Regjeringens forslag til ny tiltakspakke:
27.3.2020 08:38:09 CET | LO | Pressemelding
LO har hele tiden under denne krisen vært opptatt av å sikre arbeid og tryggheten til vanlige folk. Regjeringen svarer langt på vei ut LOs krav om en ordning for de arbeidsplassen og bedriftene som har måtte legge ned virksomheten sin over natten, eller at inntektene har forsvunnet som følge av myndighetenes tiltak mot koronaviruset.
LO vil ha en modell som gir bistand til bedriftene for å betale faste utgifter, slik at de ikke må legge ned og at de som jobber der har en arbeidsplass når dette er over.
- Jeg er glad for at regjeringen i dag legger frem rammer rundt en ordning som svarer på dette, og som kan være et godt utgangspunkt for videre behandling i Stortinget, sier LO-leder Hans-Christian Gabrielsen.
For LO har det vært viktig at myndighetene kommer på banen med treffsikre virkemidler som kan hjelpe bedriftene gjennom denne krisen. Det kan være frisøren som nærmest har fått yrkesforbud, trafikkskolelæreren som har måtte parkert bilen eller hotellet som mistet alle gjestene over natten.
- Nå er det viktig at regjeringen utformer regelverket, slik at useriøse bedrifter ikke utnytter en ordning som er ment for bedrifter som virkelig trenger det. Det vi ikke trenger er en ordning som gir useriøse bedrifter et sugerør ned i statskassen, sier Gabrielsen.
Gabrielsen understreker at det hele tiden er behov for forbedring og tetting av hull i ordningen etterhvert som vi får erfaringer med den.
- Når vi er gjennom dette skal Norge fortsatt ha verdens beste arbeidsliv. Da er det viktig at vi ikke bare stimulerer bedriftene med kontantytelser, men etter hvert også sørger for aktivitet i næringslivet. Det kan staten gjøre bla. med å pusse opp offentlige bygg og føre en aktiv næringspolitikk, sier Gabrielsen.
Kontaktperson: Geir Solaas Moen, mobil 91704473
Om LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
Ny kommunikasjonssjef i LO7.9.2026 12:52:51 CEST | Pressemelding
LO styrker laget, og ansetter Tor A. Godal som ny kommunikasjonssjef
Konduktørene i Vy enige – lokførerne setter mekling på pause2.9.2026 05:58:01 CEST | Pressemelding
Norsk Jernbaneforbund er enige med Vy i årets lønnsoppgjør. Norsk Lokomotivførerforbund setter meklinga på pause. Det blir ingen streik nå.
Landsorganisasjonen i Norge uttrykker dyp sorg over tapet av vår folkekjære kong Harald. En lang arbeidsdag i folkets tjeneste er over28.8.2026 09:14:23 CEST | Pressemelding
Mottoet «Alt for Norge», som kong Harald videreførte fra sin far og bestefar, preget hans gjerning på alle områder og til alle tider. Gjennom dette ble han alle nordmenns konge.
Streikefare i Vy fra onsdag27.8.2026 14:08:12 CEST | Pressemelding
Konduktører og lokomotivførere holder jernbanen i gang til alle døgnets tider, året rundt. Da kan ikke deres rett til innflytelse over egen arbeidshverdag svekkes.
En ny og bedre AFP-ordning for flere26.8.2026 14:34:06 CEST | Pressemelding
LO-kongressen besluttet i 2025 å endre dagens ordning med avtalefestet pensjon (AFP). Nå har alle forbundene i LO blitt enige om hvordan en ny og bedre AFP-ordning kan sikre flere denne ekstrapensjonen, som er et tillegg til folketrygden og tjenestepensjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
