PRESSEKONFERANSE I DAG: Ny teknologi kan føre til drastisk reduksjon i forurensning fra cruiseskip, biler og tog
Europa er i dag avhengig av amerikanske produsenter av fjernmålingsteknologi. Det kan det bli en endring på med EU-prosjektet NEMO (Noise and Emission MOnitoring) som har satt seg som mål å utvikle ny fjernmålingsteknologi som vil bidra til å redusere den negative innvirkningen luft- og støyforurensning har på miljøet.
- Med den nye teknologien kan vi benytte ubemannede sensorer til å måle de faktiske utslippene fra kjøretøy i trafikken, forklarer forsker Truls Berge ved SINTEF Digital. Teknologien vil gjøre det enklere for forskerne å klassifisere kjøretøyene som har de høyeste utslippene.
Ny kunnskap for storbyer
Flere byer som Oslo og Bergen vurderer å innføre såkalte nullutslippsoner. I slike soner vil det uansett være noen kjøretøy som i en periode vil ha fossil teknologi, og systemer som NEMO tilbyr kan sørge for at kjøretøy i slike soner har lavest mulige utslipp og lave støynivå.
-Høye målte avgasser eller støynivå skal kommuniseres til kjøretøy, til eier og til veieier, forklarer Berge. Det er flere måter å kommunisere dette ut på. Via en app kan føreren av et kjøretøy med for høyt utslipp få beskjed om at bilen er registrert med for høye utslipp og må inn til verkstedkontroll, forteller Berge. Det er også mulig å bruke denne informasjonen til å innføre variabel takst etter hvor mye et kjøretøy forurenser. De som forurenser mer, betaler mer.
Måler også skip og tog
Den siste tiden har det vært en del oppmerksomhet rundt cruiseskip og utslipp. Prosjektet skal derfor også måle avgasser fra skip som ligger til kai i havnebyer i Italia.
-Dette kan gi byer og områder med stor trafikk av cruiseskip teknologi som viser utslipp når disse ligger ved havn, og om de for eksempel tilfredsstiller lokale krav for utslipp. Videre vil de kunne overvåke effekten av begrensninger av de skip som har høyest utslipp, samt effekt av kobling til landstrøm, forklarer Berge.
Den nye teknologien er klar for utprøving i flere land, og vil også kunne anvendes til å måle utslipp og støy fra passerende tog i trafikk. Det er forventet at teknologien kan gi minst 30 prosent reduksjon av luftforurensning og 20 prosent for støyforurensning i utvalgte områder.
Inviterer til pressekonferanse
Fredag 26. mars inviterer NEMO til en digital internasjonal pressekonferanse kl 10.30 for å fortelle mer om prosjektet og resultater fra det innledende arbeidet. Les mer om dette på prosjektets nettside her.
Prosjektet er finansiert av EU kommisjonen under Horizon2020 og grant agrement No.860441.
Nøkkelord
Kontakter
Forsker Truls Berge i SINTEF Digital
Mob. 905 72 026
E-post: Truls.Berge@sintef.no
Bilder

Lenker
Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
SINTEF ansetter ny administrerende direktør for SINTEF TTO18.12.2025 12:43:40 CET | Pressemelding
Fredrik Winther er ansatt som ny administrerende direktør. Han begynner i stillingen 1. april og bringer med seg bred erfaring innenfor innovasjonsledelse, ventureinvesteringer og selskapsutvikling.
SINTEF skal forske på grønne mobilitetsløsninger i Oslo kommune18.12.2025 08:33:57 CET | Pressemelding
Oslo kommune skal kutte 95 prosent av alle direkte utslipp innen 2030. Forskningsprosjektet GRØNNBY skal bidra til at dette blir mer enn kun en målsetning.
SINTEF leder samarbeid for storskala ombruk av byggevarer18.12.2025 08:29:19 CET | Pressemelding
Et nytt Grønn Plattform-prosjekt ledet av SINTEF samler over 25 aktører fra hele verdikjeden for å utvikle sirkulære og skalerbare løsninger for ombruk av byggevarer. Målet er å tette sentrale kunnskapshull og gjøre ombruk til en integrert og konkurransedyktig del av framtidens byggeprosjekter.
Forskerens beste tips for kald drikke til jul og nyttår17.12.2025 14:24:11 CET | Pressemelding
Gjestene står på døra – men drikken er lunken? SINTEF-forsker Kristian Solheim Thinn deler, i tradisjon tro, de mest effektive måtene å kjøle ned favorittdrikken på.
Nytt rammeverk gjør det enklere å planlegge nullutslippsområder17.12.2025 13:31:01 CET | Pressemelding
Planmyndigheter og eiendomsutviklere får nå et nyttig verktøy for klimagassberegninger ved bygging og ombygging av områder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
