Q-Meieriene: Ti prosent økning ti år på rad

Historisk mislykkes ni av ti innovasjoner, men Q-Meieriene har økt treffprosenten sin etter at de involverte forbrukerne i innovasjonsprosessen.
Øker i et nedadgående marked
Selv om de kan skryte av rekordhøye markedsandeler på tradisjonelle meieriprodukter som melk, fløte og rømme så er veksten størst innen yoghurt og Skyr®. Sistnevnte produkt lanserte Myrdahl for ti år siden og han har ikke sett seg tilbake.
- Vi er fremdeles et lite meieri, sier Myrdahl og peker på at deres største konkurrent fremdeles er superdominante med markedsandeler mellom 70 og 100 prosent.
Meieriet har lansert mange innovasjoner i yoghurthyllene, men opplever at konkurransen er tøff. Selv med suksesser som Skyr® og yoghurt på pose så har Myrdahl og co bare 13 prosent av totalmarkedet. Men det er likevel flere lyspunkt.
- Vi har 23 prosent økning i et yoghurtmarked som totalt går ned 0,8 prosent. Det skyldes ene og alene åpne, forbrukerdrevne innovasjoner. Vi kan blant annet takke Pia for Skyr® Luftig og Ida for Skyr® Is, sier Myrdahl som nå også har trykket telefonnummeret sitt på flere millioner melkekartonger for å komme enda nærmere forbrukerne.
Åpne, forbrukerdrevne innovasjoner
- Litt av makten er gitt tilbake til forbrukerne. Hver eneste dag får vi tips og ideer til nye produkter. Vi kan selvfølgelig ikke lansere alle, men vi får en daglig input på hvordan vi kan gjøre ting på en smartere og bedre måte, sier leder for forbrukerdrevet innovasjon i Q, Mads Liabø.
Hadde det ikke vært for den tette kommunikasjonen med forbrukerne hadde de ikke kunnet lansert suksessen Skyr® Luftig i fjor vår.
- Ikke bare er yoghurtmoussen Skyr® Luftig blitt en vekstvinner i handelen, den har også rekruttert flere forbrukere til den tradisjonelle islandske yoghurten vår. Vi fant fort ut at variasjon er viktig i mellommåltidskategorien og det har vi sørget for å kunne tilby, sier styreleder i Q-Meieriene Kristine Aasheim.
Alltid aktuell
På denne måten passer meieriet alltid på å være aktuelle, for i følge Q-sjefen er de uansett aldri bedre «enn den siste greien».
- Vi har vært heldige med at butikk-kjedene gir oss hylleplass til å faktisk forsøke nyhetene våre, sier Myrdahl som opplever at butikkene også er opptatte av å ta forbrukerne på alvor og derfor er åpne for å gi Q muligheten til å prøve og feile.
Myrdahl har faktisk laget et eget innovasjonsmuseum med produkter som har feilet.
- På ti år er det mange som har forsvunnet, sier Myrdahl som nå opplever at deres forbrukerdrevne innovasjoner overlever i butikkhyllene.
Nøkkelord
Kontakter
Bent MyrdahlQ-sjefen
Tel:90174573bent.myrdahl@kavli.noBilder


Dokumenter
Om Q-Meieriene
I Q-Meieriene er forbruker sjefen! Sammen med forbruker skaper vi de beste smaksopplevelsene og de smarteste løsningene. Q-Meieriene eies av Kavlifondet, som deler ut midler til allmennyttige formål innenfor forskning, kultur og humanitært arbeid.
Følg pressemeldinger fra Q-Meieriene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Q-Meieriene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Q-Meieriene
Ungdomsskoleelever imponerte verdensmester – med restemat!4.6.2025 12:53:46 CEST | Pressemelding
Finalen i Q Matredderdagen 2025 ble en fest for både smaksløkene og miljøengasjementet. Tre ungdomsskoleklasser fra Austevoll, Radøy og Skjevik konkurrerte om å lage den beste to-retteren basert på mat som ellers ville blitt kastet.
Nå kan du være med på å gi bort én million kroner til gode formål20.5.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Hver slurk teller: Visste du at hver gang du velger sjokolademelk, Skyr® eller rømme fra Q, så bidrar du til å få gode ting til å skje?
Melk og matte skal redde mat13.5.2025 09:33:30 CEST | Pressemelding
Q-Meieriene og Matematikksenteret går sammen om å sette fokus på matredding. Denne våren finner du matredder-matte på 12 millioner melkekartongen.
Påskemysterium fra Q: Hvor ble det av eggene?15.4.2025 12:19:32 CEST | Pressemelding
– Hallo i luken, har dere glemt eggene eller?! Slike meldinger får Q-sjefen på mobiltelefon sin i påsken. Årsaken er at flere mener at eggene i Norges største påske-quiz er for vanskelige å finne.
Årets første nyheter fra Q: Satser på protein11.2.2025 10:26:10 CET | Pressemelding
Når Q-Meieriene spør forbrukerne hva de ønsker seg, skjer det store ting i meierihyllen. Fra proteinmelk til Skyr® Vanilje i stort beger – Q har lyttet, testet og utviklet produkter som du snart kan finne i butikkhyller i det ganske land.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom