PRIV: Mønstring på Oslo lufthavn Gardermoen 8. september: - Krisetiltak så lenge krisen varer
Budskapet fra de permitterte til regjeringen er:
- Krisetiltakene må vare så lenge krisen varer.
- Lytt til arbeidsfolk – ikke bare milliardærene.
Det blir appeller med bla. lokale tillitsvalgte, LO-leder Peggy Hessen Følsvik, stortingsrepresentant fra Akershus Arbeiderparti Anniken Huitfeldt og fylkesrådsleder i Viken Tonje Brenna.
En kamp mot klokka, korona og regjeringen
Bakgrunnen for mønstringen er møtet senere på dagen mellom regjeringen og partene i arbeidslivet, der det skal diskuteres løsninger for de mange permitterte som nå står i fare for å bli sagt opp.
Regjeringen ønsker å avslutte krisetiltakene under pandemien den 1. oktober. Kravet fra bla. LO og Virke har vært at permitteringsordningen må forlenges og at krisetiltakene må vare så lenge krisen varer.
Et flertall på Stortinget har sagt at de støtter kravet om å forlenge tiltakene. Og flere partier har varslet at de vil hasteinnkalle Stortinget dersom ikke møtet mellom partene og regjeringen fører frem.
«LO hele tiden vært opptatt av at krisetiltakene må vare så lenge krisen varer. Jeg minner om at vi fortsatt har over 140 000 permitterte og arbeidsledige i landet. Det er for tidlig å erklære krisen for over.»
LO-leder Peggy Hessen Følsvik.
LO-leder Peggy Hessen Følsvik skal sammen med de andre partene delta i møte med arbeidsminister Torbjørn Røe Isaksen senere samme dag, nærmere bestemt kl. 14.
Kontakter
Geir Solaas MoenKommunikasjonsrådgiver
Tel:917 04 473geir.solaas.moen@lo.noOm LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
Skal sjekke at sommervikarer over hele landet har ordnede arbeidsforhold23.6.2025 07:02:02 CEST | Pressemelding
Hver sommer går tusenvis av unge ut i sin første sommerjobb. I dag starter LOs sommerpatrulje, som hvert år reiser rundt og sjekker om norske ungdommer får et trygt og rettferdig første møte med norsk arbeidsliv.
Bekymret for eksportmål etter budsjettkutt20.6.2025 20:59:16 CEST | Pressemelding
Budsjettavtalen på Stortinget om Revidert nasjonalbudsjett innebærer et kutt på 25 millioner kroner til satsingen Hele Norge eksporterer. Det tilsvarer nær 25 prosent reduksjon i bevilgningene. Nasjonalt eksportråd uttrykker bekymring for hvilke konsekvenser dette vil få for de strategiske eksportsatsingene. Det sender feil signal i forhold til regjeringen ambisjon om å øke fastlandseksporten med 50 prosent innen 2030.
Ber Stortinget om mineralløsning11.6.2025 11:04:38 CEST | Pressemelding
I morgen avgjør Stortinget hvordan ny minerallov skal se ut. Det er bred enighet på Stortinget om at loven skal få fart på undersøkelser og utvinning av kritiske mineraler i Norge. Likevel har det vært full uenighet om lovforslaget.
– Innfør Norgespris nå28.5.2025 13:12:01 CEST | Pressemelding
LO vil berømme regjeringen for å innføre Norgespris på strøm. Dette er et viktig grep som gir husholdningene mer trygghet i møte med et urolig strømmarked, og sikrer stabile strømregninger.
Unge kan nå kontakte LOs sommerpatrulje!19.5.2025 13:52:41 CEST | Pressemelding
Er pauserommet et bøttekott? Hva kan sjefen kreve at du stiller opp på? Kan arbeidsgiver overvåke deg på jobb? Det er ikke alltid lett å vite hvordan ting henger sammen når du er ny i arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom