Puster Tesla i nakken

Norske elbilister har talt. Tesla har de mest fornøyde kundene når man skal hurtiglade, men hakk i hjel følger Eviny etter å ha gjort oppsiktsvekkende klatring hos elbilistene siste året. Særlig Evinys kundeservice gjør et kraftig hopp. Det kommer frem i Norges største kundetilfredshetsundersøkelse blant ladekunder gjennomført av Epsi.
Måtte dobbeltsjekke resultatet
Selv om Tesla scorer best totalt sett, rangerer bilistene Eviny best i seks av syv underkategorier – kundeservice, enkelhet, omdømme, bærekraft, verdi for pengene og lojalitet.
- Vi har målt kundetilfredsheten blant norske forbrukere i en rekke bransjer i mange år. Det er ytterst sjelden vi ser så kraftig økning innenfor så mange områder som det Eviny gjør i år. Vi måtte gå noen ekstra runder med analysen for å få verifisert dette, sier Fredrik Høst, daglig leder for EPSI. EPSI har over 30 års erfaring med å måle kundetilfredshet med ulike varer og tjenester i Norden.
Mindre kø og enklere lading
Norge er verdens ledende elbil-nasjon med over 500.000 elbiler. Nærmere 400.000 nordmenn bruker ladeappen til Eviny. Så langt i år har Eviny fått over 100.000 nye brukere.
- Vi er utrolig ydmyke og stolte over kundenes tilbakemeldinger. Vi er glade for at de har lagt merke til mange av endringene vi har gjort. Særlig har vi jobbet for mindre kø og enklere ladeopplevelse. Ingen liker kø eller ting som ikke fungerer. Vi bygger mange ladepunkter med lynlading som gir raskere lading der folk ferdes og har andre ærend. Vi er spredt over hele Norge og er på vei til å bli godt etablert i Sverige. Vi har jobbet mye med å forbedre Bilkraft-appen vår, og vi har etablert Vipps-betaling, forteller Odd Olaf Askeland. Han leder Evinys arbeid med hurtig- og lynladere på over 200 steder i Norge. Innen de raskeste ladestasjonene, lynlading, er Eviny størst med over 170 ladestasjoner.
Byttet navn fra BKK til Eviny
Deler av det kraftige bykset kan trolig forklares med navnebytte fra BKK til Eviny.
- Et lovpålagt myndighetskrav ga oss mulighet til å bygge en helt ny merkevare. Når kundene nå lader hos Eviny forbinder de det kun med Eviny, og ikke hvilke erfaringer de tidligere har hatt med BKK. Vi har jobbet knallhardt med merkevarebygging og kjennskap til Eviny som en hurtig- og lynladeraktør det siste året. Ikke minst ved å knytte dette til evig fornybar energi som vi har drevet med i over hundre år, forteller Alexander Solberg, merkevareansvarlig i Eviny. BKK er i dag kun navn på selskapet som eier og drifter strømnettet hjem til 450.000 vestlendinger.
- Tett på kundene
Ansvarlig for målingen, Fredrik Høst, bekrefter at merkevarebyttet trolig har spilt inn.
- Eviny virker til å ha vært tett på kundene det siste året – noe som kan relateres til at de har lansert en ny merkevare. Kundene opplever at Eviny har vist stor interesse for dem, og holdt dem godt informert. Dessuten mener ladekundene at kapasiteten på Eviny-stasjonene er såpass god at elbilistene sjeldnere opplever kø enn hva tilfellet er hos øvrige ladeoperatører, sier Fredrik Høst.
Lastebillader og verdens kraftigste lader
Tesla scorer fortsatt best innen innovasjon og nytenking, mens Eviny gjør størst fremgang også her.
- Våre gode konkurrenter i Tesla jobber også med å sende folk til verdensrommet, og har gjort en fabelaktig jobb med å skape moderne elbiler som har endret hele bilindustrien. At kundene rangerer oss rett bak på innovasjon syns vi er moro. I år har vi som først i verden tatt i bruk verdens kraftigste lynlader og vi har bygget ladere som gjør det enklere for el-lastebiler, forteller Odd Olaf Askeland. Han har ikke tenkt til å hvile på laurbærene.
– Vi er veldig fornøyde med resultatene, men også ydmyke for at vi må jobbe hardt for å beholde tilliten hos kundene fremover, forteller Askeland.
Lite etterspørsel etter kortterminal
De siste årene har det vært diskusjoner om behov for kortterminaler på alle ladestasjoner. Tidligere i år var Eviny først ute med Vipps på alle sine ladestasjoner landet rundt.
