Regjeringen innfører krav om høyhastighetsbevis på sjøen
8.9.2021 13:52:10 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

– Nå skal det stilles strengere kompetansekrav til de som kjører fritidsbåter med høy fart. Regjeringens overordnede målsetning med båtpolitikken er å legge til rette for et trygt båtliv, og vi har en visjon om at det ikke skal skje ulykker med omkomne eller hardt skadde med fritidsbåt. Derfor gjør vi disse endringene, sier næringsminister Iselin Nybø.
Sjøfartsdirektoratet gjennomførte våren 2021 en høring av nytt regelverk for førere av fritidsbåter. Regelverket foreslo blant annet et eget kompetansebevis for førere av fritidsbåter som kan oppnå 50 knop eller mer. Det ble også foreslått en felles teoretisk del og deretter en modul som er tilpasset enten høyhastighetsbåt (typisk RIB) eller vannscooter. I tillegg ble det foreslått en aldersgrense på 18 år for å kjøre høyhastighetsbåter.
– Trygghet, sikkerhet og samhandling til sjøs må alltid ha stor oppmerksomhet. Uavhengig av regelverk og krav er det viktig at båtbrukere selv tar ansvar og utviser gode holdninger på sjøen, sier næringsministeren.
Det er viktig å sikre tilstrekkelig dekning av kurstilbydere og instruktører før nytt regelverk trer i kraft. For at båtførere og kurssentre skal ha god tid til å innrette seg etter de nye kravene, foreslås det at nytt regelverk trer i kraft våren 2023. Sjøfartsdirektoratet har i høringen anslått en kurskostnad på om lag 3 500 kroner.
Fakta
- Regjeringen la i 2019 frem Meld. St. 30 Samhandling for betre sjøtryggleik, som inneholdt en rekke tiltak på fritidsbåtområdet. Sjøfartsdirektoratet har i etterkant utarbeidet en rapport om innføring av et høyhastighetsbevis og et krav om bruk av dødmannsknapp, og avholdt i 2021 høring av et nytt regelverk. Lenke til høringen
- Et eventuelt krav om bruk av automatisk nødstopp (dødmannsknapp) skal vurderes i forbindelse med revisjon av småbåtloven.
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Tromsø 8. mai7.5.2026 12:34:47 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Tromsø fredag 8. mai.
Regjeringen viderefører kveitereguleringene i 20264.5.2026 14:33:03 CEST | Pressemelding
Regjeringen viderefører reguleringene for fisket etter kveite i 2026. Målet er å redusere fiskepresset og sikre at samlet uttak er i tråd med Havforskningsinstituttets (HI) faglige råd om en sårbar bestand nord for 62°N.
Fiskeri- og havministeren til Bergen 5. mai4.5.2026 12:24:23 CEST | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havmininister Marianne Sivertsen Næss arrangerer det første innspillsmøtet om regjeringens nye maritime strategi og deltar på den internasjonale messen HavExpo 2026.
Fiskeri- og havministeren i møte om bærekraftig fôr30.4.2026 18:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren møtte i dag styringsgruppen for samfunnsoppdraget om bærekraftig fôr. Målet med møtet var å gå gjennom status og diskutere veien videre for arbeidet med å utvikle nye, bærekraftige fôrråvarer til havbruksnæringen.
Regjeringen vil ha hele Norge til å spise mer sjømat30.4.2026 15:30:18 CEST | Pressemelding
Gjennom Kokkesprell viser barn og unge hvordan fisk og sjømat kan bli en naturlig del av det daglige kostholdet. Nå lar fiskeriministeren og helseministeren seg inspirere – og oppfordrer hele Norge til å gjøre det samme.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
