Peder Elias i duett med Sør-Koreanske SURAN
Stjerneskudd møter superstjerne når Peder Elias gjør duett med SURAN på «Darling» som slippes fredag 27. mai. Duetten er en laidback sommerlåt produsert av Royal Dive, Saimon og SURAN selv. Den prisvinnende Koreanske K-pop-stjernen forteller at dette er hennes første internasjonale samarbeid.
25-åringen fra Trøndelag forteller at han synes det er utrolig gøy og spennende å få samarbeide med en så etablert artist, låtskriver og produsent. «Hun har en utrolig merittliste og kunne fått med seg nesten hvem som helst på denne låten, hun har jo blant annet samarbeidet med Suga fra BTS og Taeyong fra NCT før, så da er det jo ekstra artig å bli spurt.»
Suksessen Peder Elias opplever i Asia for tiden er rett og slett eventyrlig. Det er ganske mange vestlige artister, også norske, som har hatt en hit i ett eller fler asiatiske land. Men at låt etter låt kommer inn på listene og streamer til gull og platina vitner om at det er artisten Peder Elias som fans i Korea, Taiwan, Filipinene, Japan og, aller nyligst, Kina faller for. «Det hele startet med låten Bonfire, og den har faktisk ligget på de Koreanske hitlistene i to år nå. Det hadde jo vært fantastisk bare det, men til nå har alle singlene fra debutalbumet mitt Love & Loneliness vært inne på hitlistene i minst ett land.»
Våren 2020 gledet Peder Elias seg til endelig å få spille mer live, og vi vet jo hvordan det gikk med absolutt alle turnéplaner det året. Et skikkelig skudd for baugen, spesielt for uetablerte artister. Men, i motsetning til de fleste andre, så opplevde Peder Elias en helt uventet oppsving når han plutselig fikk et engasjert publikum på den andre siden av kloden.
«Det har virkelig vært et eventyr. Det er ingen annen måte å beskrive det på. Og noe av det jeg gleder meg aller mest til i år er at jeg endelig får reist ned til Asia for å møte fans og spille live der også».
To land han definitivt skal besøke er Korea og Taiwan, men Peder Elias har gitt beskjed til bandet sitt om at de kanskje må være borte en stund.
«Jeg spilte releasekonsert på en klubb i Oslo, og rett før jeg gikk på fikk jeg vite at When I’m Still Getting Over You var nummer to på listen for vestlige artister i Kina. Jeg skjønte meg ikke helt på systemet der for de bruker en slags indeks og ikke streamingtall, men det var tydelig at indeksen steg. Og så fikk jeg se Justin Bieber sitt indeks, og det var 90% lavere enn mitt. Sånt er jo nesten uforståelig.»
Faktum er at en single fra Peder Elias blir tatt imot på samme måte som ny musikk fra verdensstjerner som for eksempel Bieber, Sheeran, Swift og Lady Gaga. «Det varierer litt med hvilken låt som slår best an hvor, men enn så lenge har jeg fått utrolig mye positive tilbakemeldinger fra fansen på absolutt alle låtene. Jeg forsøker å ikke analysere det altfor mye, men heller la meg inspirere og motivere. Og så må jeg bare si at det er kjempegøy med alt som skjer her hjemme også. Å se låtene mine på spillelister, høre dem på radio og – ikke minst – å endelig få spille live igjen er helt fantastisk.»
I mai blåste Peder Elias det blaserte Oslo-publikumet av banen to ganger på én uke, og om du gikk glipp av det så må du heldigvis ikke reise helt til den andre siden av kloden for det blir garantert flere konserter.
«Jeg tror mange tenker på meg som en artist og låtskriver som trives best i studio, og jeg elsker både låtskriving og innspilling. Men det er absolutt ingenting som slår å stå på en scene og se folk danse og synge med av full hals til låtene mine.»
Fra fredag 27. mai kan du øve så du kan synge med til «Darling» med SURAN og Peder Elias.
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth RiksenHead of PR Strategy
Tel:92012160elisabeth.riksen@sonymusic.comBilder
Om Sony Music Norway
Sony Music Entertainment Norway er en del av Sony Music Entertainment Group, og er et av Norges ledende plateselskaper. Vi representerer et bredt spekter av aktive norske og internasjonale artister, samt en omfattende katalog av stor musikkhistorisk betydning, kvalitet og innflytelse.
Vi respekterer og beundrer våre artister og er stolte av å kunne støtte og tilrettelegge for deres musikk og visjoner ved å skape det rette grunnlaget for kreativitet, vekst og utvikling. Som selskap bestreber vi å gi våre ansatte et godt og stimulerende arbeidsmiljø, og vi ønsker å ha fokus på inkludering, likeverd, mangfold, mental helse og miljø.
Sony Music Entertainment Norway representerer blant annet Adele, Arif, Bargee, Bernhoft, Beyoncé, Bruce Springsteen, Calvin Harris, Christel Alsos, Chris Brown, deLillos, Foo Fighters, Harry Styles, Ina Wroldsen, Jesper Jenset, Julie Bergan, Justin Timberlake, Klossmajor, Kurt Nilsen, Kygo, Luke Combs, Madcon, Molly Sandén, Maria Mena, Matilda, Miley Cyrus, Morgan Sulele, Nora Jabri, Peder Elias, P!nk, Rat City, Rosalia, Staysman, Stig Brenner, SZA, Travis Scott, Tyler the Creator, Tyr, Victor Leksell, Zara Larsson med mange fler.
Følg pressemeldinger fra Sony Music Norway
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sony Music Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sony Music Norway
Countrypop-prinsesse Madeléne er en rebell30.6.2025 08:08:00 CEST | Pressemelding
Uvdølingen Madeléne feirer frihet og uavhengighet med å slippe countrypop-singelen "Rebell" fredag 4. juli
Bargee slipper sommerkveldens soundtrack med Makosir20.6.2025 10:09:39 CEST | Pressemelding
Bargee er tilbake med sommerlåten «Best at du går nå» med sin gode kompis Makosir.
Spelloppmaker gir deg sommerens råeste festlåt – “Høll på hatten”19.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Countryrockerne i Spelloppmaker er tilbake med et smell – bokstavelig talt. Med den nye singelen “Høll på hatten” leverer bandet en fartsfylt og fengende låt som er skreddersydd for varme netter, høy allsang og lange kvelder på puben.
Marie Tveiten debuterer med dirrende stalker-pop fra Telemark!19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Marie Tveiten går solo med låten «Heilt tilfeldig» – en dempet, men ladet poplåt om å håpe så sterkt på å møte noen at du oppsøker stedet der du vet han kanskje dukker opp. Helt tilfeldig, så klart.
Damn Good Love Story, en klisjé du vil elske19.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Damn Good Love Story er en uimotståelig poplåt om å falle pladask – på feil tidspunkt, men med helt riktig person. Det er en låt som omfavner det klisjéfylte i kjærligheten med varme, selvironi og en fengende melodi du kommer til å sette på repeat hele sommeren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom