Regjeringen kaldkveler pakkereisearrangørene

- Beskjeden fra regjeringen i dagbetyr flere avlyste reiser, og at pakkereisearrangørenes refusjonskrav øker. Når Regjeringen heller ikkevil gi reisearrangørene enkompensasjonsordning som kan hjelpe dem gjennom denne krisen betyr det i realiteten atde fleste reiseoperatøreneer sjanseløse. Ikke på grunn av korona, men på grunn av måten regjeringen håndterer situasjonen på. Vi står foran et ras av konkurser, sier leder for Virke Reiseliv, Astrid Bergmål.
Hun mener at forbrukeren blir den store taperen.
-Når situasjonen normaliserer seg vil vi stå igjen med langt færre aktører som kan levere gode reiseopplevelser til nordmenn. Det begrenser tilbudet, og svekker konkurransesituasjonen. Dermed blir forbrukeren den store taperen, sier Bergmål.
Forutsigbarhet for reiser i Norge
- Til nå har ikke regjeringen gitt forutsigbare rammer, hverken for næringen eller forbrukerne. Ulike statsråder har gitt sprikende råd. Det er helt uholdbart. Det er bra at regjeringen nå oppfordrer nordmenn til å reise på norgesferie, uten forbehold. Samtidig skulle det bare mangle, sier Bergmål.
Nordmenn kan ikke gjøre opp for utenlandsturisme
Nybø snakker som om nordmenn kan veie opp for tapet av utenlandske turister. Det er ikke bare utenlandsoperatørene som rammes av stengte grenser. Reiselivet i Norge er helt avhengig av utenlandsturisme.
- At regjeringen oppfordrer til å feriere i Norge er vel og bra, men norske turister i eget land kan aldri gjøre opp for tapet av utenlandske turister, sier Bergmål.
Hun mener at regjeringen må være en pådriver for å få i gang internasjonal turisme for å unngå at reiseoperatørene går en langsom død i møte, og ber Stortinget sørge for statlig tilskudd for å dekke tap knyttet til avlyste pakkereiser.
Nøkkelord
Kontakter
Pressen kan ta kontakt med:
Astrid Bergmål
leder, Virke Reiseliv
+47460 58 951
astrid.bergmal@virke.no
Bilder

Om Virke
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Prisvekst for mat og alkoholfri drikke i juli11.8.2025 08:25:54 CEST | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 5,9 prosent i juli. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Årsveksten i matvareprisene har i det siste ligget tett på våre naboland, som Sverige og Danmark.
Tekstilbransjen går sammen om produsentansvar11.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Under Arendalsuka lanserer Virke og de største aktørene innen klær og tekstiler TekstilPRO – bransjens nye produsentansvarsselskap for tekstiler. TekstilPRO skal samle næringen og forberede implementeringen av det kommende produsentansvaret for tekstiler som følger av EUs reviderte avfallsdirektiv.
Virke i Arendal: Byr på ukas beste skattedebatt7.8.2025 07:00:00 CEST | Presseinvitasjon
I Virke-huset på Langbryggen 15 i Arendal er det arrangementer fra tidlig mandag til sent onsdag.
Skal hedre konsulentbransjen6.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nominasjonsprosessen for Konsulentprisen 2025 er i gang, og nytt av året er at det skal deles ut to priser - både for små og store oppdrag.
Full seier for næringslivet - tildelt erstatning29.7.2025 12:46:39 CEST | Pressemelding
Lagmannsretten har konkludert med at Frogn kommune brøt loven da de ga 10 millioner kroner til det kommunale treningssenteret Bølgen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom