Peugeot, Citroën og Opel elektrifiserer varetransporten

- Peugeot Expert, Opel Vivaro og Citroën Jumpy kommer som helelektriske varianter i 2020.
- Bilene kommer med to rekkevidder, 200 og 300 kilometer etter WLTP.
- 100 prosent av PSAs varebilmodeller, og tilhørende personbilvarianter, vil finnes i en elektrifisert modell i løpet av 2021.
Fra 2019 vil alle nye biler fra PSA lanseres i en elektrifisert versjon. For varebiler og tilhørende personbiler er årstallet 2021. Totalt for hele gruppens vare- og personbiler vil alle finnes i en elektrifisert versjon innen 2025.
Når Peugeot, Citroën og Opel nå viser elektriske varianter av henholdsvis Expert, Jumpy og Vivaro, vil også personbilvariantene, med inntil 9 seter, Peugeot Traveller, Citroën Spacetourer og Opel Zafira Life følge på.
- Vi ser frem til å ta en dominerende posisjon for elektrisk varetransport i Norge. Med våre tre merker står vi sterkt i overgangen til utslippsfrie varebiler, sier Roy Erik Johnsen, direktør for PSA varebil hos Bertel O. Steen.
Alle disse bilene tar utgangspunkt i EMP2-plattformen. Denne brukes i en rekke person- og varebiler. Dette er multienergi-plattform, som fra starten av, ble utviklet for flere drivlinjer.
Varebiler fra PSA har en markedsandel i Europa på 24,7 prosent. Tre ny helelektriske varebiler vil styrke posisjonen, samt gi et solid tilbud til kunder som velger nullutslipp.
Bilene vil, på de fleste områder, bli tilsvarende de konvensjonelle modellene som finnes i dag. De vil leveres i tre lengder (4,6 m., 4,95 m. og 5,3 m). Disse har en lastekapasitet på henholdsvis 4,6 m3, 5,3 m3 og 6,1 m3. I tillegg vil de elektriske modellene bli levert som chassis, som betyr en rekke muligheter for påbygg.
De kan også leveres med tilhengerfeste. Nyttelasten blir om lag 1.200 kilo avhengig av modell.
Det finnes to batteripakker på henholdsvis 50 kWt og 75 kWt. Dette gir en rekkevidde på henholdsvis 200 og 300 kilometer etter den nye målemetoden WLTP. Normal og lang modell kan leveres med begge batteripakker og kort variant leveres kun med 50 kWt.
Begge batteripakker kan lades med diverse løsninger. Alt ifra vanlig kontakt til 100 kw supercharger. Wallbox kombinert med onboardlader med henholdsvis 7,4 kW og 11 kW er også mulig. Med 100 kW supercharger lades batteriet på 50 kWt til 80 prosent på 30 minutter, og batteriet på 75 kWt når 80 prosent på 50 minutter.
Lading og forvarming av bilen styres via app.
Bilene bygges på fabrikken i Hordain som ligger i Nord-Frankrike. Den elektriske drivlinjen bygges i Trémery øst i Frankrike.
Nøkkelord
Kontakter
Stein PettersenPR og informasjonsdirektør Stellantis Norge
Tel:+4790080436stein.pettersen@bos.noBilder
Om Stellantis Norge
Følg pressemeldinger fra Stellantis Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stellantis Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stellantis Norge
Peugeot gir kundene valgfrihet19.11.2025 10:01:16 CET | Pressemelding
Peugeot lanserer nå en ordning som gir norske bilkjøpere økt forutsigbarhet i en tid med politiske endringer rundt elbilavgifter. For alle nye personbiler som bestilles i 2025 med levering etter nyttår, kan kundene velge mellom en gunstig kampanjepris eller en egen momsgaranti på inntil 50 000 kroner.
Jeep Recon – en ny generasjon eventyrlyst19.11.2025 08:53:52 CET | Pressemelding
Jeep tar et kraftfullt steg inn i fremtiden med lanseringen av 2026 Jeep Recon, merkets første helelektriske modell som er Trail Rated. Nye Recon er bygget fra grunnen av for ekte eventyr, og kombinerer elektrifiseringens fordeler med de rå egenskapene som Jeep er kjent for. Resultatet er en elektrisk SUV som leverer umiddelbart moment, presis kontroll og imponerende rekkevidde.
Peugeot Polygon Concept – et glimt av fremtidens kjøreopplevelse12.11.2025 13:36:14 CET | Pressemelding
Peugeot presenterer Polygon Concept, en kompakt og dristig konseptbil som viser merkets visjon for fremtidens mobilitet, og setter en ny standard for kjøreglede, design og ansvarlig innovasjon.
Black November hos Peugeot: 0 % rente på E-5008 SUV6.11.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Peugeot markerer Black November med et spesielt tilbud på E-5008 SUV. Kunder som bestiller bilen med tohjulsdrift (2WD) og standard range, med levering i 2026, kan nå sikre seg fast kampanjerente på 0,00 % i tre år.
Peugeot spiller opp ny konseptbil4.11.2025 15:00:00 CET | Pressemelding
Når Peugeot gir mulighet til en første sniktitt på sin Polygon Concept, får du også mulighet til å utforske en egen by, Polygon City – en eksklusiv øy i Fortnite-universet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom






