Regulering av fisket etter kolmule i 2022

Totalkvoten inkluderer en avsetning til Den nordøst-atlantiske fiskerikommisjon (NEAFC) for andre land sitt fiske i internasjonalt farvann på 59 910 tonn.
- Norge har forholdt seg til en norsk tradisjonell andel av totalkvoten for kolmule siden 2016, og vi forholder oss til den også i 2022, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
Den norske tradisjonelle andelen er på 26,245 prosent av totalkvoten. Norsk andel av totalkvoten er dermed 200 230 tonn i 2022.
Av totalkvoten er det besluttet å avsette 1 030 tonn til forsknings- og undervisningsformål. I tillegg har Norge i fiskeriforhandlingene i Den blandete norsk russiske fiskerikommisjonen byttet 13 102 tonn kolmule til Russland i 2022.
Reguleringa av kolmule har fungert godt i de senere årene, og den norske kolmulekvoten fordeles på samme måte som foregående år, med 78 prosent til kolmuletrålgruppen og 22 prosent til pelagisk trål/nordsjøtrål-gruppen.
Etter fiskeriavtalene som Norge har inngått med Færøyene og EU for 2022, kan norske fartøy fiske 31 920 tonn kolmule i færøysk farvann og 146 054 tonn kolmule i EU-farvann i 2022.
– Vi er fornøyd med at vi har fått avtaler på plass som gir norske fartøy mulighet til å fiske den norske kvoten i det farvannet som er best både for bestanden og flåten, sier Bjørnar Skjæran.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Brasil14.10.2025 13:39:22 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkjer São Paulo og Rio de Janeiro i Brasil 20.–24. oktober.
Regjeringen satser på lukket oppdrett10.10.2025 08:38:31 CEST | Pressemelding
Regjeringen har vedtatt en ny ordning som skal gi insentiver til at oppdrettere skal ta i bruk lukkede produksjonsenheter.
Stabil snøkrabbekvote i 202610.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt totalkvoten for snøkrabbe i 2026 til 12 336 tonn. Det er i tråd med anbefalingen fra Havforskningsinstituttet, og er 389 tonn lavere enn i 2025.
Næringsministeren i Washington D.C. for tollsamtaler7.10.2025 13:00:03 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Jamieson Greer, USAs handelsrepresentant, i Washington D.C.
Nye regler for torskeoppdrett: Krav om evaluering av kjønnsmodning og beredskapsplan mot gyting i merd2.10.2025 07:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt endringer i akvakulturdriftsforskriften for oppdrett av torsk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom