Reisepuls 2021: Folk flest dropper utenlandsturen i sommer, selv om det kommer lettelser i reiserådene
14.6.2021 07:00:00 CEST | Virke | Pressemelding

- Vi er ikke i tvil om at det er regjeringens særnorske strenge linje og mangelen på forutsigbarhet som gir utslag på folks ferieplaner. Dette er dramatiske tall for de som selger utenlandsreiser, sier Astrid Bergmål, leder av Virke Reiseliv.
70 prosent planlegger å ta sommerferie i år. Blant disse planlegger kun 10 prosent å tilbringe sommerferien i utlandet. Dette er vesentlig lavere sammenlignet med målingen i desember 2019, som var siste måling før pandemien, hvor 60 prosent blant de som planla sommerferie 2020, ville tilbringe sommerferien i utlandet.
Reisepulsundersøkelsen viser at lettelser i reiseråd vil ha begrenset påvirkning på folks reiseplaner for sommeren.
- Vi er bekymret for at sommersesongen allerede er spolert for de som lever av å selge utenlandsreiser. Konsekvensene er at mange virksomheter vil trenge ytterligere støtteordninger for å klare seg. Vi forventer nå at myndighetene stiller opp så lenge det er behov, sier Bergmål.
Samtidig er det flere forhold ved koronapandemien som påvirker sannsynligheten for at folk vil bestille reise til utlandet i 2021: Å selv ha tatt vaksine (63 prosent), lav smitte i destinasjonslandet (62 prosent) og gode avbestillingsmuligheter (61 prosent) er de forhold som flest mener at vil øke sannsynligheten for at de vil bestille reise til utlandet i 2021. 46 prosent oppgir at innføringen av et koronasertifikat vil øke sannsynligheten for at de vil bestille reise til utlandet i 2021.
Gledelige nyheter for de virksomhetene som retter seg mot norske turister
Selv om tallene bekymrer, er det også positive nyheter i årets undersøkelse: Sammenlignet med forrige måling i desember 2020, er det nå flere som planlegger sommerferie. Differansen er på 7 prosentpoeng. Tallene er nå stabile sammenlignet med sommerferiene pre-korona. Det er videre gledelig at flere enn noen gang, 43 prosent, svarer at de vil tilbringe sommerferien på overnattingstilbud som hotell, campingplass og hyttegrend i Norge.
- Dette er godt nytt for en hotellnæring som har slitt det siste året. Særlig ser det bra ut for Vestland og Viken som er feriefavoritter blant de som planlegger å tilbringe sommerferien i Norge, sier Bergmål.
-
Virke Reiseliv frykter likevel at sommersesongen for reiselivsnæringen i Norge kan bli for kort. Nordmenn reiser først og fremst i skoleferien og norsk reiseliv trenger de utenlandske gjestene.
- At Norge har særlig strenge regler, sammenlignet med resten av EU-landene, og fortsatt har karantenekrav ved innreise skaper usikkerhet. Konsekvensen er at utenlandske turister velger bort Norge når de planlegger sin sommerferie. Dette bekymrer oss fordi norsk reiseliv kan ikke leve av nordmenn alene, sier Bergmål.
Datainnsamlingen er gjennomført av Opinion/Norstat på vegne av Virke i mai-juni 2021. Se undersøkelsen vedlagt i pressemeldingen.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder

Dokumenter
Om Virke
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Matprisveksten fortsetter å avta10.8.2026 08:13:01 CEST | Pressemelding
Tolvmånedersveksten i prisene på mat og alkoholfrie drikkevarer fortsatte å avta og endte på 1,1 prosent i juli. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Presseinvitasjon: Virke i Arendal 20266.8.2026 07:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Virke tar de viktigste debattene for fremtidens Norge.
Matprisveksten fortsetter å avta10.7.2026 08:11:29 CEST | Pressemelding
Tolvmånedsveksten i prisene på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsatte å avta og endte på 2,3 prosent i juni. Det viser foreløpige tall for konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB). SSB fremhever at prisutviklingen på mat var en av de viktigste årsakene til at den generelle prisveksten (total KPI) var lavere i juni enn i mai.
Virke styrker samfunnspåvirkning og digital omstilling7.7.2026 12:31:35 CEST | Pressemelding
Hovedorganisasjonen Virke styrker laget med to direktøransettelser. Med Gry Larsen som direktør samfunn og Endre Dingsør som direktør IT og digitalisering satser Virke på to områder som blir avgjørende for medlemmenes konkurransekraft i årene som kommer: samfunnspåvirkning og digital omstilling.
Spår tidenes sommerhandel25.6.2026 13:30:52 CEST | Pressemelding
Renteheving og inflasjon til tross: Norske forbrukere åpner for alvor lommeboka i sommer. Virke anslår at nordmenn vil handle for hele 127,5 milliarder kroner i juli og august – den høyeste summen noensinne. Nordland, Agder og en rekke turistkommuner langs kysten og i fjordene kan vente seg rekordomsetning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
