På langfredag starter det nasjonale bålforbudet

Fra 15. april til 15. september er det generelt forbud mot åpen ild i skog og utmark i Norge, med unntak av godkjente bålplasser. Reglene åpner samtidig for bruk av skjønn.
Forbudet som inntreffer på selveste langfredag, gjelder all utmark. Det omfatter skog, lyng, gress, snaufjell, holmer og strandområder.
Se etter godkjente bålplasser
Setter man seg godt inn i lokale forhold og regler, finnes det likevel muligheter for å nyte bålets gleder også i tiden framover.
– Reglene åpner for at man kan gjøre opp ild der hvor det åpenbart ikke kan medføre brann. Det kan være der det fortsatt er mye snø eller etter mye nedbør. Mange kommuner har også tilrettelagte bålplasser som er godkjent for bruk hele året, forteller Bente Lier, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
I tørre perioder med stor brannfare kan det innføres både nasjonale og lokale totalforbud mot bålbrenning.
– Sjekk alltid på din kommunes nettsider for lokale regler, og vurder værforholdene nøye før du vurderer å tenne opp, oppfordrer Lier.
– Nyt påsken ute
Nå går vi inn i en langhelg og mange ser fram til å nyte noen ekstra fridager sammen med venner og familie.
Norsk Friluftsliv oppfordrer alle til å komme seg ut i naturen og utnytte mulighetene det gir at dagene stadig blir lengre.
– Påsken og resten av våren er en herlig tid for friluftsliv, og nå som dagene er både lysere og mildere går det fint an å møtes også uten bål. Med riktig bekledning og noe godt på termosen, er dere godt på vei, sier Bente Lier.
Nøkkelord
Kontakter
Linn Elise JakhellnKommunikasjonsrådgiver
Tel:45213472linn@norskfriluftsliv.noBilder

Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
505 aktiviteter samlet hele Østfold ute i Friluftslivets år17.12.2025 09:13:00 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som leirbålsang, kanokurs, aktivitetsdag langs Helsestien og utendørs kunstutstilling, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Østfold til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
2645 aktiviteter samlet hele Vestland ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:54:36 CET | Pressemelding
Med flere tusen av aktiviteter, som padleturer, grillfest med kajakk og SUP-brett, fakkeltog og gjemsel med redningshunder, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Vestland til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
686 aktiviteter samlet hele Vestfold ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:34:04 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som aktivitetsdag for kystfriluftsliv, padleturer, fuglesangtur og kurs i kart og kompass, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Vestfold til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
3426 aktiviteter samlet hele Trøndelag ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:19:46 CET | Pressemelding
Med tusenvis av aktiviteter, som bålturer, padlekurs, ordførerens tur, fuglesangtur og kurs i kart og kompass, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Trøndelag til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
566 aktiviteter samlet hele Troms ute i Friluftslivets år17.12.2025 08:01:52 CET | Pressemelding
Med hundrevis av aktiviteter, som måneskinnstur på ski, matlaging under åpen himmel, fakkeltog og utekonsert, har Friluftslivets år 2025 engasjert små og store i Troms til å utforske og ta vare på naturen, prøve nye friluftslivsaktiviteter og invitere hverandre med ut.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
