Profesjonelle utleiere ønsker ikke tomme boliger
12.3.2021 14:37:30 CET | Utleiemegleren | Pressemelding

Utleiekundene ønsker ikke tomme boliger
- Tilbud og etterspørsel i markedet bestemmer utleieprisene, noe våre kunder forstår og tilpasser seg. Vi opplever utleierne som veldig løsningsorienterte om dagen, der de fleste er villige til å redusere leieprisene for å få leid ut sine boliger hvis de ligger over markedsleie. Vi er ikke kjent med at noen av de 15 500 boligene vi leier ut, utelates fra leiemarkedet for at utleier skal kvalifisere til støtteordningen, sier Daglig leder i Utleiemegleren Pro, Håvard Tverdal.
For å kvalifisere til statens kompensasjonsordning må virksomheten ha ansatte og et omsetningstap på minimum 30%. Tilfredsstiller du disse vilkårene har du krav på inntil 85% av virksomhetens uunngåelige faste kostnader refundert. Dette er en ordning som under ingen omstendigheter vil være lønnsom for en boliginvestor. Støtteordningen er lik for alle næringer i Norge.
Ingen av investorkundene til Utleiemegleren har et leieprisfall tilsvarende overnevnte. Ifølge Tverdal er det negative fokuset i media rundt at boliginvestorer utnytter statens kompensasjonsordning ikke er en reell problemstilling.
Rekordmange boliger på Finn – hva er årsaken?
På Finn er det i dag omtrent 25% flere annonser registrert til leie i Oslo, sammenliknet med samme tid i fjor. En forklaring til den økte annonsemengden er at et stort antall boliger beregnet for korttidsutleie nå i tillegg annonseres under bolig til leie. Som kjent er det for tiden færre leietakere i byene grunnet lavere mobilitet i arbeidsmarkedet, studenter med digital undervisning og lav arbeidsinnvandring. Til tross for dette er det en liten gjennomsnittlig leieprisnedgang i Oslo slik vi opplever det, men dette avhenger av type utleieobjekt, avslutter Tverdal.
Nøkkelord
Kontakter
Håvard TverdalDaglig lederUtleiemegleren Pro
Tel:911 47 647havard.tverdal@utleiemegleren.noVibecke Lyse AugdalAdministrerende direktør
Tel:90866381Bilder

Om Utleiemegleren
Om Utleiemegleren:
Utleiemegleren er Norges ledende meglerforetak av boliger til private og profesjonelle aktører. Utleiemegleren har over 17 000 boliger i sin portefølje. Selskapet ble startet i 1995, og har kontorer i Bergen, Trondheim, Stavanger, Lillestrøm, Jessheim, Drammen, Lysaker, Kristiansand, Østfold, Vestfold og Oslo. Utleiemegleren har i dag cirka 200 ansatte.
Følg pressemeldinger fra Utleiemegleren
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utleiemegleren på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Utleiemegleren
Studentindeksen: Studentene prises ut av leiemarkedet23.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
En fulltidsstudent uten deltidsjobb har bare 3 156 kroner i måneden igjen til husleie når nødvendige levekostnader er dekket. Samtidig blir det private leiemarkedet mindre tilgjengelig for studenter i de største studentbyene.
PRESSEINVITASJON: Lansering av Studentindeksen 202622.9.2026 14:32:22 CEST | Pressemelding
Onsdag denne uken lanserer vi Studentindeksen 2026 på Folkets hjørne - LOs besøkssenter i Oslo, etterfulgt av debatt om studentenes boligsituasjon og utviklingen i leiemarkedet.
Leietakere i Trondheim betaler opptil 4 000 kroner mer for nybygg8.9.2026 12:31:13 CEST | Pressemelding
Trøndere er i økende grad villige til å betale betydelig mer for å bo i nybygg. Ifølge Utleiemegleren prioriterer mange høy standard, moderne fasiliteter og forutsigbare bokostnader fremfor lavest mulig husleie.
PRESSEINVITASJON: Lansering av Studentindeksen 20267.9.2026 09:42:53 CEST | Pressemelding
23. september inviterer vi til lanseringen av Studentindeksen 2026. Dette er tredje år på rad at vi sammen med Norsk studentorganisasjon (NSO), Eiendomsverdi, Eiendom Norge, FINN og Samskipnadsrådet presenterer Studentindeksen.
Ny daglig leder i Utleiemegleren Vestfold: – Leiemarkedet er mer prisbevisst2.9.2026 13:38:08 CEST | Pressemelding
Kaia Annabeth Østberg er ny daglig leder i Utleiemegleren Vestfold. Med juridisk bakgrunn og flere års erfaring fra boligforvaltning, skal hun lede filialen videre i et marked med høy etterspørsel, økte kostnader for utleierne og mer prisbevisste leietakere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
