Passasjerveksten på flyplassene flater ut

Sammenliknet med 2019 er ni av ti reisende tilbake på Avinors flyplasser, trafikken har nå stabilisert seg på dette nivået de siste månedene og vi ser nok en form for normalisering av reisevaner.
-Både flyselskapene, Avinor og andre tilknyttede selskaper, ble svært hardt rammet av pandemien. Nå er det andre elementer som skaper uro i markedet som i stor grad er en konsekvens av krigen i Ukraina. Derfor er det gledelig å se at i antallet passasjerer holder seg stabilt etter den sterke innhentingen vi hadde inn i sommeren, sier direktør trafikkutvikling i Avinor, Gaute Skallerud Riise.
Også antall flybevegelser har økt i oktober i år sammenliknet med oktober i 2021. Det er også her størst vekst til og fra utlandet. Det var 65 534 kommersielle flybevegelser * i oktober, dette er en vekst på 14 prosent sammenliknet med oktober i fjor, da antallet flybevegelser var 57 397.
Endringer fra 2021
Fortsatt er utenlandstrafikken den største driveren for økning i antall reisende. I oktober reiste totalt 1 724 537 passasjerer mellom Avinors lufthavner og utlandet, en økning på 82 prosent sammenlignet med 2021.
Tallet er fortsatt 13 prosent lavere enn i oktober 2019, da det var 1 986 772 som reiste til og fra utlandet.
Innlandstrafikken var i oktober 7 prosent lavere enn i samme måned i 2019.
1,7 millioner reiste utenlands i oktober, mot bortimot 2 millioner i oktober 2019. Dette er 13 prosent lavere enn i oktober 2019.
– Vi ser at flytrafikken og antall passasjerer fortsatt øker, sammenliknet med 2021, men det ser ut til at utviklingen flater noe ut. Økende lånerenter og høyere strøm- og matpriser kan bidra til usikkerhet om familiers kjøpekraft i tiden som kommer. Vi tenker at denne uroen kan påvirke folks reisevaner. I tillegg er det nok fortsatt en del bedrifter som velger bort fysiske møter til fordel for digitale møter, sier Riise.
Store forskjeller mellom lufthavner
Det er store forskjeller fra flyplass til flyplass. Trafikken økte mest på Oslo lufthavn, der det samlet sett (både innlands- og utenlandstrafikk) er 44 prosent økning sammenliknet med i fjor. 550 000 flere passasjerer reiste til utlandet, mens 140 000 flere reiste i Norge.
Kristiansand lufthavn øker også kraftig med 40 prosent i oktober (både inn- og utland).
Tromsø og Bodø lufthavn er de lufthavnene som har tatt seg mest opp på antall utenlandspassasjerer.
Flere av de mindre flyplassene har høy passasjervekst i innlandstrafikken, men det er også en del flyplasser som har færre passasjerer i år enn i oktober i fjor.
Se vedlegget for detaljerte trafikktall per flyplass.
Se tidligere statistikk fra Avinor
*Kommersielle flybevegelser inkluderer rute-, charter- og fraktfly samt offshore helikopter.
Nøkkelord
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Cathrine Fuglesang FramholtMarkeds- og kommunikasjonssjef, Avinor
Tel:+47 976 22 141cathrine.framholt@avinor.noBilder
Dokumenter
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Advarer om lommekniver og verktøy i håndbagasje: – Blir konfiskert og kastet18.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Høstferien nærmer seg, og mange reisende er snart på vei gjennom norske flyplasser. For mange betyr ferien hyttetur, jakt eller andre friluftsaktiviteter. Da kan lommekniven, multiverktøyet eller jaktutstyr fort havne i håndbagasjen ved en feil.
Oslo lufthavn styrker frakttilbudet med Menzies World Cargo15.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Flyfraktkapasiteten ved Oslo lufthavn får et løft når Menzies World Cargo etablerer seg på Norges største lufthavn. Selskapet fullførte 1. september oppkjøpet av Spirit, og har nå startet sin virksomhet på Gardermoen.
Fleire passasjerar i august og rekord på Bergen lufthamn11.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Nær 5 millionar passasjerar reiste gjennom norske lufthamner i august. Dette er ein auke på 4 prosent samanlikna med august i 2024.
Ny direkterute styrker norsk lakseeksport til Sørøst-Asia10.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ethiopian Airlines åpnet lørdag 6. september en ny fraktrute fra Oslo lufthavn til Hanoi, med videreforbindelse til Bangkok. Første fly fraktet fersk norsk laks direkte til Vietnam, og åpningen ble markert med tradisjonell vannportal ved avgang.
Testrute med elektrisk fly mellom Stavanger og Bergen gjennomført for første gang4.9.2025 14:30:25 CEST | Pressemelding
I dag ble ruteflygningen mellom Stavanger og Bergen med det elektriske flyet ALIA, produsert av BETA Technologies, gjennomført i sin helhet for første gang. Ruta representerer det første testprosjektet i Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom