Regjeringen oppretter ny eksportaktør
18.3.2021 07:00:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

– Eksport og handel på tvers av landegrenser er helt avgjørende for verdiskapingen i Norge. Derfor oppretter vi nå en ny eksportaktør som skal koble bedriftene og virkemiddelapparatet sammen med markedsmulighetene i verden, sier næringsminister Iselin Nybø (V).
Høsten 2020 lanserte regjeringen eksporthandlingsplanen "For og med norsk næringsliv". Som en del av oppfølgingen av planen satte næringsministeren ned et eksportpanel bestående av representanter fra næringslivet.
Tilbakemeldingene om eksportarbeidet var at næringslivet vil bli mer involvert og at de ulike virkemiddelaktørene må samarbeide bedre om eksport. I tillegg vil næringslivet at prioriteringene i eksportarbeidet blir utviklet i samarbeid med myndighetene, og at det må identifiseres noen felles utvalgte strategiske satsinger.
– Som følge av koronapandemien er satsingen på eksport viktigere enn noen gang. Næringslivet ønsker å utnytte nye muligheter som oppstår i kjølvannet av krisen, og det er regjeringen opptatt av å bidra til, sier næringsministeren.
75 millioner kroner til strategiske eksportsatsinger
Det er i statsbudsjettet for 2021 bevilget 75 millioner kroner til strategiske eksportsatsinger. Det legges opp til at disse skal forvaltes av den nye eksportenheten, som skal ha eget styre. Enheten skal sikre medvirkning og medfinansiering fra næringslivet.
– En eksportsatsing kan være et større prosjekt som går over flere år, og med konkrete mål som innebærer felles innsats fra bedrifter og virkemiddelaktører. Satsingene skal baseres på analyser av potensial og markedsmuligheter ut fra hva norsk næringsliv er gode på. I dag er det ingen enkeltaktører som ser objektivt på helheten og kobler kompetansen sammen, sier Nybø.
Enheten vil være prosjekteier for de ulike eksportsatsingene, men mye av det operative arbeidet vil utføres av det eksisterende virkemiddelapparatet. Innovasjon Norge vil fortsatt være ansvarlig for sitt eksportoppdrag, men ansvaret for de nye strategiske eksportsatsingene vil legges til den nye enheten. Det tas sikte på at en sak om etablering av enheten legges frem for Stortinget i forbindelse med revidert nasjonalbudsjett.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: 40 år med norsk laks som sushi-favoritt15.5.2026 14:12:40 CEST | Pressemelding
I 1985 reiste fiskeriminister Thor Listau og hans delegasjon til Japan for å sondere terrenget for norsk sjømat. Dette ble starten Prosjekt Japan, en viktig pådriver i suksesshistorie som skulle bli kalt «det norske lakseeventyret». I dag eksporterer Norge laks til 115 land.
Forenkler reglene for fjerning av stillehavsøsters i Oslofjorden15.5.2026 13:39:55 CEST | Pressemelding
Regjeringen har nå endret forskriften om regulering av fiske i Oslofjorden for å gjøre det enklere å fjerne stillehavsøsters. Ryddeaksjoner kan fortsette som før – både innenfor og utenfor nullfiskeområdene i Oslofjorden.
Øker bevilgningen til tilskuddsordning for fiskere i Oslofjorden12.5.2026 12:08:58 CEST | Pressemelding
Arbeiderparti-regjeringen øker rammen for tilskuddet for fiskere i Oslofjorden med ytterligere 10 millioner kroner.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Tromsø 8. mai7.5.2026 12:34:47 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Tromsø fredag 8. mai.
Regjeringen viderefører kveitereguleringene i 20264.5.2026 14:33:03 CEST | Pressemelding
Regjeringen viderefører reguleringene for fisket etter kveite i 2026. Målet er å redusere fiskepresset og sikre at samlet uttak er i tråd med Havforskningsinstituttets (HI) faglige råd om en sårbar bestand nord for 62°N.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom