Overtredelsesgebyr til Godfarfoss Kraft i Viken fylke

Byggingen av Godfarfoss kraftverk ble igangsatt i oktober 2021. I området for Godfarfoss kraftverk er det registrert en rekke lav- og mosearter på den norske rødlista, deriblant fire forekomster av lavarten Leptochidium crenatulum, som har status som sterkt truet. Hensynet til trua arter var sentralt i behandlingen av konsesjonssøknaden (planendringssøknaden) og detaljplan for miljø og landskap. I NVEs tillatelser til bygging av Godfarfoss kraftverk er det forutsatt at forekomstene med lavarten Leptochidium crenatulum skal merkes tydelig i felt, ikke berøres av arealinngrep og inkluderes i program for langtidsovervåkning.
NVE fikk i desember varsel om at en av forekomstene med denne lavarten var blitt overfylt med steinmasser under byggearbeider i inntaksområdet. NVE fikk også beskjed om at om lag 500 meter av adkomstveien til kraftstasjonstomten var anlagt utenfor arealbruksgrensene som NVE hadde godkjent.
– NVE ser alvorlig på anleggsarbeider utenfor det som er godkjent. Det er spesielt alvorlig når det medfører skade på verdifullt naturmangfold eller andre interesser, sier Mari Hegg Gundersen, seksjonssjef for NVEs miljøtilsyn for vassdragsanlegg.
NVE mener Godfarfoss Kraft AS kunne unngått overtredelsene ved å ha bedre rutiner som sikret at det ikke ble gjennomført anleggsarbeider i strid med konsesjon og godkjent detaljplan for miljø og landskap. Eventuelle endringer i tillatelsene skal godkjennes før tiltak gjennomføres.
Vedtaket kan påklages til Olje- og energidepartementet innen tre uker fra det er mottatt.
Nøkkelord
Kontakter
Seksjonssjef Mari Hegg Gundersen
mhg@nve.no
tlf. 984 59 430
Seniorrådgiver Vegard Hotvedt Strømsvåg
vhst@nve.no
tlf. 971 55 047
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Samlet nettselskapenes områdestudier på PlanNett6.11.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Før sommeren ble nettselskapene bedt om å legge inn sine områdestudier på PlanNett.no. Nå er alle studiene lagt inn og dette markerer enda et viktig steg i arbeidet med å styrke kunnskapsgrunnlaget for energiplanlegging igjennom digitalisering av kraftsektoren.
NVE varsler avslag til Davvi vindkraftverk4.11.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
NVE varsler avslag på søknaden fra Grenselandet AS om å bygge Davvi vindkraftverk i Finnmark. Søknaden avslås fordi prosjektet er plassert midt i et av Norges aller største villmarksområder. Området har også en særlig verdi for samisk kultur og tradisjonell bruk.
NVE gir Statnett overtredelsesgebyr på 500 000 kroner3.11.2025 11:54:35 CET | Pressemelding
Statnett SF får et overtredelsesgebyr på 500 000 kroner fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE). Bakgrunn for gebyret er at selskapet ikke har kartlagt hekkende rødlistet rovfugl i forkant av støyende arbeid ved bygging av Langerud koblingsstasjon i Vestby kommune.
NVE anbefaler en tidlig avslutning av elsertifikatordningen31.10.2025 10:25:40 CET | Pressemelding
NVE oversender i dag en utredning til Energidepartementet med anbefaling om å avslutte elsertifikatordningen tidligere enn planlagt.
Oransje og gult farenivå for jordskred og flom for deler av Østlandet23.10.2025 11:47:48 CEST | Pressemelding
NVE har sendt ut oransje og gult farevarsel for jord- og flomskred for deler av Østlandet fra fredag til lørdag morgen. Oransje farenivå er en alvorlig situasjon og kan føre til skader på veier og bebyggelse. Det varsles også fare for flom på gult nivå for store deler av området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