- Vi opplever liten etterspørsel etter kortterminal. De aller fleste bruker appen vår. Etter vi lanserte Vipps har 60.000 unike elbilister betal én eller flere ganger med Vipps hos oss, forteller ladesjef Askeland.
TIL REDAKSJONENE
Alle tall og bakgrunnsinformasjon om selve undersøkelsen finnes på Epsi sine hjemmesider. https://www.epsi-norway.org/
Nøkkelord
Kontakter
Odd Olaf AskelandLeder for hurtigladesatsingEviny
Tel:900 34 423oddolaf.askeland@eviny.noAlexander SolbergMerkevaresjefEviny
Tel:98677204alexander.solberg@eviny.noFredrik HøstDaglig LederEPSI Rating Norge
Tel:48 86 76 01fredrik.host@epsi-norway.orgGeir HolenKommunikasjonsrådgiverEviny AS
Tel:95968286geir.holen@eviny.noBilder







Om Eviny
Eviny er et av Norges største energi- og teknologikonsern. Kraftkonsernet har tatt aktiv rolle i det grønne skiftet. Selskapet produserer fornybar energi fra 39 vannkraftverk på Vestlandet. Over 400.000 nordmenn bruker Evinys lademuligheter for elbil. Eviny er i dag størst på lynlading for elbiler i Norge, og bygger også ladestasjoner i Sverige. Nylig kåret norske elbilister Eviny til best på bl.a. enkelhet, mest verdi for pengene og bærekraft.
Eviny er eid av 17 vestlandskommuner, Statkraft samt to lokale kraft- og elektrisitetslag. I 2021 påla myndighetene norske strømnettet må ha annen merkevare enn sitt konsern. Daværende BKK-konsernet ble til Eviny, mens BKK-navnet er videreført for nettselskapet som frakter strømmen hjem til 450.000 vestlendinger i 19 kommuner.
Eviny leverer fibertjenester, samt fjernvarmenett. Konsernet bygger landstrøm til skip, elektrifiserer havbruk og transportnæringen. Selskapet leverer løsninger for utslippsfrie byggeplasser, et av verdens første nettverk for hurtiglading av elbåter. Eviny sitt eget entreprenørselskap prosjekterer, bygger og drifter fibernett, lav- og høyspentanlegg.
Følg pressemeldinger fra Eviny
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eviny på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eviny
Eviny Solutions fikk storkontrakt om oppgradering og utvidelse av Aurland transformatorstasjon23.3.2023 09:43:13 CET | Pressemelding
Aurland transformatorstasjon er et viktig knutepunkt i transmisjonsnettet mellom nord og sør på Vestlandet. Nå skal stasjonen oppgraderes og utvides for å blant annet være rustet til det økende behovet for mer kapasitet i strømnettet. Eviny Solutions har inngått kontrakt med Statnett om en totalentreprise på arbeidet.
Høye kraftpriser styrket resultatet for Eviny17.2.2023 13:19:39 CET | Pressemelding
I fjerde kvartal 2022 fikk Eviny et resultat på 2129 millioner kroner, som er 1687 millioner kroner mer enn i samme kvartal 2021. Hovedårsaken er høyere kraftpriser.
– Det haster med å omsette rapporten fra Energikommisjonen til praktisk politikk1.2.2023 10:49:46 CET | Pressemelding
– Norge styrer mot et kraftunderskudd, og det haster med å realisere nye prosjekter. Regjeringen har liten tid på å omsette rapporten fra Energikommisjonen til praktisk politikk om hvordan vi skal dekke det store behovet for mer fornybar energi, sier Rune Indrøy, konserndirektør Kommunikasjon og samfunnskontakt i Eviny.
Eviny selger kraft til fastpris25.1.2023 14:48:17 CET | Pressemelding
Eviny vil tilby fastpriskontrakter til bedrifter gjennom strømleverandører som Volte. Dette skal skape økt forutsigbarhet for bedrifter som vil sikre seg mot store svingninger i strømprisen.
Ragnhild Janbu Fresvik ny konsernsjef i Eviny16.12.2022 11:00:14 CET | Pressemelding
Ragnhild Janbu Fresvik er ansatt som ny konsernsjef i Eviny. Hun kommer fra stillingen som investeringsdirektør i Grieg Gruppen og daglig leder i morselskapet Grieg Mauritas.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom