Peab bygger Stasjonsgården i Bø i Telemark

Stasjonsgården ligger rett ved jernbanestasjonen i Bø sentrum. Bygget får parkeringskjeller, over 800 m2 næringslokaler i første etasje og leiligheter i andre til fjerde etasje. Totalt er det 18 leiligheter i prosjektet, i størrelser fra 60 til 107 m2.
Byggherre er Grivi Invest, og Peab er totalentreprenør for en kontraktssum på 61 millioner kroner eks. mva. Kontraktssummen inkluderer uinnredet kontorareal i første etasje.
− Vi synes det er spennende å få være med på å skape byfornying i Bø sentrum. I mars i år startet anleggsarbeidene, og da ble eksisterende bygninger på tomta revet. Nå vokser det raskt frem et nytt og flott sentrumsbygg her, sier Lars Hunkilen, avdelingsleder for Peabs byggvirksomhet i Telemark.
Bygget er tegnet av Norsjø arkitekter, og har en særpreget arkitektur. Utstrakt bruk av treverk og trefasader med spesiell utforming skaper et helt spesielt arkitektonisk uttrykk.
− For oss som entreprenør er det ekstra givende å jobbe med. I Peab satser vi på å ansette og utvikle egne fagarbeidere. Dette prosjektet består av både betong- og tømmerarbeider, som våre dyktige fagarbeidere skal få bryne seg på, det er veldig positivt for oss, sier prosjektleder Knut M. Amlie.
De 18 leilighetene blir fordelt på to bygningskropper over første etasje. I den ene blir det fire boliger fordelt på to etasjer, og i den andre blir det fjorten boliger fordelt på tre etasjer. Alle leilighetene får store balkonger, og det blir en svalgangsløsning mot Stasjonsvegen i Bø.
I næringsarealene i første etasje blir det kontorhotell og kontorarealer.
Nøkkelord
Kontakter
Lars HunkilenAvdelingsleder - Peab AS, Telemark
Tel:+47 469 71 985lars.hunkilen@peab.noBilder




Om Peab
Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 59 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1500 ansatte og en omsetning på ca. 6,4 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Ny sjef for Kvalitet, HMS og Ytre Miljø i Peab Anlegg17.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Med bred erfaring fra bygg- og anleggsbransjen og et sterkt engasjement for utvikling og bærekraft, har Tanja Kvalsvik tiltrådt som ny leder for Kvalitet, HMS og Ytre Miljø i Peab Anlegg.
Peab bygger om verksted til danseskole i Narvik8.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Peab Bogstrand har fått i oppdrag å totalrenovere et tidligere kommunalt verkstedbygg i Narvik og bygge det om til moderne dansesaler med fellesarealer. Arbeidet startet i august og skal etter planen ferdigstilles innen utgangen av året.
Peab ansetter ny regiondirektør i nord28.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Peab har ansatt Christian Mæhre som ny regiondirektør for selskapets byggvirksomhet i Nord-Norge. Mæhre, som har vært assisterende regiondirektør siden februar 2025, begynte i sin nye rolle 1. august.
Peabs arbeidsmiljøuke 2025 er i gang27.8.2025 15:50:46 CEST | Pressemelding
Denne uken arrangerer Peab sin årlige arbeidsmiljøuke. I løpet av uken vil 15 000 medarbeidere jobbe med ulike aktiviteter knyttet til temaene psykologisk og fysisk trygghet.
Peabs halvårsrapport januar – juni 2025: Fortsatt stabil utvikling15.7.2025 11:26:22 CEST | Pressemelding
– Peabs stabile utvikling fortsatte i årets andre kvartal. Vi rapporterte en noe lavere omsetning i kvartalet, men økte driftsresultatet og forbedret driftsmarginen. Anleggsvirksomheten, byggvirksomheten lokalt samt store deler av forretningsområdet Industri hadde en fortsatt god utvikling, mens nedgang i boligbyggingen påvirket virksomhetene innen prosjektutvikling, byggesystemer og kranutleie, sier Jesper Göransson, konsernsjef i Peab.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom