedet. Lanseringen av rettsvitenskap er et stort skritt for BI, men samtidig et resultat av et langsiktig og møysommelig arbeid. Vi har allerede opparbeidet oss mange års erfaring med å tilby et femårig utdanningsløp innen forretningsjuss og økonomi, sier rektor ved Handelshøyskolen BI, Karen Spens.
BI har tidligere vedtatt å utvikle en bachelor og master i juss etter at Stortinget endret gradsforskriften i 2021, og fikk høsten 2022 godkjent søknaden fra NOKUT om å opprette en master i rettsvitenskap for å kunne tilby en fullverdig juristutdannelse.
Høsten 2023 starter de første studentene på det nye bachelorprogrammet.
– Det betyr at kandidatene som vil bli tatt opp til programmet vil være av en svært høy kvalitet. Det er gode nyheter for oss som utdanningsinstitusjon, for studiemiljøet her på BI, og ikke minst for næringslivet – som vi vet har signalisert et stort behov for kandidater med akkurat denne spesialkompetansen. Det er årets søkertall en solid bekreftelse på, sier professor og leder av Institutt for rettsvitenskap og styring ved BI, Morten Kinander.
Sterke søkertall
Totalt har 10191 søkt om å starte på et bachelorprogram ved BIs campuser fra høsten 2023, en oppgang på 24 prosent sammenlignet med samme tidspunkt i fjor.
I tillegg til rettsvitenskap er det en sterk interesse for bachelorprogrammet i ‘International Management’ med en økning på 150 prosent ved Campus Stavanger, 54 prosent ved Campus Bergen, og 22 prosent ved Campus Trondheim.
For BIs masterprogrammer har det kommet inn totalt 2261 søknader, på linje med fjorårets tall.
– Til sammen er dette svært gode tall som viser at etterspørselen etter programmene i BIs studieportefølje er sterk. Samtidig ser vi positive effekter av programrevideringene vi gjør for å svare på endrede behov i arbeidsmarkedet. Det gjør at studentene kan være trygge på at kompetansen de får med et vitnemål fra BI gir gode jobbmuligheter, sier Spens.
BI praktiserer løpende opptak og studenter kan søke helt frem til studiestart, men de aller fleste søkere forholder seg til den etablerte fristen gjennom Samordna Opptak 15. april i år.
Antall søkere per 15. april 2023
Totalt antall søkere, bachelor: 10191 (8214 i fjor)
Bachelor, Oslo: 6432 (4644 i fjor)
Bachelor, Bergen: 2106 (1901 i fjor)
Bachelor, Trondheim: 1271 (1252 i fjor)
Bachelor, Stavanger: 382 (417 i fjor)
Totalt antall søkere, master: 2250 (2192 i fjor)
Master, Oslo: 2122 (2038 i fjor)
Master, Bergen: 128 (154 i fjor)
Fakta
- Handelshøyskolen BI har ca. 21.000 studenter.
- Hvert år har BIs bachelor- og masterprogrammer cirka 10.000 søkere.
- Søkertallene er sammenlignet mellom 20. april i 2022 og 15. April 2023.
- Det er begrenset med antall plasser på hvert studieprogram. Faglig vurdering og karaktersnitt avgjør hvem som får plass.
Kontakter
Henrik Oliver Aasebøe StølenSenior Communication Adviser - Corporate Communications and Public Affairs
Tel:95 27 94 74henrik.o.a.stolen@bi.noBilder
Om Handelshøyskolen BI
Handelshøyskolen BI er en selveiende stiftelse hvis formål ene og alene er undervisning og forskning. BI var den første norske handelshøyskolen med trippel internasjonal akkreditering. Med ca 21.000 studenter er BI en av de største handelshøyskolene i Europa.
Følg pressemeldinger fra Handelshøyskolen BI
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Handelshøyskolen BI på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Handelshøyskolen BI
Sporveien Trikken til topps i stor bærekraftundersøkelse7.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk bærekraftbarometer 2025 viser at kundene mener Sporveien Trikken er best på bærekraft.
Norsk kundebarometer 2025: Vinmonopolet har landets mest fornøyde kunder7.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Tesla er den store taperen. Dette viser årets undersøkelse fra forskningsprosjektet Norsk kundebarometer (NKB) fra Handelshøyskolen BI, Barcode Intelligence og Norstat.
Anders Meldalen er ansatt som ny EVP Strategy, Governance and Finance ved BI25.4.2025 12:05:29 CEST | Pressemelding
Meldalen melder overgang fra SGP, en nyetablert etat underlagt Forsvarsdepartementet, til Handelshøyskolen BI. Fra 1. juni får han ansvaret for lede skolens enhet for virksomhetsstyring, strategi og økonomi.
DNB vinner Prognoseprisen30.1.2025 17:30:00 CET | Pressemelding
Hvert år deler Samfunnsøkonomisk forening og BI-forsker Genaro Succarat ut Prognoseprisen til den eller de som avgir de mest presise prognosene av norsk økonomi. Årets vinner er DNB for prognosene deres for 2023. Samfunnsøkonomisk analyse (SØA) og Norges Bank kommer på henholdsvis andre og tredje plass.
Reitan Retail styrker student- og velferdsaktiviteter på BI7.1.2025 12:41:12 CET | Pressemelding
Handelshøyskolen BI, Reitan Retail og studentforeningen BISO inngår et strategisk partnerskap for å bidra til at studenter opplever fellesskap og økt sosial trygghet gjennom sosiale aktiviteter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom