På denne strekninga ved Lærdalstunnelen vert vegen breiare

I dag varierer vegbreidda i området frå 5,2 til 6,6 meter. Vegen blir no 7,5 meter på heile strekninga, og får gul midtstripe og kvit kantstripe.
Både gulstripa og kantstripene blir freste, slik at det blir rumlefelt både mellom køyrefelta og på begge vegkantane.
– Slik merkar bilistane om dei er på veg over mot feil køyrefelt, eller for langt ut mot kanten. Dette er eit viktig tiltak for å gjera trafikken tryggare, seier byggjeleiar Ketil Bere i Statens vegvesen.
Vegen blir utvida i breidda på begge sider. Eksisterande busslommer vert oppgraderte.
Me skal og setja opp rekkverk på delar av strekninga, hovudsakleg i samband med avkøyringa til ein landbrukseigedom.
Desse vil ha oppdraget
Fire firma har levert tilbod på jobben:
Tilbydar | Tilbodssum ekskl. mva. |
Fosse Maskin og Transport AS frå Vik i Sogn | 16.894.956 |
Mesta AS | 17.400.636 |
Bulken Maskin AS frå Voss | 19.567.565 |
Flage Maskin AS frå Voss | 21.724.204 |
– No skal me kontrollrekna på tilboda, og tek sikte på å få underteikna kontrakt så raskt som mogleg. Målet er å vera i gang med anleggsarbeida i starten av september, og jobben skal vera ferdig innan 31. mai neste år, legg Bere til.
Arbeid på dagtid
Vegarbeida vil finna stad på dagtid, og trafikkreguleringa vil hovudsakleg skje med trafikklys. Det vil bli innsnevra køyrefelt, og det kan bli noko ventetid.
– Me har forståing for det kan oppfattast som ei mellombels ulempe for trafikantane, men då er det viktig å minna om at me gjer dette nettopp for dei. Som vegeigar er det viktig for oss å vedlikehalda og utvikla vårt transportsystem, slik at trafikktryggleiken og framkomsten skal kunne varetakast også i framtida. Vi oppmodar trafikantane om å respektera trafikkregulera, av omsyn til tryggleiken til dei som jobbar på vegen. Også dei skal heim til nokon, avsluttar Bere.
Strekninga som no skal vølast gjennom eit FMO-prosjekt (forsterka midtoppmerking) har ein gjennomsnittleg døgntrafikk på 2900. Det er dette som kallast årsdøgntrafikk (ÅDT). Av dette er 16 prosent, eller 464, lange køyretøy.
Knutepunkt
Eri – Håbakken ligg på riksveg 5 mellom Lærdal og Filefjell, like ved utløpet av Lærdalstunnelen på E16.
Herfrå kan ein velja riksveg 5 vidare nordvestover mot Sognefjorden berre 20 minutt unna, eller austover mot Filefjell (E16) eller Hemsedalsfjellet (riksveg 52).
Nøkkelord
Kontakter
Ketil BereByggjeleiarStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:90363840ketil.bere@vegvesen.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgjevarStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:+4795245839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noBilder



Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Fjerner flaskehals på E1017.9.2025 16:50:00 CEST | Pressemelding
Onsdag ettermiddag åpnet samferdselsminister Jon Ivar Nygård den aller første delstrekningen i OPS Hålogalandsvegen.
Nå starter byggingen av gang- og sykkelveg for E14 Stjørdal-Hegramo17.9.2025 13:46:00 CEST | Pressemelding
Etter en god samhandlingsfase med entreprenør Winsnes AS er det klart for anleggsstart for å bygge gang- og sykkelveg langs E14 mellom Stjørdal og Hegramo.
Avkjøringen fra E18 Fornebukrysset mot Ring 3 Smestad stenger de siste to helgene i september17.9.2025 12:43:15 CEST | Pressemelding
Avkjøringen mot Ring 3 fra E18 Fornebukrysset stenger to helger for å gjennomføre grunn- og elektroarbeider. Omkjøring er skiltet via Fornebu.
Åpner Kåringskrysset ved Lødingen16.9.2025 09:47:58 CEST | Presseinvitasjon
Samferdselsministeren åpner den første ferdige delen av gigantprosjektet OPS Hålogalandsvegen. Nord Norges største samferdselsprosjekt.
Det blir kolonnekjøring til Nordkapp i vinter15.9.2025 14:26:11 CEST | Pressemelding
Til vinteren blir det innført faste tidspunkt for kjøring på E69 til og fra Nordkapplatået.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom