Peder Elias sender håp og papirfly ut i verden

I hope it flies your way, that it don’t crash and break. I hope it gets to you.
«Paper Plane er en optimistisk låt. Jeg elsker det litt barnslige bildet av å sende av gårde et papirfly og håpe at det når fram. Det kan være litt skummelt å være direkte, å si eller spørre om noe ansikt til ansikt. På barneskolen sendte vi lapper, eller fikk venner til å snakke for oss. Nå bruker vi apper og gjemmer oss i DM’s.»
Peder Elias nyter eventyrlig suksess på den andre siden av kloden, og selv om det er mange store kontraster mellom livet som superstjerne som transporteres rundt i biler med sotet vindusglass i Seoul og vinterhverdagen hvor han velger ta t-banen fordi det er for glatt å ta beina fatt i slapseføre hjemme i Oslo, så er det én ting som alltid står i sentrum. Å skape musikk.
«Jeg hadde mange skrivesessions i Korea, og det var både kreativt inspirerende og utfordrende. Det mest utfordrende var at mange hadde såpass begrenset engelsk at det var nødvendig med en tolk i rommet, og da som oftest en tolk som ikke kunne noe særlig om musikk. Men man må heldigvis ikke snakke samme språk for å kunne skrive musikk. Det var utrolig mye god energi. Og for å slenge inn litt snikskryt så ble ikke energien i rommet akkurat dårlig den dagen Jin i BTS stakk innom uanmeldt bare fordi han ville si hei.»
Peder Elias kan skrive både tekst og musikk, spille de fleste instrumenter og produsere selv, men han foretrekker å jobbe med andre.
«Det er bra å kunne pushe og inspirere hverandre, og det er magisk når man har en idé man tenker er god og alle i rommet helt umiddelbart føler det samme. Man trenger ikke engang si noe, bare ser på hverandre, smiler og deler den gleden. Jeg elsker den følelsen!»
Noen ganger resulterer det i en hel låt, andre ganger i noe som kan bli en låt; et vers, et refreng, en melodilinje eller en strofe. På Paper Plane ble følelsen av en litt sånn barnslig og sky kjærlighet konkretisert til minnet om å skrive beskjeder på et ark, brette et papirfly av det og sende det til den i klassen du hadde et crush på. Og dette igjen til en skisse som sakte vokste seg klar.
«Paper Plane skrev jeg sammen med Tormod (Løkling) og Iselin (Solheim). I utgangspunktet kom idéen til det litt naivt optimistiske refrenget raskt, men låten har tatt tid å få helt ferdig. Vi ble ikke ferdige første session, og i den neste brukte vi sikkert seks timer på fire linjer – en skikkelig trå dag – før det bare løsnet omtrent et kvarter før vi måtte gå. Da kom hele pre-refrenget og alt falt på plass.»
En metafor for hvordan talent og innsats ofte resulterer i flaks som forsterker talentet og innsatsen. Og kan skape resultater og en selvforsterkende god sirkel. Litt der Peder Elias føler at han befinner seg nå.
«Det er sant. Jeg jobber hardt og mye, for det er ikke som om jeg kan ta foten av gasspedalen nå, men jeg merker jo at jeg oppnår mer fordi jeg har hatt flaks og timing på min side. Det gir et visst press, både utenfra og innenfra, men det er jo også ekstremt motiverende å se så gode resultater. Og da mener jeg så absolutt ikke bare på hitlister og oversikter, selv om det er kjempegøy med nummer en hits og troféer. Men det at jeg har fått møte fans og kjenne at de har en ekte connection til musikken min og meg er stort. Det første besøket til Korea ga meg et helt unikt perspektiv for det gjorde popstjernedrømmen mer ekte på en måte som ikke handler om det å bli beundret, men det å nå fram».
«Paper Plane» sitt budskap om et litt naivt håp er kanskje ikke så åpenbart dypt, men allikevel noe vi trenger mer enn noen gang i en verden hvor veldig mange trenger å få vite at noen tenker på akkurat deg.
Fredag 24. mars sender Spellemann-nominerte Peder Elias ut «Paper Plane» som han håper lander i folks hjerter og spillelister.
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth RiksenHead of Communications
Tel:92012160elisabeth.riksen@sonymusic.comBilder

Om Sony Music Norway
Sony Music Entertainment Norway er en del av Sony Music Entertainment Group, og er et av Norges ledende plateselskaper. Vi representerer et bredt spekter av aktive norske og internasjonale artister, samt en omfattende katalog av stor musikkhistorisk betydning, kvalitet og innflytelse.
Vi respekterer og beundrer våre artister og er stolte av å kunne støtte og tilrettelegge for deres musikk og visjoner ved å skape det rette grunnlaget for kreativitet, vekst og utvikling. Som selskap bestreber vi å gi våre ansatte et godt og stimulerende arbeidsmiljø, og vi ønsker å ha fokus på inkludering, likeverd, mangfold, mental helse og miljø.
Sony Music Entertainment Norway representerer blant annet Adele, Arif, Bargee, Bernhoft, Beyoncé, Bruce Springsteen, Calvin Harris, Christel Alsos, Chris Brown, deLillos, Foo Fighters, Harry Styles, Ina Wroldsen, Jesper Jenset, Julie Bergan, Justin Timberlake, Klossmajor, Kurt Nilsen, Kygo, Luke Combs, Madcon, Molly Sandén, Maria Mena, Matilda, Miley Cyrus, Morgan Sulele, Nora Jabri, Peder Elias, P!nk, Rat City, Rosalia, Staysman, Stig Brenner, SZA, Travis Scott, Tyler the Creator, Tyr, Victor Leksell, Zara Larsson med mange fler.
Følg pressemeldinger fra Sony Music Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sony Music Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sony Music Norway
Egenskrevet julelåt fra Kurt Nilsen3.11.2025 11:05:40 CET | Pressemelding
Med "Lov å ønske", sin første egenskrevne norskspråklige julelåt, gir Kurt Nilsen oss en låt om nostalgisk lengten etter en perfekt barndomsjul som kanskje er mer en fantasi enn realitet.
Matilda byr på barndommens julemagi3.11.2025 08:18:00 CET | Pressemelding
Med singelen "Christmas Like It Once Was" gir Matilda oss en dose tradisjonell julestemning og barnlig juleglede fra fredag 7. november.
Julealbum og -show fra Ina Wroldsen3.11.2025 07:57:00 CET | Pressemelding
Med The Business of Christmas gir Ina Wroldsen oss både album og show. Første del av albumet kommer 7. november, og andre del 21. november Juleforestillingen gjester Stavanger, Trondheim, Oslo, Bergen og Sandefjord fra 22. november
ROSALÍA slipper første smakebit fra albumet LUX27.10.2025 17:35:52 CET | Pressemelding
ROSALÍA slipper «Berghain», ny singel og musikkvideo fra det kommende albumet LUX, som slippes 7. november via Columbia Records. Se videoen her.
Frida Ånnevik bidrar på Juleroser27.10.2025 11:46:26 CET | Pressemelding
I år er det Frida Ånnevik som har gleden av å bidra med årets sang til Herborg Kråkeviks tradisjonsrike julehefte. Singelen "Julekort og gammal dansk” gis ut fredag 14.november
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
