Priv. til red.: Er det mulig å reise fra Kristiansand til Geiranger uten å hurtiglade?
22.4.2022 15:52:59 CEST | Norsk elbilforening | Pressemelding

Ingen ønsker å tilbringe ferien på en ladestasjon. 8 av 10 elbilister etterlyser et ladetilbud der man oppholder seg på ferieturen*. Tenk så deilig å kunne våkne på campingplassen eller hotellet og ha fulladet bil før du tar turen videre, eller la bilen lade mens du selv er i en opplevelsespark eller annen turistattraksjon? Når vi lader der vi likevel skal stoppe, kaller vi det destinasjonslading.
Nå drar Elbilforeningen i forveien og sjekker hvordan det står til med destinasjonslading i vårt flotte Norge! Turen starter i Kristiansand mandag 25, går langs vestlandskysten og ender i Geiranger fredag 29. april. Målet er å unngå å hurtiglade og kun benytte oss av ladetilbud som hoteller og turistattraksjoner tilbyr.
I løpet av turen er det flere stopp og besøk som pressen er invitert til å delta på. Det er tre ansatte i Elbilforeningen som reiser. De stiller gjerne opp for intervjuer underveis med reiseskildringer, bilder og erfaringer.
Kontaktperson på turen er Markus Nilsen Rotevatn. Han nås på telefon: 479 57 403 eller e-post markus@elbil.no.
Programmet for turen:
|
Mandag 25. april |
Klokka 08.00 til 09.30: Frokostmøte på Parken Hotell i Kristiansand. Tema er destinasjonslading på Sørlandet, med innledninger fra blant annet: Elisabeth Aarbrekk fra Visit Sørlandet, fylkesordfører Arne Thomassen, Geir Aksvik Haugum fra Business Region Kristiansand og Markus Nilsen Rotevatn fra Norsk Elbilforening. |
|
Klokka 10.00: Avreise fra Kristiansand med retning Preikestolen. |
|
|
Tirsdag 26. april |
Klokka 04.30: Gåtur til Preikestolen. Klokka 09.00: Besøke Basecamp Preikestolen og deres parkering for elbil med 20 ladere. Helge Kjellevold, daglig leder i Stiftelsen Preikestolen og Rogaland elbilforening er også tilstede. |
|
Onsdag 27. april |
Mellom 09.00 og 12.00: Besøk på Fleischer hotell, det eneste hotellet i Voss som tilbyr destinasjonslading. |
|
Torsdag 28. april |
Klokka 10.00 i Florø: Visning og testing av elbåter (rib) fra Evoy. |
|
Fredag 29. april |
Klokka 15.45: Mottakelse på Norsk Fjordsenter i Geiranger. Tema er ladetilbudet i Geiranger. Sindre Mjelva, hotelleier ved Union Hotell og Ellen Fivelstad, prosjektledere for bærekraftig turisme i Stranda kommune deltar. Opplegg med Twizy fra eMobility. |
*Norsk elbilforenings ferieundersøkelse i 2021 med 1634 respondenter.
Nøkkelord
Kontakter
Thomas HaugKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for lokal- og regionalmedia
Inger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Bilder

Lenker
Om Norsk elbilforening
Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø.
Vi har 14 lokalforeninger og over 100.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Nye rekordtall for elbilsalget i Norge1.9.2026 11:10:44 CEST | Pressemelding
Elbilandelen i nybilsalget endte på rekordhøye 98,7 prosent i august. Blant varebilene endte andelen på 44,9 prosent.
Elbilister er mest fornøyde med ladetilbudet hos Tesla3.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Også de som kjører andre bilmerker, viser ny undersøkelse.
Fossilbilen har blitt overflødig for 2 av 3 husholdninger med elbil31.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det store flertallet av elbilistene har kun elbiler i husholdningen og andelen har økt kraftig de ti siste årene. Lengre rekkevidde og flere ladestasjoner gjør at folk ikke lenger har behov for fossilbiler.
Nå strømmer Europa til elbilene29.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Mer enn én av fem nye biler i Europa er nå elektriske, ifølge den europeiske bilbransjeorganisasjonen ACEA, som nettopp har publisert halvårstall for bilsalget i 2026. Veksten er spesielt sterk i Tyskland og Frankrike.
Over halvparten av elbilistene sliter med å finne ut hva det koster å hurtiglade9.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
55 prosent av elbilistene sier det er vanskelig å finne prisen før de hurtiglader. Det viser en undersøkelse fra Elbilforeningen. Samtidig er det en klar forbedring fra 2024, da 74 prosent svarte det samme.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
