Presseinvitasjon: Næringsministeren til Bodø

- Småbedriftene bruker hver dag tid, penger og krefter på å skape arbeidsplasser og verdier for Norge. Jeg ser frem til å møte Laviair AS, som jobber mot å avlaste søkemannskaper ved å utvikle ny teknologi som skal gjøre søk etter skredofre raskere og mindre risikabelt. Og jeg gleder meg til å møte Memoria AS som utvikler velferdsteknologi for demenspasienter, og dermed er med på å skape bedre livskvalitet og trygghet for de eldre, sier Nybø.
Hun møter også reiselivsbedriften Explore Salten, for å høre deres erfaringer med å drive en reiselivsvirksomhet i Bodø.
- Bodø har de senere årene jobbet mye for å tiltrekke seg flere turister også på vinteren. Da er det positivt å se en økning i antall overnattinger i byen i vintermånedene de siste årene. Jeg gleder meg til å oppleve hvordan Explore Salten jobber tett på både natur og dyreliv, og høre mer om hvilke muligheter og utfordringer de ser for seg fremover, sier næringsministeren.
Program
- Kl 11:00-11:40 Besøke velferdsinnovatøren Memoria AS i Bodø Kunnskapspark. Bedriften utvikler velferdsteknologi rettet mot demenspasienter, og en app der brukerens livshistorie står i fokus. Med livshistorien lett tilgjengelig kan helsepersonell bli bedre kjent med sine brukere, og bygge en trygg relasjon. Det legges også til rette for lavterskel kommunikasjon mellom omsorgstjenesten og pårørende.
- Kl 13:00-14:00 Besøke teknologibedriften Laviair AS med 6 ansatte som jobber med å utvikle produkter og metoder som gjør det mulig å søke etter skredofre ved hjelp av droner. Vi får også en drone-demonstrasjon i felten.
- Kl 1430-1600- Explore Salten og RIB safari i Saltstraumen.
Fakta småbedriftene:
- Nesten alle bedrifter i Norge er såkalte "småbedrifter" (95 prosent), med mindre enn 50 ansatte. Over en million arbeidstakere i Norge jobber i bedrifter med færre enn 50 ansatte.
- Ambisjonen er at det skal bli enklere å starte, omstille, fornye og drive disse bedriftene. Regjeringen la derfor frem en egen strategi for småbedriftene høsten 2019. Les mer her: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/ny-strategi-for-en-enklere-hverdag-i-smabedriftene/id2666380/
Fakta reiseliv Bodø-regionen:
- Det var en økning i antall overnattinger i Bodø-regionen i 2019 fra året før. Antall utenlandske gjestedøgn økte med over 12 prosent sammenlignet med 2018. Fra utlandet kommer de fleste besøkende til Bodø-regionen fra Tyskland, Sverige, Frankrike og USA.
- Bodø er dessuten utnevnt til europeisk kulturhovedstad i 2024.
Pressekontakt: Christine Spersrud Haug, csh@nfd.dep.no, mobil: 975 26 759.
Nøkkelord
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Stadig viktigere med presis tid – ber om innspill til utredning6.1.2026 10:28:51 CET | Pressemelding
I en stadig mer digitalisert verden, er presis tid avgjørende for viktige samfunnsfunksjoner. I en utredning foreslår Justervesenet og Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) opprettelse av en nasjonal tidstjeneste.
Tilskot til kystrekeflåten i 202623.12.2025 10:18:26 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsett forskrift for mellombels tilskot til drivstoff for kystrekeflåten i 2026. Satsen for tilskotet er sett til 3,50 kroner per liter drivstoff frå årets start.
Inger Lise Strøm er ny direktør i Brønnøysundregistrene19.12.2025 12:30:00 CET | Pressemelding
Inger Lise Strøm er i statsråd i dag beskikket som direktør for Brønnøysundregistrene.
Enighet om norsk-russisk fiskeriavtale for 202618.12.2025 17:16:43 CET | Pressemelding
Norge og Russland er enige om en fiskeriavtale for 2026. Avtalen er avgjørende for å sikre en forsvarlig bærekraftig forvaltning av bestandene i Barentshavet.
Næringsministeren vil ha lov om besøksbidrag på plass til sommeren18.12.2025 13:30:00 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth har en ambisjon om at loven om besøksbidrag trer i kraft 1. juli 2026. Veiledning til kommunene ligger nå tilgjengelig på departementets nettsider.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom