Regn ingen hindring

Utendørsidrett
- Sykkelsporten er en utendørsidrett og syklistene er vant til å konkurrere i all slags vær, så for dem vil det ikke spille så stor rolle at det regner. Det er selvsagt noen som liker å sykle i regn bedre enn andre, men sportslig bør det ikke ha så mye å si, sier TV2-profil Dag Otto Lauritzen.
Ti ganger verdensmester i terrengsykling, Gunn Rita Dahle Flesjå, er også på plass i Mo i Rana. Hun sier hun er en av de som elsket å sykle i regn.
- Jeg trente hele vinteren i regn, sludd og snø, så når det regnet på konkurransedagene fikk jeg en ekstra boost, sier den tidligere toppsyklisten som i dag er ambassadør for Arctic Race of Norway.
Mental prøvelse
En annen Arctic Race-ambassadør, tidligere verdensmester Thor Hushovd, tror heller ikke at regnet vil bety så mye, men mener at det kan være noen mentale barrierer for enkelte.
- Det er noen skarpe svinger i de to rundene inne i Mo i Rana som kan være teknisk krevende når det er vått, men dette er noe toppsyklister skal mestre. Noen slakker likevel for mye ned i svingene fordi de blir usikre, og det kan bidra til å skille rytterne mot slutten sier Thor Hushovd.
Thor Hushovd tror profilen på etappene i årets ritt vil bidra til å ivareta spenningen helt til syklistene stormer mot mål i Trondheim på søndag, etter å ha syklet til sammen 680 km.
- Denne svært åpne løypa vil gi muligheter for alle typer ryttere, og løpet vil garantert ikke være avgjort før finalen i Trondheim, sier Hushovd.
Etappevinnere i Tour de France på plass
Også etappevinner i årets Tour de France, Simon Clarke, som sykler for Israel Premier-Tech, tror kampen om sammenlagtseieren er åpen. Han håper han kan være med og kjempe om sammenlagtseieren, men mener regnværet vil bli både en mental og teknisk utfordring.
- Noen håndterer skarpe svinger på vått føre bedre enn andre, så det kan strekke ut feltet mot slutten. Regnvær gjør også at du må være mer skjerpet, så hvis det regner gjennom 185 kilometer kommer det til å bli en lang og mentalt slitsom dag, sier Clarke.
Den tidligere spurtkanonen Hushovd håper på en spennende spurt på første etappe i Mo i Rana. En av Hushovds favoritter til å vinne de to første etappene, er den ferske etappevinneren i Tour de France, Dylan Groenewegen i BikeExchange-Jayco. Selv tror Groenewegen at den andre etappen passer ham best, fordi den første etappen som går to ganger over Korgfjellet, er hardere.
- Det blir ikke lett, i og med at det er mange høydemeter som skal passeres underveis, men alt er mulig. Vi får se hvordan det ser ut mot slutten, og om jeg kan være med og spurte om etappeseieren, sier Groenewegen.
Håper på positiv galskap
Dag Otto Lauritzen håper ikke regnet skal føre til at folk sitter inne heller enn å finne på sprell langs løypa.
- Jeg håper folk trosser været og kommer ut og viser den positive galskapen som Arctic Race of Norway er så kjent for. Jeg kommer til å stoppe mange steder for å slå av en prat. Jeg kan dessverre ikke stoppe for alle, men jeg ser alle, sier den folkekjære TV-personligheten.
Daglig leder Knut-Eirik Dybdal gleder seg til å komme i gang med den niende utgaven av Arctic Race of Norway.
- Vi har planlagt for dette i lang tid, og nå er vi endelig i gang igjen. Jeg håper vi nok en gang skal få vist verden noe av det flotteste Norge har å by på, både når det gjelder natur og folkeliv. Og med noen av verdens beste syklister på startsstreken tror jeg publikum vil få oppleve spenning helt til siste slutt, sier Dybdal.
Etappene
1. etappe, 11. august: Start og mål i Mo i Rana. 185 km. To ganger over Korgfjellet. Den 900 meter lange flate innspurten favoriserer sprinterne som har klart å henge med til slutt.
2. etappe, 12. august: Start i Mosjøen og mål i Brønnøysund. 155 km. Denne etappen er flatere og vil favorisere de rene sprinterne.
3. etappe, 13. august: Dronningetappen. Start i Namsos og mål ved Skallstuggu i Levanger (480 moh), 180 km. Her er det klatrerne som får vist seg frem. Avsluttes med 3,7 km stigning, men ikke så lang og bratt at den vil skille rytterne for mye.
4. etappe, 14. august: Start og mål i Trondheim. 160 km. Siste etappe er foreslått av Trondheims sykkellegende Atle Kvålsvoll. Den siste runden på 8 km skal tilbakelegges fire ganger har Gamle Bybro som krysser Nidelva før man avslutter opp til Tyholt-tårnet, en stigning på 1,4 km med 8 % med en maksimal stigning på 17 %.
Kontakter
Knut-Eirik Dybdal, mobil 920 56 326
Roger Solheim, mobil 992 26 638
Bilder




Om Arctic Race of Norway
Følg pressemeldinger fra Arctic Race of Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arctic Race of Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arctic Race of Norway
Strong vant Arctic Race of Norway10.8.2025 19:09:38 CEST | Pressemelding
Den fjerde og siste etappen av Arctic Race of Norway ble vunnet av Fredrik Dversnes (Uno-X). Sammelagtleder Corbin Strong (IPT) ble nummer to, og vant dermed rittet sammenlagt.
Tom Pidcock vant tredje etappe9.8.2025 19:20:40 CEST | Pressemelding
Sykkelkunstneren Tom Pidcock (Q36.5) viste klatrestyrke opp den siste bakken til Målselv fjellandsby, og vant foran Corbin Strong (IPT). Strong beholder sammenlagttrøya.
Kristoff vant i Sørreisa8.8.2025 18:49:54 CEST | Pressemelding
Kristoff vant sin proffseier nummer 98, da han på en overbevisende måte vant den andre etappen i Arctic Race of Norway.
Strong sterkest på første etappe7.8.2025 19:07:48 CEST | Pressemelding
Corbin Strong (IPT) fra New Zealand vant foran lagkamerat Riley Sheehan fra USA på den første etappen i Arctic Race of Norway. Rasmus Tiller (Uno-X) kom på tredje plass.
Dagen før dagen: - Tredje etappe kan avgjøre6.8.2025 21:30:06 CEST | Pressemelding
Dagen før Arctic Race of Norway møtte noen utvalgte deltakere pressen i den imponerende sykkelparken i Harstad. En av de største stjernene i årets ritt, Tom Pidcock (Q36.5), tror tredje etappe opp til Målselv Fjellandsby kan bli avgjørende.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom