Regjeringens forslag til momskompensasjon holder ikke!
15.5.2019 09:14:31 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding
Helt fra ordningen med kompensasjon for innbetalt vare- og tjenestemoms ble etablert for frivillige organisasjoner i 2010, har Norges idrettsforbund ment at moms på varer og tjenester for frivillige organisasjoner er skattlegging av frivillig arbeid. Der næringslivet får igjen sine momsutgifter må frivillige organisasjoner betale.
-Det gir dyrere innkjøp for idrettslag enn for kommuner eller næringsdrivende. Det er og blir urettferdig, og skaper dårligere rammevilkår for idrettsorganisasjonenes virksomhet, sier Generalsekretær Karen Kvalevåg i Norges idrettsforbund.
Under tre idrettspresidenter, Tove Paule, Børre Rognlien og Tom Tvedt, har Norges idrettsforbund jobbet for garantert full kompensasjon for momskostnadene. I dette synet har Frivillighet Norge og Norges idrettsforbund hatt sammenfallende syn hele veien. Dette har vært et konsekvent og gjennomgående idrettspolitisk standpu
Nylig la Stortingets familie- og kulturkomite fram sin innstilling til stortingsmeldingen «Frivilligheita – sterk, sjølvstendig, mangfaldig». Der foreslår flertallet i komiteen, det vil si regjeringspartiene Høyre, Fremskrittspartiet, Venstre og Kristelig Folkeparti en plan for å øke kompensasjonen til 1,8 milliarder kroner i 2021.
- Det er et lite steg i riktig retning. Samtidig gir ikke en slik opptrapping full dekning for momskostnadene. Forslaget er derfor ikke godt nok og er ikke i tråd med Norges idrettsforbunds syn om full momskompensasjon, sier Kvalevåg.
Mindretallet i komiteen, bestående av Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Sosialistisk Venstreparti, foreslår det samme som Norges idrettsforbund, Frivillighet Norge og svært mange andre organisasjoner: «…… å omgjøre momskompensasjonen til frivillige organisasjoner til en regelstyrt ordning, hvor prosentandelen som refunderes opptrappes jevnlig, slik at den om fire år er på 100 prosent.»
- Dette er en av våre aller viktigste politiske hjertesaker. Vi kommer fortsatt til å være tydelige i vårt arbeid og standpunkt for å oppnå full momskompensasjon for norsk idrett og frivilligheten, avslutter Kvalevåg.
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:91 70 93 91finn.aagaard@idrettsforbundet.noBilder
Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
9 millioner kroner i støtte til barn og unge gjennom Coop-dugnaden15.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Coop-dugnaden har i 2026 gitt støtte til 3154 barn og unge. Dette er det høyeste antallet som har fått støtte i én enkelt tildelingsrunde siden ordningen startet. Årets tildeling fordeler over 9 millioner kroner til barn som trenger økonomisk bistand for å kunne delta i idretten.
Minneord over Hans Majestet Kong Harald V28.8.2026 08:50:43 CEST | Pressemelding
Ved bortgangen av Hans Majestet Kong Harald har Norge mistet en folkekjær og respektert monark.
Opprop til regjeringen for et nytt nasjonalt toppidrettssenter24.8.2026 12:35:54 CEST | Pressemelding
I dag overrakte idrettspresident Zaineb Al-Samarai et opprop fra alle 55 særforbundene i Norge til regjeringen for finansiering av et nytt nasjonalt toppidrettssenter på neste års statsbudsjett.
Åpen time for pressen 20. august17.8.2026 14:33:57 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 20. august kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 13.
Idretten bygger Norges omdømme og merkevare internasjonalt12.8.2026 10:57:27 CEST | Pressemelding
En ny analyse fra Burson dokumenterer hvordan norske idrettsprestasjoner styrker Norges internasjonale omdømme og merkevare.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
