Redningsmenn i Norsk Luftambulanse er i streik
Hovedtillitsvalgt for redningsmennene, Arne Sveinhaug, sier at et overveldende flertall av medlemmene, gjennom uravstemning, tydelig har sagt fra at tilbudet fra arbeidsgiver er for dårlig. Han sier ledelsen i Norsk Luftambulanse må komme tilbake med et bedre forslag til løsning.
– Tar arbeidsgiver kontakt for å finne løsninger, gjennom et bedre forslag som imøtekommer behovene for oss redningsmenn, er vi selvfølgelig villige til å stille opp til forhandlinger, sier Sveinhaug.
Krever å få redningsteknisk trening tariff-festet
Sveinhaug sier det stilles krav til sammensatt kompetanse hos redningsmenn under redningsoppdrag.
– Vi skal ivareta sikkerheten til pasient, lege og pilot i alle aspekter og elementer under redningsoppdrag. I tillegg skal vi utføre tilkomst, sikring, evakuering og medisinsk behandling på en forsvarlig måte, sier han.
Sveinhaug sier det er viktig å få tariffestet årlig vedlikeholdstrening, slik at riktig og tilstrekkelig kompetanse ivaretas på en forutsigbar måte i årene som kommer.
– Vi krever minimum fire dager til årlig redningsteknisk vedlikeholdstrening inn i tariffavtalen, slik at dette er forankret på lik linje med flyoperativ- og medisinsk trening. Selskapet har ikke villet imøtekomme oss på dette, og det er én av flere grunner til at vi nå er i streik, sier Sveinhaug.
Han sier at økte krav til kompetanse, ansvar og arbeidsbelastning må kompenseres bedre.
– Ledelsen i Norsk Luftambulanse er heller ikke her villig til å imøtekomme våre krav, uten at redningsmenn må gi fra seg rettigheter som sikrer en god balanse mellom jobb og fritid. Kommer arbeidsgiver oss i møte med økt kompensasjon og tariff-festet redningsteknisk trening, kan streiken raskt avsluttes, sier Sveinhaug.
Nøkkelord
Om Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Oljefondet, regjeringen og organisasjonslivet samles for å stake ut Norges klimakurs7.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Hvordan kan Norge bli et lavutslippssamfunn? Under Klimakonferansen 2025 vil blant andre Oljefondet, statssekretær Astrid Hoem og ledende klimaforskere sette søkelyset på alt fra finansiell klimarisiko til personlige forbruksmønstre.
NPL: Trygghet må løftes som en kjerneverdi29.9.2025 14:39:41 CEST | Pressemelding
Politiet mangler kapasitet til å håndtere både daglige oppgaver og nye trusler samtidig. Nå kreves det politisk vilje og reell handlekraft – og tiden er knapp. Det mener Kjetil Ravlo, forbundsleder i Norges Politilederlag i Parat.
Parat får gjennomslag for nytt etterforskningsstudium26.9.2025 09:56:50 CEST | Aktuelt
Politihøgskolen lanserer et nytt årsstudium i etterforskning. Målet er å styrke fagfeltet og åpne for at kandidater med annen akademisk bakgrunn kan bidra til å løse politiets behov for flere etterforskere.
Enighet i meklingen – streik avverget på Stortinget26.8.2025 02:40:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling på overtid natt til tirsdag 26. august ble Parat og arbeidsgiver på Stortinget enige om årets lønnsoppgjør. Dermed unngås streik.
Mekling for Stortingets ansatte starter mandag25.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 25. august møtes partene hos Riksmekleren etter at lønnsoppgjøret for Stortingets ansatte endte i brudd tidligere i sommer. Dersom partene ikke kommer til enighet, blir det streik fra tirsdag morgen 26. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom