Presseinvitasjon: Næringsministeren til Russland
- Russland er et viktig naboland for Norge. Vi har et bredt bilateralt samarbeid på mange områder, særlig i nord. Samhandelen mellom Norge og Russland ble redusert som følge av krisen i Ukraina, men det pågår fremdeles næringssamarbeid i mange sektorer. Møtet i norsk-russisk økonomisk kommisjon i Moskva er viktig i denne sammenhengen, sier næringsminister Monica Mæland.
Mæland skal delta på et møte i norsk-russisk økonomisk kommisjon sammen med sin russiske motpart naturressurs- og miljøminister Sergej Donskoj. Kommisjonen, som er en av flere norsk-russiske kommisjoner på ulike områder, er en viktig arena for myndighetskontakt med Russland.
Mæland ble invitert da Donskoj besøkte Oslo i november i fjor. Forrige møte i kommisjonen fant sted i Oslo i juni 2013.
Norge har sluttet seg til EUs restriktive tiltak som ble innført i august 2014. De ble innført som en reaksjon på Russlands folkerettsbrudd i Ukraina. Norge har videreført det bilaterale og regionale samarbeidet med Russland på områder som ikke er omfattet av de restriktive tiltakene.
Når: Onsdag 19.- torsdag 20. april.
Hva: Møte i norsk-russisk økonomisk kommisjon.
Det er også lagt opp til en mottakelse for norske bedrifter på ambassaden onsdag kveld. Frist for påmelding for journalister som ønsker å delta på mottakelsen er tirsdag 18. april. Påmelding (kun presse) kan sendes til: mrd@nfd.dep.no
Nøkkelord
Kontakter
Martine RøiselandKommunikasjonsrådgiver
Tel:970 55 024mrd@nfd.dep.noPressevakt NFDPressevakta er betent mellom 8.00 - 15.45 på kvardagar (8.00-15.00 om sumaren).
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noOm Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Brasil14.10.2025 13:39:22 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkjer São Paulo og Rio de Janeiro i Brasil 20.–24. oktober.
Regjeringen satser på lukket oppdrett10.10.2025 08:38:31 CEST | Pressemelding
Regjeringen har vedtatt en ny ordning som skal gi insentiver til at oppdrettere skal ta i bruk lukkede produksjonsenheter.
Stabil snøkrabbekvote i 202610.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt totalkvoten for snøkrabbe i 2026 til 12 336 tonn. Det er i tråd med anbefalingen fra Havforskningsinstituttet, og er 389 tonn lavere enn i 2025.
Næringsministeren i Washington D.C. for tollsamtaler7.10.2025 13:00:03 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth møtte Jamieson Greer, USAs handelsrepresentant, i Washington D.C.
Nye regler for torskeoppdrett: Krav om evaluering av kjønnsmodning og beredskapsplan mot gyting i merd2.10.2025 07:01:00 CEST | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsatt endringer i akvakulturdriftsforskriften for oppdrett av torsk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom