Presseinvitasjon: Fiskeri- og sjømatministeren til Narvik og Gratangen torsdag 17. september
Fiskeri- og sjømatministeren skal blant annetha to innspillsmøter om nordområdepolitikken.
- Narvikregionen er en spennende region med mange intressante/spennende og kompetente miljøer, så jeg ser frem til å høre direkte fra aktører hvordan vi bør rette inn nordområdepolitikken framover, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Siden den forrige nordområdemeldingen ble lagt fram høsten 2011 har verden endret seg betraktelig. Internasjonale strukturer er under press, klimaendringene har skutt fart, våre sikkerhetspolitiske omgivelser har endret seg og en pandemi har lagt press på lokalsamfunn, næringsliv og kulturinstitusjoner. Disse globale utviklingstrekkene påvirker også Arktis.
Fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen håper på flere konkrete innspill på utfordringer og muligheter i nord.
- Den negative befolkningsutviklingen i nord tydeliggjør behovet for en fremtidsorientert og innovasjonsrettet politikk. Næringsliv, kapital, kunnskap, attraktive samfunn med utdanningsmuligheter, fritids- og kulturtilbud er sentrale stikkord i denne sammenheng. Et sterkt og kompetent Nord-Norge der folk ønsker å bo, utdanne seg, arbeide og bidra til jobb- og verdiskapning er viktig for alle som bor i og er glade i denne landsdelen, sier Ingebrigtsen.
Fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsens program i Narvik torsdag 17. september:
|
Dag |
Tidspunkt |
Hva |
Sted |
|
Torsdag |
0800-0855 |
Frokostmøte med Perishable Center Nord |
Scandic Narvik |
|
0900-1030 |
Innspillsmøte om nordområdepolitikken |
Scandic Narvik |
|
|
1100-1200 |
Rundtur på Narvik Havn |
Narvik Havn |
|
|
1200-1330 |
Orientering Narvik Havn |
Narvik Havn DB Schenker Transportutvikling AS |
|
|
1400-1500 |
Narvik Maritime Service |
Teknologiveien 11, 8517 Narvik |
|
|
1600-1700 |
Aquasjark. Samdrift fiskeri – havbruk |
Gratangen |
|
|
1730-1900 |
Innspillsmøte om nordområdepolitikken |
Foldvik brygger |
Kontakter
Halvard WenselKommunikasjonsrådgiver
Tel:971 80 784halvard.wensel@nfd.dep.noPressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Milliardutbetaling fra Havbruksfondet10.11.2025 13:00:00 CET | Pressemelding
Kommuner og fylkeskommuner med oppdrettsvirksomhet får utbetalt over 1,4 milliarder kroner gjennom Havbruksfondet.
Kina åpner for import av Norges vanligste krabbe7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Kinesiske og norske myndigheter er enige om markedsadgang til Kina for levende norsk taskekrabbe. Dialogen tok fart da fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkte Kina i november 2024.
Presseinvitasjon: Hva betyr en frihandelsavtale med Brasil og Argentina for Norge?30.10.2025 12:36:20 CET | Pressemelding
Norge har fått en ny frihandelsavtale som sikrer tollfri adgang for nesten all norsk eksport til et marked på over 250 millioner mennesker.
Norge og India styrker det maritime samarbeidet30.10.2025 10:28:52 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte Indias statsminister Narendra Modi og skipsfartsminister Sarbananda Sonowal i Mumbai. Norge og India ser mot et tettere samarbeid om grønn skipsfart, skipsbygging, rekruttering, likestilling og maritim sikkerhet.
Setter søkelyset på likestilling og mangfold29.10.2025 17:41:20 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss åpnet en likestillingskonferanse og møtte kvinnelige sjøfolk i Mumbai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom