Overtredelsesgebyr for manglende og feilplassert energimerking
27.8.2020 10:08:34 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

- Bruddene er knyttet til manglende og feilplassert energimerking i flere butikker over en lengre tidsperiode. Det er første gang NVE gir overtredelsesgebyr for brudd på energimerkeforskriften, sier Anne Vera Skrivarhaug, direktør for energiavdelingen i NVE.
Flere brudd i perioden 2016-2019
NVE har ført tilsyn med Elkjøp Norge AS 17 ganger i perioden 2016-2019, og har funnet at 36 % av totalt 1696 kontrollerte produkter hadde brudd på energimerkeforskriften. Bruddene er stort sett knyttet til manglende og feilplasserte energietiketter. Noen få produkter hadde feil format eller innhold.
NVE førte også tilsyn med Power Norge AS 19 ganger i samme periode. 35 % av totalt 1662 kontrollerte produkter hadde avvik. Også her er bruddene stort sett knyttet til manglende og feilplasserte energietiketter.
Forbrukeren får ikke informasjonen de har krav på
Formålet med energimerking er å fremme produkter som er energieffektive og lite ressurskrevende, og på den måten bidra til å redusere energibruken i Norge. Energimerkingen skal gi forbrukerne informasjon om hvor energieffektive produktene er, samt annen relevant informasjon for hvert produkt. Derfor er det viktig at produktene i reklame og i butikk er merket i henhold til regelverket, slik at forbrukerne får mulighet til å gjøre bevisste valg når de kjøper produkter.
- Vi ser at også andre aktører ikke er gode nok til merke produktene sine, og vi kommer til intensivere kontrollene knyttet til dette. Vi forventer at bransjen blir bedre på å merke, slik at forbrukerne får informasjonen de har krav på, sier Skrivarhaug.
Stort sparepotensiale
Regelverket knyttet til energimerking, sammen med økodesign, bidrar til store besparelser. NVE har analysert 10 husholdningsprodukter og fant at disse 10 produktgruppene alene vil gi besparelser på hele 3 TWh i 2030. Dette tilsvarer det årlige strømforbruket til underkant av 200 000 husstander.
- Halvparten av EUs mål om 20 % energieffektivisering i 2020, skal nås ved hjelp av regelverket om økodesign og energimerking. Dette er kraftfulle regelverk, som vil ha stor effekt, også i Norge, avslutter Skrivarhaug.
Ordningen skal bidra til at produsentene lager produkter som er mest mulig energieffektive.
Økodesign- og energimerkekrav spenner bredt over en rekke produkter som brukes i store deler av samfunnet. Det er viktig at regelverket følges, slik at vi kan realisere energisparepotensialet. Redusert energibruk er bra for både forbrukerne og miljøet.
Fakta om kontrollene
- Butikker på Østlandet, Sørlandet, Midt-Norge og Nord-Norge har blitt kontrollert.
- Reklame i avisbilag, på TV og sosiale medier har også blitt kontrollert.
TV-er, stekeovner, varmepumper, vedovner og vaskemaskiner var plukket ut for kontroll.
Les vedtaket om overtredelsesgebyret til Elkjøp Norge AS her.
Les vedtaket om overtredelsesgebyret til Power Norge AS her.
Kontakter
Direktør for energiavdelingen, Anne Vera Skrivarhaug, mobil: 415 11 537
Seksjonssjef Ane Torvanger Brunvoll, e-post: atbr@nve.no, mobil: 977 79 089
Saksbehandler Tore Dyrendahl, e-post: tody@nve.no, mobil: 970 09 886
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oppdaterte faresoner for flodbølge fra Åknes og Hegguraksla27.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
NVE har gjort en ny vurdering av faren for flodbølger dersom det går fjellskred fra Åknes eller Hegguraksla i Storfjorden. Vurderingen bygger på oppdatert kunnskap og gjør at faresonekartene fra 2011 nå kan erstattes. Resultatene viser liten endring i fareområder og konsekvenser, men gir samfunnet og kommunene rundt fjorden et mer presist og oppdatert faktagrunnlag.
NVE har fastsatt utredningskrav for ny kraftledning mellom Isfjorden og Fannefjorden27.3.2026 10:40:36 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har sendt over utredningsprogram for ny kraftledning, transformatorstasjon og koblingsstasjon i Molde og Rauma i Møre og Romsdal. Utredningsprogrammet beskriver hvilke tema og traseer som må utredes før Statnett kan søke om konsesjon.
Opprettholder avslaget om Davvi vindkraftverk27.3.2026 10:20:23 CET | Pressemelding
NVE opprettholder avslaget på søknaden fra Grenselandet AS om å bygge Davvi vindkraftverk i Finnmark. Saken sendes nå til Energidepartementet for endelig behandling.
Vær ekstra forsiktig på isen i påsken27.3.2026 08:51:00 CET | Pressemelding
Våren er på vei, og isen er nå snøfri på mange vann i lavlandet i Sør‑Norge. Denne isen er i ferd med å bli svak og går over til såkalt våris. Våris har dårlig bæreevne og kan være farlig å ferdes på, selv om den ser trygg ut.
Skummel snø i fjellet: NVE advarer skikjørere26.3.2026 13:45:00 CET | Pressemelding
Påsketurister som planlegger topptur i fjellet, særlig høyfjellet, må være ekstra oppmerksomme på skredfaren. Selv med moderat snøskredfare, faregrad 2, kan flere svake lag i snødekket gjøre forholdene langt mer ustabile enn mange tror.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
