Rekordmange ungdommer søker seg til sjømatfagene
19.3.2021 09:29:52 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
– Jeg er utrolig glad for at så mange ungdommer søker seg til de blå yrkesfagene. De siste fem årene har vi sett en dobling i antall unge som søker seg til fiskerirettede utdanninger. Det er veldig viktig, for dette er en næring som vil fortsette å vokse og vil være veldig viktig for oss i fremtiden, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Årets søkertall for videregående opplæring viser at flere elever velger yrkesfag. Flere unge søker seg også til sjømatfagene.
Fiske og fangst er et andreårs kurs i den videregående opplæringen og har en økning på over 12 prosent fra 2020 til 2021, mens tilvarende for akvakultur øker med 6 prosent. Totalt er det nå til sammen 589 elever som ønsker seg til sjømatfagene.
Ser vi på utviklingen de fem siste årene, har antall søkere til de blå yrkesfagene økt betraktelig. Det er nærmest en dobling i ungdom som ønsker seg til fiske og fangst, mens søkertallene til akvakultur viser en økning på rundt 40 prosent.
Andelen jenter som søker seg til sjømatfagene er på 21 prosent. Antall jenter som søker seg til fiske og fangst er økende, det er også jenteandelen.
Norsk TikTok-stjerne inspirerer ungdom
Flere unge får øynene opp for fiskeri som mulig karrierevei. Forrige uke møtte fiskeri- og sjømatministeren møtte TikTok-stjernen Benjamin Bakke (24). Med navnet "Fisherbenny" gir han innblikk i livet som fisker i Nordsjøen. Videoene har inspirert millioner av unge til å ville bli fiskere.
– Jeg heier på "Fisherbenny" og videoene hans. Norge trenger at flere unge velger fiskeryrket, sier Ingebrigtsen.
Se video fra møtet på Facebook
| Fiske og fangst VG2 | Akvakultur VG2 | |
| Hele landet | 299 | 290 |
| Agder | 21 | |
| Møre og Romsdal | 78 | 24 |
| Nordland | 56 | 44 |
| Oslo | 1 | 1 |
| Rogaland | 16 | 33 |
| Troms og Finnmark | 50 | 50 |
| Trøndelag | 32 | 54 |
| Vestland | 56 | 63 |
| Viken | 10 |
Nøkkelord
Kontakter
Yngve AngvikKommunikasjonsrådgiverNærings- og fiskeridepartementet
Tel:459 56 199yngve.angvik@nfd.dep.noLenker
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Næringsministeren inviterer til innspillsmøte om cruiseavgift4.2.2026 11:27:52 CET | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth inviterer til innspillsmøte om cruiseavgift tirsdag 10. februar kl. 10.00-12.00. Arbeidet følger opp lov om besøksbidrag som etter planen skal tre i kraft 1. juli 2026.
Nye krav til vekter og veiesystemer ved fiskemottak3.2.2026 15:00:00 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt nye krav om bruk av automatiske vekter og veiesystemer ved fiskemottak.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren deltar på Arctic Frontiers2.2.2026 14:33:40 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Tromsø for å delta på Arctic Frontiers, torsdag 5. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Arctic Frontiers2.2.2026 10:38:40 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Tromsø for å delta på Springfart for Nord på mandag 2. februar og Arctic Frontiers tirsdag 3. og onsdag 4. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Høgare vågekvalkvote i 202630.1.2026 09:37:01 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har fastsett ein kvote på 1641 vågekval i 2026, ein auke på 235 dyr frå året før.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom