Regjeringspartiet innfører primærvalg

Regjeringen i Kasakhstan har gjennomført flere politiske reformer det siste året. For eksempel er loven om politiske møter og sammenkomster endret for å gjøre det lettere å organisere og delta i forsamlinger. Videre er det nasjonale tillitsrådet opprettet av president Kassym-Jomart Tokayev for ytterligere å legge til rette for å gi begrepet «en stat som lytter» et innhold.
Det er også gjort endringer i loven om valg, inkludert senking av terskelen for registrering av politiske partier. Organiseringen av Kasakhstans aller første primærvalg er nok et skritt mot demokratisering og åpenhet i den politiske prosessen i landet.
Nye ansikter
Ordningen med primærvalg skal forenkle prosessen med å finne fram til potensielle fremtidige kandidater, ettersom hvert medlem av partiet kan avgi stemme for de som er nominert. I tillegg er prosessen mer konkurransedyktig ettersom hver kandidat må overbevise medlemmene om at de er egnet og vil prestere hvis de blir valgt inn i Mazhilis.
Primærvalg skal sikre rekruttering av nye kandidater. Landets første president Nursultan Nazarbayev fikk gjennomslag for at det på valglistene skal være minst 30 prosent kvinner på listene, og at 20 prosent av kandidatene skal være under 35 år. Kasakhstan har i dag den nest høyeste kvinnelige andelen i parlamentet blant nasjonene i den Eurasiske økonomiske unionen.
I løpet av primærvalgene vil velgerne bli kjent med Nur Otan-kandidatene gjennom taler, debatter, programarbeid og prosjekter. Alle kandidatene må delta i offentlige debatter.
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan og EU bekrefter felles forpliktelse til fred og stabilitet i Afghanistan14.11.2025 09:35:22 CET | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstans spesialrepresentant for Afghanistan, Yerkin Tukumov, foretok et arbeidsbesøk i Brussel for å delta på det sjuende møtet mellom Den europeiske unionen og de sentralasiatiske spesialrepresentantene og utsendingene for Afghanistan 12. november.
I november vil Oslo være vertskap for Kasakhstans filmdager.13.11.2025 10:28:20 CET | Pressemelding
Kjære venner,Republikken Kasakhstans ambassade i Kongeriket Norge, i samarbeid med Altin Adam Society, har gleden av å invitere dere til Kasakhstanske filmdager i Oslo, som finner sted på Cinemateket i Oslo (Dronningens gate 16, 0105 Oslo, Tancred-salen).
190 år siden Shokan Ualikhanovs fødsel – Kasakhstans tidlige vitenskapsmann og oppdagelsesreisende12.11.2025 10:58:51 CET | Pressemelding
I november markeres det 190 år siden Shokan Ualikhanov ble født i 1835 i landsbyen Amankaragai i dagens Kostanai-region i Kasakhstan. Han ble født inn i kasakhisk adel; faren Shyngys var barnebarn av Ablai Khan. Familien flyttet senere til fortet Kusmuryn, men Shokan tilbrakte store deler av barndommen hos bestemoren Aiganym på hennes gods i Syrymbet.
Kasakhstan tar imot de første amurtigerne fra Russland i 202611.11.2025 11:02:31 CET | Pressemelding
ALMATY — Arbeidet med bevaring og gjeninnføring av amurtigere fortsetter, sa lederen for komiteen for skog og dyreliv i miljø- og naturressursdepartementet, Daniyar Turgambajev, på en pressebrifing 5. november.
President Kassym-Jomart Tokajev holder samtaler med USAs president Donald Trump7.11.2025 09:56:33 CET | Pressemelding
WASHINGTON D.C. – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokajev holdt torsdag 6. november samtaler med USAs president Donald Trump i Det hvite hus. De to lederne diskuterte samarbeid mellom landene og aktuelle internasjonale spørsmål.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom